GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 33 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  atat de simplu Sam 31 Ian - 16:06

Laughing Laughing
Na, c-am ajuns si aici.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  itina Joi 5 Mar - 11:08

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aseara ati poftit la tortul fetei mele asa ca m-am gandit ca meritati sa va aduc si voua! Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  atat de simplu Joi 5 Mar - 12:06

Daca n-am avut ce face si-am intrat iar aici... Dar m-am gandit ca voi gasi vreo reteta, nu ditamai tortul. Sad Crying or Very sad
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Mar 17 Noi - 13:49

Prajitura cu fructe (cirese, visine, capsuni, piersici, etc...)

150 g unt sau margarina (eu folosesc mereu margarina Sanella, excelenta ptr prajituri, cred ca e si in Ro)
150 g faina
150 g zahar
3 oua
2-3 lingurite praf de copt

Umplutura

350 ml. suc de fructe (daca folositi fructe conservate, compotul din borcanele respective este excelent)
1 pachet pudding de vanilie (ptr. 500 ml. lichid)
fructele din 2 borcane de compot cirese, visine, agrise, etc...

Ptr. ''capac''

1 lingura zahar
3 oua
300 g smantana  dar sa nu fie moale sau apoasa

1. Din unt (margarina) si zahar frecate bine impreuna cu ouale si apoi faina si praful de copt se face un aluat moale care se intinde cu spatula in forma Ø  26 cm. si se coace la 180°C (foc moderat la cupt. cu gaz)  cam 15-20 min.
2. In acest timp, faceti budinca de vanilie folosind sucul de fructe. (nu uitati ca praful de pudding sa-l dizolvati intai in putin lichid si apoi il puneti in sucul fierbinte, altfel va treziti cu cocoloase). Luati imediat ce s-a intarit de pe foc si amestecati usor fructele f. bine scurse in budinca fierbinte. Eu chiar le-am tamponat cu servet de bucatarie din hartie, ca sa absoarba bine umezeala.
Puneti amestecul peste aluatul deja copt si dati din nou la cuptor ptr. 15 min.
3. Separati cele 3 oua. Bateti spuma albusurile, pana cand se ''tin'' de castron.  Amestecati galbenusurile cu zaharul si smatana si adaugati peste acest amestec spuma de albusuri, amestecand de sus in jos, prin invaluire, ca sa nu iasa aerul din spuma, altfel compozitia devine fluida, ceea ce nu va doriti.  Smile
Puneti pufosenia rezultata peste prajitura si dati ptr a 3q oara la cuptor ptr. inca 15 min.

mi-a placut ca in cele 15 min ale fiecarei etape de coacere, am avut timp suficient sa pregatesc urmatoarea faza a prajiturii. Mi s-a parut f. usor de facut, si odata ce am terminat cu ultima faza, aproape ca a fost si prajitura gata, in ultimile 15 min. de coacere doar am facut curat la locul de munca.  A iesit f. buna.  Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Mar 17 Noi - 14:56

Nu pare greu de facut si nu dureaza mult, gen bateti albusul pana vi se acreste. Laughing Si arata foarte bine, adica as linge monitorul, nu alta. Laughing
Ai dreptate cu aragazul clasic, daca stai langa el te plictisesti, daca nu, ti-a si ars prajitura. Laughing
Multumim pentru reteta Doro, cred c-o sa incerc si eu. Pup you flower
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Mar 17 Noi - 15:01

Cu placere Aellutza! Pup you

Dar nu te speria, cu mixerul faci albusurile intr-un minutel tari ca...piatra Razz , nimic mai simplu. Smile
Chiar e usor de facut, daca nu ma pierdeam eu in explicatii, as fi scris reteta in 3 randuri Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  itina Mier 18 Noi - 8:22

Daaa! Daaa! Chiar e de incercat!  bounce
itina
itina
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Mier 18 Noi - 20:55

Pare buna si nu pare chiar asa greu de facut Rolling Eyes Cam multe etape pentru lenea din mine, dar pare ceva cu care m-as descurca. O s-o incerc cu prima ocazie.
O singura nedumerire am: cum nu se arde blatul ala dupa 3 coaceri? Eu sigur il scot scrum de acolo Laughing

Imi doresc si eu mult un cuptor electric, cu care sa fac prajituri coapte, nu arse. Sper sa am intr-o buna zi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Mier 18 Noi - 22:08

Exact asta m-am intrebat si eu citind reteta, daca nu cumva se va arde blatul. Dar nu s-a ars absolut deloc. Adevarul este ca insumate minutele de coacere, fac 45, ceea ce este un timp normal ptr o prajitura. Smile
Ce-i drept, cu aragazul cu gaz, nu mi-au iesit mereu prajiturile perfect. Trebuie potrivit bine focul, mai ''bland'', incat sa nu arda dar nici sa nu lase necopt. Cu timpul m-am ''desteptat'' si am lasat mereu in cuptor tava originala de la cumpararea aragazului, iar in tava am pus forma de prajitura si nu mi s-au mai ars la fund.
Aaa, inca ceva, prajiturile se baga mereu in cuptorul incins deja. Smile
Pitu, fa-ti cadou de Craciun un aragaz electric, nu vei regreta. Eu m-am invatat mai greu cu plita, dar de cuptor am fost super incantata de la bun inceput. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Sam 5 Dec - 19:53

Gata! Am facut-o si eu  Laughing
Nu mi s-a ars blatul, as spune mai degraba ca a ramas necopt Laughing  De fapt, blatul s-a cam copt, dar umpluturile alea au ramas cam necoapte. Nu cred ca mai repet experienta asta. Prea mult de lucru si rezultatul, pana acum, nu mi se pare a fi pe masura.
Poate daca faceam cu alte fructe sa fi iesit mai buna, dar asa, cu visine, e prea acra, cu toate ca nu m-am zgarcit la zahar.
Am gustat-o calda... poate dupa ce se raceste sa fie mai buna. Rolling Eyes
Asa arata prajitura mea, proaspat scoasa din cuptor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Daca as avea un cuptor electric sa pot fixa ca lumea temperatura, ar fi altceva, dar asa, cu al meu cuptor, ori o ard ori o las necoapta. Sad  Si cum pui strat dupa strat, nu mai vezi daca stratul de jos s-a copt suficient. De teama sa nu ard prea tare blatul, a ramas capacul necopt Laughing
Nu-s multumita de ce a iesit. Nici nu arata ca prajitura facuta de doro Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Sam 5 Dec - 22:38

Laughing Laughing Ba arata frumos, zau asa Smile Pacat ca este acra, dar rece isi mai schimba gustul, o sa vezi ca nu va mai fi chiar acra Smile Si ce umpluturi sa se coaca? Ca umplutura este deja facuta cand o pui in cuptor, adica fructele amestecate cu budinca. Am mai facut-o si eu ieri, tot cu visine, am avut pe cineva la cafea si au fost f. multumiti de desertul meu. Eu am facut cu visine congelate cumparate din comert si le-am lasat la scurs in strecuratoare vreo 2 ore, iar budinca am facut-o mult mai dulce decat de obicei ptr ca stiam ca visinele sunt acre. Doar ca la ultimul strat am folosit doar doua oua ptr ca atat am mai avut, asa ca s-a redus din inaltime, dar a iesit totusi bine. Smile
Uite o poza cu ce a mai ramas, arata cam ''necajita'' cu ''palariuta'' mai mica Laughing , plus ca nu mai este proaspata, dar la gust este f. buna Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Dum 6 Dec - 12:12

PS:
Nu mai taia prajiturile calde, niciodata. Las-o 30 min in tava in care ai copt-o si apoi scoate-o si inainte de-a o taia, las-o sa se raceasca complet. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 6 Dec - 21:11

Ai dreptate, nu trebuia sa o tai calda. Dupa ce s-a racit s-a taiat mult mai usor, n-a mai curs budinca cu visinele, iar visinele n-au mai fost asa acre Laughing La mine "capacul" n-a fost suficient de copt.
Si visinele mele au fost tot congelate si la fel le-am lasat la scurs in strecuratoare. Ba le-am mai si stors, ca sa fie mai uscate.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Vizitator Dum 6 Dec - 21:24

Offf, gospodina lui mama! Laughing Cum n-a stiut ea ca mai ales prajiturile cu umplutura nu se taie niciodata calde. Laughing Budinca se intareste pe masura ce se raceste, la fel si cremele , las' ca asa inveti. Smile
La cuptor lasa sa stea pana este gata si optic, dar sa fie focul mai mic, fundul nu se arde, nu toate cuptoarele coc la fel, insa exersand ii afli chichitele si va iesi din ce in ce mai bine. Smile Si nu uita testul cu scobitoarea, nu da gres. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  RALUCA Lun 1 Feb - 10:11

Daca sunt la dieta nu inseamna ca nu pot manca dulciuri Very Happy . Asa ca va dau reteta facuta de mine ieri .

Branza dulce coapta
350g branza de vaca 0% grasime
3 oua
indulcitor dupa gust (eu am pus 2 lingurite indulcitor lichid)
1 lingurita amidon de porumb
1 esenta vanilie (eu nu am avut dar am pus o lingurita esenta de rom)
2 linguri fructe goji

Le-am amestecat pe toate si le-am turnat intr-un vas de iena. Le-am dat la cuptor cam 20-25 de minute. Dupa ce s-a racit o idee am intors vasul pe o farfurie. A iesit un pic de sirop dar peste noapte l-a absorbit iar prajitura.
Exact ca si crema de zahar ars este.
Delicioasa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 33 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 33 din 34 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum