GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Circul rutier

+15
soryn
Mr Nobody
Nana_Duval
Nicole
Melodia
mielusica
Tizona
seaman65
Eleonore
daffy_
mrs nobody
Luna
snow
pitulicea
Andi
19 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Circul rutier

Mesaj  Andi Dum 14 Feb - 9:52

Rezumarea primului mesaj :

Circul rutier. O jungla in fum. Fiare, oameni, obstacole de tot felul. Suparari sau satisfactii in traficul rutier, le poti exprima liber, aici. Sa le aflam cu totii...

Eu bag urmatorul mesaj, ca nu mai pot: Motociclistul, aceasta cometa neagra, ca noaptea, nu poate sa poarte vesta reflectorizanta ? Ca sa il vedem mai bine, ca vine. Cand il auzim, deja este... pe dreapta sau pe stanga, cum vrea el... Mie imi vine sa rag...

Andi
2
2


Sus In jos


Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 5 Sept - 21:22

aaaa nu. eu am carnet de pieton de cand ma stiu Laughing Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Mier 5 Sept - 21:57

Soryne... aici nu-ti dau dreptate. Nici ca pieton ce ma aflu, nici ca posesoare de permis Very Happy
Trecerea de pietoni e semnalizata cu 20 de m inainte (daca bine retin) prin indicator. In momentul in care vezi indicatorul, trebuie sa reduci viteza si sa fii cu ochii in 4...mai ales in oras!
Ai fost vinovat si cred ca pedeapsa e binemeritata. Eu ca pieton, nu trebuie sa stau pe margine sa astept, pentru ca daca stau acolo, nici o masina n-o sa opreasca sa ma lase sa trec. Trebuie sa-mi arat intentia de a traversa. Astept doar cand traversez prin alte locuri decat cele marcate Very Happy Atunci eu astept dupa masini, pe trecere asteapta masinile dupa mine.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 22:18

stiam eu ca am sa supar pe cineva Laughing
problema e ca ai dreptate pentru ca asa e legea, eu mi-am recunoscut greseala in fata agentului, daca m-ai citit, numai ca acel pieton a aparut de nicaieri,adica l-am observat prea tarziu, eram intr-o coloana aglomerata , eram inpins de la spate , am fost intr-o situatie aparte, nu in conditii normale de trafic, aveam circumstante si puteam fi iertat.
Si asa cum ziceai, trebuie sa-ti arati intentia de a traversa, si cum ti-o arati?...tasnind pe zebra?.. nu, ti-o arati stand acolo 3 secunde si asteptand sa te vada soferii.
In zona respectiva sunt zebre din 50 in 50 de metri pe o portiune de vreo 2 km, e o zona foarte greu de tranversat daca pietonii nu te lasa...si nu te lasa.
Acuma sunt un pic suparat, am fost nervos dar mi-a trecut...orice pedeapsa, numai permisul nu... Sad
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  seaman65 Mier 5 Sept - 23:22

Soryn, ai dovada pentru doua saptamani, dupa aceea luna trece repede si daca esti cuminte poti sa umbli linistit cu masina, altii aveau nu stiu cate dosare penale si umblau fara permis.

In alta ordine de idei, ca sofer pot sa spun ca suntem cam zmuciti in trafic (eu unul cu siguranta), in comparatie cu soferii din occident si copii cuminti in comparatie cu cei din China.
Ritmul trepidant de viata ne obliga sa incercam sa mai taiem drumul pe cate o scurtatura, adica sa mergem mai repede, sa mai calcam cate o regula... astia suntem, asta-i viata.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Pingu Joi 6 Sept - 8:02

Multi care nu-s din Cluj iau teapa pe acolo. Very Happy
Politistii stau fix in statia de autobuz de dupa benzinaria OMV cu mergi spre Someseni. Lasa Sorine ca mai ai 15 zile carnet si acuma isi ispaseste si un prieten pedeapsa pentru aceiasi greseala. Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Joi 6 Sept - 11:34

soryne, singurul suparat esti tu. Laughing Pe mine nu m-ai suparat.
Recunosc ca si asta e o tampenie, de fapt inconstienta, sa tasnesti printre masini. Chiar daca la o adica esti nevinovat, pentru ca era trecere de pietoni, tot risti sa dea unul peste tine si sa te nenoroceasca.
Asta imi aminteste de un accident petrecut la noi, tocmai cand il conduceam pe Obi la autogara - am fost nevoiti sa o luam pe o straduta ocolitoare, toata circulatia fiind oprita pe strada respectiva. Doi batrani care treceau cuminti pe la trecerea de pietoni si au fost aruncati la cativa m in aer de un nebun care venea cu viteza. Au murit amandoi batraneii... unul pe loc, altul dupa un sfert de ora.
Vreo doua zile am fost marcata de accidentul asta si nu m-am putut gandi decat la el, cu toate ca nu-i cunosteam pe batrani. Mi se pare strigator la cer sa se intample asa ceva, in localitate... Sa iei cu atata usurinta doua vieti nevinovate...
De-asta nu vreau la volan Smile Viata mi se pare mai pretioasa decat cele 15 minute pe care le pierd mergand cu autobusul. Si viata mea si a altora.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Pingu Joi 6 Sept - 11:49

Pai ala de a omorat 2 batrani avea o alcoolemie de 1.1 alcool pur in aerul expirat, deci era muci de beat.
Oricum sa-i arunci pe oameni peste copacii de pe marginea drumului iti trebuie ceva viteza, plus ca acolo ai loc sa-i ocolesti linistit.
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  soryn Joi 6 Sept - 11:52

Eu pot sa spun ca sunt dependent de volan, circul foarte foarte mult si in tara si in strainatate si pot sa fac comparatie, nu-mi plac vitezistii si nu-i agreez pentru ca nu-mi place viteza la volan, eu chiar nu-i inteleg pe unii. Am multi prieteni, chiar de familie, agenti de politie si in general ii respect, nu am nimica cu ei,numai ca atunci eu am fost in locul si momentul nepotrivit, acel pieton putea sa calce pe zebra cu o secunda inainte si ar fi picat cel dinaintea mea, de fapt si urmatorul a trecut imediat dupa mine fara sa se opreasca.
Se anunta la radio si am auzit si eu ca este o campanie a politistilor „toleranta zero pentru neacordare de prioritate pe trecerile de pietoni, deci a fost razie si mi s-a acordat toleranta zero... Laughing

Dar cu cat trece timpul cu atat ma obisnuiesc cu ideea ca daca am gresit trebuie sa platesc...numai ca mie mi se pare ca am platit prea mult Very Happy .

soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Joi 6 Sept - 11:55

Laughing Laughing Esti o figura. Tare-mi place de tine big hug
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Pingu Joi 6 Sept - 12:36

Sorine aia stau la pescuit in zona aia de cand am intrat eu la liceu, adica de acum 6-7 ani, doar acolo pot da usor amenzi si sa ia carnete. Very Happy
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Sam 23 Mar - 9:07

Două studente de la USAMV Cluj au murit în accidentul de la Dumbrava
http://www.stiridecluj.ro/social/doua-studente-de-la-usamv-cluj-au-murit-in-accidentul-de-la-dumbrava-foto
Cele două se aflau într-un autoturism Opel Corsa. Georgiana Pașcalău era din Arad, iar Alexandra Merca din Huedin.


Si uite-asa a ramas pauletz al nostru fara masina si, ce e mai grav.....fara sora Sad
Dumeneze s-o ierte si s-o odihneasca pe Georgiana.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Pingu Sam 23 Mar - 9:35

Sincere condoleante, Pauletz! Sad
Am vazut accidentul de ieri si masina, dar nici prin cap nu mi-a trecut sa fac legatura asta. Sad
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  pitulicea Sam 23 Mar - 9:39

Si eu vazusem cate ceva despre accident, dar n-am dat importanta prea mare. Cand mi-a povestit azi pauletz, am fost de-a dreptul socata Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  seaman65 Dum 24 Mar - 17:51

Pauletz, condoleante, Dumnezeu s-o ierte!
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Pingu Mar 12 Noi - 20:06

TOPUL ŞOFERILOR CEI MAI AGRESIVI:

Bucureşti, Botoşani, Suceava, Harghita, Sibiu, Prahova, Bacău, Covasna, Cluj, Braşov, Gorj, Tulcea, Sălaj, Maramureş, Giurgiu, Dâmboviţa, Constanţa, Iaşi, Galaţi, Satu Mare, Vâlcea, Mureş.
Clujul pe locul 9 desi cred ca-i al doilea cel mai aglomerat oras dupa Bucuresti. Smile
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Circul rutier - Pagina 4 Empty Re: Circul rutier

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum