GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Poftele si alimentatia

2 participanți

In jos

Poftele si alimentatia Empty Poftele si alimentatia

Mesaj  pitulicea Dum 14 Feb - 16:38

Ti-e pofta de burgeri, chipsuri si fast food – corpul tau are nevoie de sare
Atunci cand esti stresata, lucrezi din greu la birou sau faci exercitii la sala, corpul tau pierde sare. Fast-food-ul este un mod foarte usor de a recupera sarea, dar, odata cu ea, si multe calorii. Ca sa nu mai vorbim de tensiunea ridicata.
De asta este mai bine sa mananci sushi sau alte preparate pe baza de peste, care sunt bogate in sodiu.
Ti-e pofta de paine si produse de patiserie – corpul tau are nevoie de proteine
Din pacate, carbohidratii nu iti tin de foame mult timp, si, la scurt timp, iar vei pofti la ceva. In loc de carbohidrati, mananca peste, carne de pui sau oua.
Tanjesti la ciocolata – corpul are nevoie de magneziu
Magneziul ii da corpului energie. Atunci cand esti obosit, ciocolata e foarte tentanta, deoarece contine magneziu. Zaharul, in schimb, te va face letargica.
Mai bine mananca nuci, seminte si cereale. Toate sunt surse importante de magneziu.
Simti ca ai nevoie de cafeina – corpul are nevoie de fier.
De obicei, in timpul menstruatiei, femeile pierd mult fier si se simt obosite. Chiar daca simti ca o cafea te-ar ajuta, efectul cafeinei dureaza putin si apoi te vei simti din nou obosita.
In loc sa-ti faci o cafea, mananca broccoli sau fructe uscate, in special caise sau smochine.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 2 Dec - 21:41, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Poftele si alimentatia Empty Re: Poftele si alimentatia

Mesaj  pitulicea Dum 2 Dec - 21:28

Manifestarea poftelor alimentare semnaleaza prezenta unui deficit de vitamine si minerale in organism.

Cand am pofta de slanina (si asta mi se intampla de cel putin 2 ori pe saptamana), de ce vitamine si minerale duc lipsa? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Poftele si alimentatia Empty Re: Poftele si alimentatia

Mesaj  seaman65 Lun 3 Dec - 11:30

Daca ti-e pofta de grasimi (chipsuri), prajeli
Ai nevoie de calciu.
Pe care il gasesti in mustar, ceapa, brocoli, legume, susan, branza, nap.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Poftele si alimentatia Empty Re: Poftele si alimentatia

Mesaj  pitulicea Lun 3 Dec - 11:34

Iar copy/paste-uri kilometrice???? Mad

Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare Smile
Da' n-am deloc lipsa de Calciu. Mi-am facut de curand analizele, stau bine. Si-n plus, am tot luat Calciu in ultima vreme.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Poftele si alimentatia Empty Re: Poftele si alimentatia

Mesaj  seaman65 Lun 3 Dec - 11:37

Am scos doua treimi, ca mesajul era mult mai mare, insa asta nu inseamna ca mai putin important.
Eu citesc tot. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Poftele si alimentatia Empty Re: Poftele si alimentatia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum