GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Incidente in bucatarie

+3
pitulicea
seaman65
shadow
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Incidente in bucatarie  Empty Incidente in bucatarie

Mesaj  shadow Joi 26 Apr - 15:56

Hai sa va spun una din seria ‘’nu faceti ca mine ‘’ .
Acum vreo ora tocmai ma asezasem confortabil la pc cand suna telefonul - o vecina , aproape fara glas , ma ruga sa merg daca pot imediat pana la ea …n-am facut un minut , ma astepta in fatza casei …din banguieli am priceput ca ceva se intamplase in bucataria de vara ( o constructie usoara , fara izolatie termica , unde in mod frecvent se prepara mancarea in anotimpul cald ).
Am intrat …mirosea puternic a gaz si a ceva greu , nedefinit…stiam unde-i butelia si am inchis-o imediat , apoi am privit cu atentie in jur …aragazul era indoit intr-un coltz de parca cineva ar fi dat cu barosul …gratarele si arzatoarele nu mai erau la locul lor…deasupra aragazului , prin acoperis se vedea cerul – o gaura cam de marimea unei mingi de fotbal Rolling Eyes
Incet am facut reconstituirea : pusese la fiert niste oase de vita cu ceva resturi de carne pentru caine intr-o oala sub presiune … n-a avut cine sa-i explice ca trebuie luata intai spuma si apoi pus capacul definitiv …fiind pentru caine , s-a gandit ca n-are a face daca le spumuieste ‘au ba , dar uite ca a avut …
Bine ca n-a fost ea pe aproape …era afara cand a avut loc explozia …capacul oalei si cateva oase au trecut prin acoperis cazand in fatza bucatariei …cum era sa nu se sperie biata femeie cand a vazut asa ceva ? scratch …eu am cautat sa fiu serios dar abia ma tineam sa nu izbucnesc in ras …am facut-o cand am ajuns acasa ...trebuia sa dau drumul la presiune . Laughing Very Happy
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Joi 26 Apr - 18:37

Pai beleaua nu-i din cauza spumei, ci din cauza ca a dat focul tare si a uitat de el.
La oala cu presiune mai exista si o supapa de siguranta, cu pastila fuzibila, care ar trebui sa se sparga daca presiunea creste prea mult, iar aburul nu iese suficient de mult prin supapa normala.
Oricum, oala cu pricina nu-i pentru toata lumea, daca nu stii sa umbli cu ea poate fi mortala. Iar unele femei sunt catastrofe chiar si la cratita.

Daca oparesti carnea inainte de a o pune la fiert, nu mai ai nevoie sa iei spuma. In plus, eu fac ciorba pentru toti, nu numai pentru catel, insa carnea mai mult cainele o mananca, deci nu trebuie s-o fierb la oala minune, daca nu fierbe suficient, nu-i cine stie ce problema.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  shadow Joi 26 Apr - 19:06

Eu folosesc curent oala cu presiune pentru carnea de vita , pasare de casa , fasole ..ajuta mult in bucatarie .
In privintza vecinei , femeie la 55 de ani , ''umblata''prin lume , singura explicatzie plauzibila o gasesc totusi in nespumuirea carnii ...erau de fapt oase mari de vita cu maduva , taiate de macelar in bucatzi scurte cat sa intre in oala ...vroia sa le fiarba pana iesea maduva , apoi in supa aceea sa puna orez si nu mai stiu ce, sa faca un fel de pilaf pentru caine ...are un labrador de toata frumusetea...
Banuiesc , sigur nu pot sa fiu , ca acele oase au generat o cantitate mai mare de spuma decat carnea macra , care ''ajutata'' de focul dat tare au transformat oala intr-o bomba veritabila ... chiar daca are doua supape , viteza cu care s-a ridicat spuma le-a facut pe ambele ineficiente .
Ca si curiozitate : capacul e contorsionat rau de tot , dar oala are doar putin marginea deformata , poate fi folosita in continuare fara probleme Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  pitulicea Joi 26 Apr - 20:40

Mi-a fost mie frica de oala aia si inainte... de-acu' zau ca nu mai pun mana pe ea Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Joi 26 Apr - 20:48

Depinde si de oala, ca daca-i d-aia proasta...
Dar ele sunt facute suficient de bine sa nu se intample nimic daca stii ce faci, daca nu dai focul mare si pleci sa faci altceva.
Am fiert si eu (de fapt sefa) oase de vita, dar eu stiu ca daca te apuci de gatit trebuie sa lasi alte treburi din alta parte, esti prezent in bucatarie cel putin pana incepe sa fiarba, dai focul mic si poti sa uiti de ea, ca nu se mai intampla nimic.

Cand am cumparat noi prima data o Kukta (1988), n-avea pastila fuzibila, n-am vazut si a iesit tot aburul, pana am afumat friptura (faceam friptura de porc cu mar). Il aveam pe socrul meu invitat la masa, iar lui ii placea sa gateasca la oala minune. A ras de noi, asa am aflat care-i treaba cu supapa de siguranta
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  pitulicea Joi 26 Apr - 20:52

O kukta aveam si eu. Dar n-o foloseam de teama... nail biting
Fierbeam in ea numai dovleac. Puneam 2 degete de apa ca sa fiarba dovleacul doar in abur.
In rest, nu ma atingeam de oala aia Very Happy Totdeauna am considerat-o un pericol.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Joi 26 Apr - 21:39

Demult s-a operat mama de hernie. In salon cu ea era o femeie careia ii explodase oala minune in fata.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  shadow Joi 26 Apr - 21:47

Hai mai , fiti seriosi , sunt lucruri mult mai periculoase pe care le facem zilnic : mersul cu masina, autobuzul, bicicleta , vaporul Laughing ...vi s-a pus pata pe kukta ? scratch ...pana si sexul nu este lipsit de riscuri si despre asta Evil ...................
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Vin 27 Apr - 7:06

Pericolul e mediul meu firesc (Paunescu) Laughing
Este adevarat ca exista multe activitati periculoase, insa facem risk assessment (evaluam pericolul), luam masuri de prevenire a accidentelor, sau nu facem activitatea considerata periculoasa.
Daca stii ce se poate intampla, iti iei masuri de prevenire, iti iei masuri de protectie, aduci la fata locului materialele de prim ajutor sau lupta impotriva incendiului, mai iei un om cu tine si asa mai departe.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  curcubitza Mier 26 Sept - 13:19

Incidentele mele in bucatarie sunt de alta natura lol! s-or povesti aici ? rolling on the floor
curcubitza
curcubitza
2
2


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Mier 26 Sept - 13:23

Daca vrei, poti.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  curcubitza Mier 26 Sept - 13:28

Sunt pudica No Poate dupa ce oi bea ceva wine smile
curcubitza
curcubitza
2
2


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  curcubitza Mier 26 Sept - 13:39

Dar ca sa nu va imaginaticine stie ce, pe scurt, la unul din episoade am rupt masa Laughing si ala nu-l pot povesti Embarassed , iar celelalte 2 sunt tragico-comice...la unul era sa zboare copilul pe geam avea cam 1 an si si la altul m-am despartit de love of my life si in timp ce purtam discutiile am gatit vreo 5-6 feluri de mancare, au durat vreo 7-8 ore, m-am trezit seara singura si cu un balcon de mancare, si eu stand in fund obositasi intrebandu-ma si cu astea eu ce fac ? no comment
curcubitza
curcubitza
2
2


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  seaman65 Mier 26 Sept - 19:30

Daca doar ati rupt masa si nu s-a intamplat nimic cu cei care erau pe ea, sau la ea, toate-s bune.
Cu copilul e mai tragic, iar mancarea... s-o fi gasit cine s-o manance.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  myrk Mier 29 Mai - 1:46

Desi topicu-i fumat si ora-i tarzie- iaca si de la mine 2 incidente in bucatarie-si somnul poa' sa vie! Aveam vreo 12 ani si m-am gandit sa pun pe ochiul aragazului o capsa din aia de se-mpusca in pereti pe vremuri cu pistolul, spre a da gauri! Ma gandeam ca o sa-si ia zborul in sus, ca-n Racheta Alba! Cand a bubuit, n-am mai auzit nimic timp de 5 minute, eram surd, s-a stins ochiul de la aragaz de suflul exploziei si tubul de metal nu l-am mai gasit nici in ziua de azi! (N-am patit nimic, am ramas doar cu mici sechele Very Happy )! A doua minune: am venit tarziu de la serviciu, m-am dus la bucatarie sa pun de-un ceai, apoi ma duc in dormitor, ma-ntind in pat, mai butonez telecomanda, mai oleaca de-atipeala, de, ca omu' obosit! Cand mi-am adus aminte, fumu' l-am taiat cu cutitu' (noroc ca eram in bucatarie si era la-ndemana), ibricu' era rosu si n-avea pic de apa in el, iar ochiul ardea linistit, asa cum il lasasem! Am luat ibricul, am turnat apa peste el,( sa-l calesc), am facut si-un pic de abur (face bine, am inteles ca-ti moaie oasele si toate 'celea), dupa care m-am apucat sa dau cu var, ca tavanul, saracu', din alb se facu maro inchis! (De-atunci nu mai beau decat ceai instant)! Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Incidente in bucatarie  Empty Re: Incidente in bucatarie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum