GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CORECTITUDINE

+18
eledas
myrk
shadow
itina
seaman65
Queensland
freda white
JeSsYkA
abica25
moonstone
atat de simplu
Mr Nobody
daffy_
kitty
habibi77
Radu
pitulicea
fl3252
22 participanți

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

CORECTITUDINE Empty CORECTITUDINE

Mesaj  fl3252 Lun 22 Feb - 14:04

Ar putea cineva sa se laude cu faptul ca este cinstit si corect in adevaratul sens al cuvantului?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Lun 22 Feb - 14:09

Nu cred ca poti fi 100% corect sau cinstit. Uneori, ce e corect fata de tine, poate fi gresit fata de altii. E greu sa multumesti pe toata lumea si sa fii si tu, in acelasi timp, fericit.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Radu Lun 22 Feb - 15:16

Uneori este mai bine sa fii incorect cu cineva (de exemplu sa nu ii spui ce crezi) pentru a-l face sa se simta bine. Adevarul doare in unele cazuri, iar daca evitarea lui nu face rau eu consider ca nu este necesar.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  habibi77 Lun 22 Feb - 15:43

Eu sunt de parere ca adevarul trebuie spus indiferent cat de tare doare. Intrebarea era alta. Eu pot spune ca sunt cinstita si corecta in proportie de 99.99 %.....ce vreti, mai am si eu scapari Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Radu Lun 22 Feb - 15:47

Ai vazut filmul "The invention of lying"? daca nu, trebuie sa-l vezi, Arata cum ar fi daca toata lumea ar spune adevarul Razz
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  habibi77 Lun 22 Feb - 15:49

M-ai facut curioasa Very Happy
Radu a scris:Uneori este mai bine sa fii incorect cu cineva (de exemplu sa nu ii spui ce crezi) pentru a-l face sa se simta bine.
Eu nu vorbesc despre "pareri", si nu-mi exprim parerea decat daca-mi este ceruta. Oricum adevarul este relativ, de exemplu : eu am o parere despre un lucru tu ai alta parere despre fix acelasi lucru...Cine detine adevarul? cel care-l poate demonstra...Si daca nu-l poti demonstra? Dai cu presupusul....deci care detine adevarul? Poate niciunul...din acest motiv e fairplay sa nu judeci atunci cand nu stii despre ce e vorba....poate doar daca detii adevarul absolut asupra acelui lucru.....si nu uita , Einstein a spus : "totul este relativ".....chiar si adevarul. Razz
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Lun 22 Feb - 21:42

fl3252 a scris:...... CINSTIT SI CORECT IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI?
Dar care este adevaratul sens al cuvantului?
Ce e cinstit si ce e corect? Asa cum spunea si habibi mai devreme...
Cine poate judeca corectitudinea lucrurilor? Tu? Eu? Altii ca noi? Si cand o facem, nu suntem oare subiectivi? Nu e corect in mintea noastra ceea ce noi judecam a fi corect? Dar ne limitam la ceea ce stim, la ce simtim, la cat putem aprecia sau la sensul pe care-l putem da lucrurilor. Asta nu inseamna TOTUL...


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 31 Mar - 19:38, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Radu Lun 22 Feb - 23:35

Cine poate judeca corectitudinea lucrurilor? Eu, tu ("tu" in general nu ca referire la dvs, doamnelor, pentru ca nu avem aceeasi varsta sa imi permit o exprimare cu "tu"), si oricine in deplinatatea facultatilor mentale. Eu cred ca pana in ziua de azi, o persoana matura ar trebui sa faca diferenta intre bine si rau, corectitudine si incorectitudine. Un lucru este bun/corect cat timp nu face rau unei alte persoane (exceptand razboaiele sau conflictele majore cand, pentru a face bine pentru unii trebuie sa faci rau altora). Smile
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Mar 23 Feb - 9:05

Sigur Radu ....ce spui tu acolo, e un principiu si-o teorie Smile In practica, nu e chiar asa.... asculta-ma pe mine.
Multi au plans in biroul meu pentru ca am facut ce era "corect". Si stau si ma intreb....poate fi corect un lucru care aduce suferinta si lacrimi in ochii cuiva? Corect, din punctul cui de vedere?
Un lucru este bun/corect cat timp nu face rau unei alte persoane
Oare lucrul in sine este rau pentru o persoana, sau persoana respectiva a facut ca lucruile sa iasa rau?

Dar... sa nu aprofundam subiectul Smile Probabil am si trecut deja la alt subiect Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  fl3252 Mar 23 Feb - 10:03

Nu ma asteptam sa intindeti discutia in zona sinceritatii, poti sa fi cel mai sincer om de pe pamant si sa nu fi corect deloc.

As vrea sa raspundeti prin da sau nu.
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Mar 23 Feb - 10:06

Prin Da sau NU? Atunci trebuia sa faci un sondaj Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  fl3252 Mar 23 Feb - 10:52

Si sondajele sunt bune la ceva.....te ajuta sa tragi concluzii
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  habibi77 Mar 23 Feb - 11:18

Ati bulibasit definitiv subiectul. Haideti sa ne lamurim, ca m-ati zapacit de cap .....

CORÉCT, -Ă, corecți, -te, adj. 1. Care respectă regulile, normele dintr-un domeniu dat; așa cum trebuie. 2. (Despre oameni) Care are o ținută, o purtare, o atitudine ireproșabilă; cinstit, leal.

CINSTÍT adj. 1. corect, incoruptibil, integru, leal, necoruptibil, onest, (livr.) prob, (înv.) neademenit, nemitarnic, (fig.) curat, nepătat. (Funcționar ~; comportare ~.) 2. v. sincer. 3. v. fidel. 4. v. onorabil.

SÍNCER, -Ă, sinceri, -e, adj. 1. (Despre oameni) Care exprimă întocmai ceea ce gândește, care acționează fără prefăcătorie sau gânduri ascunse; franc, leal, loial; cinstit, deschis. ♦️ (Despre sentimente, acțiuni, manifestări ale oamenilor) Care reflectă sau dovedește sinceritate (1). 2. Conform cu anumite legi, cu anumite principii; corect.

sursa DEX online.

D-le fl3252 , ce vrei de fapt sa-ti spunem? Ca nu exista oameni corecti, cinstiti sau sinceri? Chiar daca am fost dezamagita de prea multe ori in viatza asta ( poate si in altele, nu-mi amintesc Very Happy )
eu ma incapatanez sa cred ca exista. play ball
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Mar 23 Feb - 11:20

Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  habibi77 Mar 23 Feb - 11:34

Deci ce? Eu mi-am exprimat parerea.... Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum