GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 2 din 34 Înapoi  1, 2, 3 ... 18 ... 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 14 Mar - 11:32

snow a scris:Chestia asta nu merge pusa peste piscoturi?
Ba cred ca merge. Numai sa le insiropezi intai. Altfel raman tari si-o sa mananci biscuiti cu crema Razz

Eu mai obisnuiam sa fac cremes, sau cremsnit.
Cumparam foile de cremes, si le umpleam cu budinca facuta din Pudding (Dr. Oetker).
La foile din magazin, faceam o crema din 2 l de lapte la care puneam 5 Pudding-uri, in loc de 4, cum ar fi trebuit daca ma luam dupa instructiuni, ca sa iasa crema ceva mai tare. Il lasam sa se raceasca cateva ore si sa se inmoaie putin foile si iesea excelent. O prajitura simpla si buna. Nu prea are cum sa nu iasa, si cum nu trebuie bagata la cuptor, nu am cum sa o ard Very Happy

De fapt, prajiturile mele, ies...pana la faza in care trebuie bagate in cuptor. De-acolo in colo, gata. Ba le ard, ba le usuc... ba raman necoapte. Crying or Very sad


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 16 Noi - 21:39, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  snow Dum 14 Mar - 11:41

Maica-mea face asa ceva e o minunatie dar pentru mine cred ca e cam mult totusi.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 14 Mar - 11:44

Ceva mai simplu de-atat, nu se poate. Numai cacao cu lapte sau compot Very Happy Da' pentru compot trebuie sa astepti cateva luni Very Happy sa iasa gustul din fructe.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Desert rapid cu mere

Mesaj  pitulicea Dum 14 Mar - 11:49

Desert rapid cu mere

Ingrediente Portii: 2
4 mere
1/2 lingurita scortisoara
1/4 lingurita ghimbir
50 gr nuca (migdale, fistic etc)
50 gr biscuiti simpli
5-6 linguri zahar brun
1/2 lamaie mica
1 lingura unt
2 lingurite iaurt (de vanilie, cu musli sau cu nuci verzi... orice aroma se potriveste cu componentele din desert)

Mod de Preparare
Se taie merele cubulete cat mai mici. Pentru a face acest lucru cel mai usor e sa scoateti cotoarele cu instrumentul special pentru acest lucru, curatati marul de coaja, taiati rondele nu foarte groase pe care le taiati apoi cubulete. Se stropesc cubuletele cu putin suc de lamaie sa nu se oxideze.

Se macina marunt (eu am folosit masina de cafea) nuca si biscuitii. Se pun intr-o tigaie (fara ulei) cu 3 linguri de zahar si se prajesc la foc rapid pana se rumeneste usor amestecul. Se ia de pe foc si se lasa la racit complet.

Merele curatate se pun intr-o tigaie in care am topit untul, se adauga 2-3 linguri de zahar brun si aromele. Se calesc pana se inmoaie un pic, dar nu de tot, cca 5 minute. Se ia de pe foc si se lasa la racit.

Cele doua compozitii se pastreaza la frigider pana in momentul in care dorim sa servim desertul, doar atunci se asambleaza in pahare ca sa nu se inmoaie amestecul de nuca-biscuiti. Intr-un pahar se pune un strat de amestec nuca-biscuiti, apoi un strat de mere... repetam straturile pana se umple paharul. Pe ultimul strat punem o lingurita iaurt si il presaram cu putin amestec de nuca-biscuiti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitato Vin 19 Mar - 4:28

o reteta tiganeasca de blat de tort...iasa extrem de pufoasa si e foarte gustoasa....  Very Happy  ...deci reteta incepe asa ...
se fura 6 oua... Laughing

gata cu gluma ...o reteta de tort de fructe racoritoare si care nu e dulce gretoasa.Merge in orice anotimp.

Intr-un vas de genul celor de yena (conditia sa fie inalt e esential) se pune un strat de piscoturi, un strat de fructe ( din compot de ananas sau compot din fructe asortate si daca vreti fructe taiate marunt papaya, ananas, banane, kiwi) iar un strat de piscoturi, iar unul de fructe si iar unul de piscoturi, oricum ultimul sa fie de piscoturi. Se toarna sucul ramas din compoturi peste , pentru insiropare.Apoi se orneaza cu frisca pe toata suprafata. Se poate decora cu fulgi de ciocolata , bomboane colorate, praf de cacao, felii de fructe sau topinguri diverse. Se lasa la rece cateva ore si apoi se poate consuma . Pofta buna clown O poti acompania cu inghetata ...plus un vin roze sau sampanie.

am uitat sa va zic sa nu-mi cereti cantitati ca nu stiu, eu fac dupa ochi! cyclops
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Vin 19 Mar - 8:54

Shocked Suna bine. Poate incerc si eu.....
Uite unde era bucatarul Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitato Vin 19 Mar - 21:57

Ar trebui sa incerci Rolling Eyes . Eu nu sunt fanul prajiturilor dulci sau foarte dulci si nici cu crema.Nici cu tortul de ziua mea nu ma omor sau cel servit la nunti (asta de la nunti e usor previzibil play ball oriunde l-ai servi ), dar cel de fructe imi place.

Asa orientativ iei un pachet de piscoturi, o cutie de compot de ananas si una de salata de fructe ( banane, papaya, mango etc), 2-3 kiwi, 1 banana, o portocala, afine, mure, zmeura, pe care le cureti si le tai felii subtiri sau cuburi . O parte din kiwi banane si portocale le poti amesteca cu celelalte fructe si pastrezi cealalata parte pentru decorat. Pentru frisca pui ce iti place ...ori din aceea din tub ori din aceea facuta din lapte si praf de frisca...
Se ia un vas de yena preferabil inalt asa macar de-o palma sau un vas din acela pentru microunde ( 20x30 cm ) se pune un strat de piscoturi, unul de fructe din compot, unul de piscoturi etc. Apoi se toarna sucul din compoturi peste piscoturi. In prealabil se poate amesteca sucul din compot cu putin cogniac sau cu "vanilie bourbon" ( pliculete de vanilie lichida aromata cu cognac, gasiti prin kaufland sau alte supermarketuri). Apoi se orneaza cu frisca care se intinde bine. Se poate decora cu fructele ramase, fulgi de ciocolata etc. Se acopera cu un capac ( de aceea e esential vasul de yena sau de microunde ) si se lasa la rece vreo 4-5 ore ca sa se insiropeze bine. play ball Pofta buna!
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Vin 19 Mar - 22:22

Imi starnesti poftele la ore atat de tarzii Very Happy
Trebuia sa te citesc doar maine!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitato Vin 19 Mar - 22:23

Laughing ...ispite dulci... Shocked
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Vin 19 Mar - 22:26

....dulci, dulci....dar nu necesita efort..... Shocked
vrei sa se depuna? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitato Vin 19 Mar - 22:37

unde?? ca la mine nu se vede Shocked .
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Sam 20 Mar - 22:48

Laughing Laughing Laughing
Am facut-o.... am mancat...... si sigur o sa se depuna Very Happy
Da' las ca facem sport si trece Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitato Dum 21 Mar - 0:42

TZZZ... gresit, sigur nu Shocked , e doar autosugestie zic eu. Daca te gandesti ca se depune atunci se pune... Si sportul e bun in orice situatie cheers

PS: Ti-a placut macar?? 8->
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Mar - 9:11

Da...mi-a placut. E ca o salata de fructe, la care am adaugat piscoturi Razz
E buna...merge. Si-i usor de facut. N-are cum sa nu iasa Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  snow Mier 31 Mar - 19:58

Poti sa prepari orice desert preferat cu care erai obisnuita pana acum, insa fara sa folosesti unt/margarina, faina alba, oua, zahar. Trebuie doar sa tii cont de cateva ingrediente le substituie cu succes pe acestea si in plus, nu trebuie sa-ti mai faci griji pentru silueta si nici nu iti vor afecta sanatatea.

Tine minte!
fulgii de cocos si uleiul de cocos inlocuiesc untul/margarina;
faina alba o poti inlocui cu orice aluna/nuca macinate;
avocado inlocuieste cu succes smantana, margarina, untul si ouale;
zaharul rafinat il poti substitui cu mierea de albine naturala, sirop de artar, sirop de agave;
curmalele sau stafidele pot "lega" compozitia, fara sa ai nevoie de oua.


Prajitura cu ciocolata si zmeura

Ingrediente pentru blat
3 cesti cu nuca cruda
2/4 ceasca pudra de cacao
1/4 lingurita sare de mare
1 ceasca de curmale fara samburi

se amesteca aceste trei ingrediente in robotul de bucatarie si vei obtine o faina din ingrediente foarte benefice pentru organismul nostru;
pentru a lega aceste ingrediente de obicei se folosesc ouale, insa acum vom adauga curmale. Asadar, urmatorul pas: o ceasca de curmale fara samburi adaugate peste faina si se amesteca din nou cu robotul;
in cazul in care nu ai un robot de bucatarie, poti sa macini nuca si sa maruntesti curmalele;
foloseste mainile pentru a da forma dorita blatului.

Ingrediente pentru crema
1/3 ceasca curmale
1/4 ceasca miere de albine/ sirop de artar / sirop de agave
1/2 ceasca avocado (1 avocado)
1/3 ceasca pudra de cacao

se amesteca ingredientele in robot;
se pune compozitia peste blat si se orneaza cu zmeura sau alte fructe, dupa preferinta.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 2 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 34 Înapoi  1, 2, 3 ... 18 ... 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum