GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce ii judecam pe altii?

+12
atat de simplu
magda17m
Pingu
seaman65
myrk
Violoncella
aproape aievea
itina
pitulicea
daffy_
Radu
fl3252
16 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  fl3252 Mar 23 Feb - 16:18

Rezumarea primului mesaj :

Cati dintre noi judecam pe altii, fara a-i cunoaste? (cred ca toti)....
De ce facem asta? Este moral ?
Critica si barfa ar fi incluse aici, sau astea sunt cu totul altceva?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos


De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  itina Lun 1 Dec - 19:30

Vezi cum ii judeci tu pe altii? Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  myrk Lun 1 Dec - 23:26

Eu doar te-am sfatuit asa... prieteneste! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vizitator Lun 3 Aug - 18:41

La radio-ul unde emit mai vorbim si diferite subiecte despre relatiile dintre oameni. Unul pe care as dori sa-l abordez este despre responsabilitatea de a-ti asuma vina sau de a pasa-o asupra altora. Mereu cineva este vinovat, mereu cineva trebuie sa se schimbe, cineva trebuie sa ne dea, sa vina spre noi...
"Mai mult decat atat, noi tindem sa credem ca tot ce se intampla isi are cauza undeva in afara noastra. Uneori pasam responsabilitatea oamenilor dragi ("daca el/ea s-ar schimba, as fi fericit"), alteori sistemului ("totul mi se intampla din cauza ca sistemul este defectuos, legile nu sunt in regula"), parintilor ("eu sunt asa acum pentru ca parintilor mei nu le-a pasat de mine")"

Care este parerea sau atitudinea voastra? Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  pitulicea Lun 3 Aug - 19:34

Eu sunt genul de om care, de cele mai multe ori, dau vina pe mine, nu pe altii confused

Daca el nu se schimba, ca eu sa fiu fericita, e pentru ca EU nu sunt in stare sa fac din el un om mai bun Smile
Sistemul e defectuos, dar sunt atat de multi oameni care o duc bine, cu toate defectele sistemului,... Daca eu o duc prost, este din cauza ca si EU sunt la fel de proasta ca si sistemul Laughing
Parintilor le-a pasat de mine, dar EU am fost cea careia nu i-a pasat ca parintilor le pasa si nu i-am ascultat indeajuns confused

Asa vad eu lucrurile. Smile Nu altii sunt vinovati pentru tot ceea ce mi se intampla, ci eu sunt vinovata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vica Lun 3 Aug - 19:38

Noua oamenilor ne place sa dam vina pe altii.Ne place sa ne eschivam.Suntem ca niste copii care arata cu degetul inspre celalalt.Si gata.Cu asta credem ca am scapat.Nu recunoastem ca ceea ce suntem acum,ceea ce am devenit,e rezultatul alegerilor pe care le-am facut.E rezultatul deciziilor pe care le-am luat.Uneori trebuie sa ne asumam responsabilitatea si sa nu dam vina pe nimeni.Nici macar pe Dumnezeu.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Aug - 7:39

Sa nu uitam, insa, ca sunt si cazuri in care altii sunt vinovati. Razz Pana la un punct. Si nu trebuie sa generalizam. La un moment dat, daca nu poti trece de influenta vinei altuia, esti singurul vinovat. Momentul in care ai constientizat, e momentul in care poti incerca sa schimbi ceva. Daca tu nu poti, vina incepe sa-ti apartina.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vizitator Mar 4 Aug - 12:48

Pe cand eram tinerica, aveam si eu impresia ca mai mult ceilalti sunt de vina, ca sunt orbi si nu vad adevarul si aveam orgoliul sa cred ca acel adevar al meu este unic si solid. Fireste ca m-am inselat de multe ori si adesea vina era numai si numai a mea. Cu timpul ''mi-am bagat mintile in cap'' si am invatat din mers sa accept ca fac si eu o gramada de greseli. Si am mai invatat sa nu ma mai rusinez cu asta si sa incerc negarea, pentru ca si greseala apartine oamenilor si adesea poate sa fie indreptata. Iar atunci cand ti-o asumi, este totul in ordine si poti trece deja la reparea ei, pe cand tot negand-o, doar te umpli de amaraciune si ramane si suspiciune in urma.
Ba chiar risti sa primesti stigmatul de mincinos, ceea ce este nu numai neplacut ci si grav. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Vica Mar 4 Aug - 13:33

Doro are dreptate,nu ne ajuta cu nimic sa cautam sa dam vina pe altcineva sau pe cineva si sa ne gasim diverse justificari:"nu as fi facut asa daca nu s-ar fi intamplat sa..."Deseori o persoana este inclinata sa isi nege greselile si esecurile atribuindu-le circumstantelor exterioare sau altor persoane.Este un mecanism de aparare,pentru a evita recunoasterea defectelor si greselilor proprii fata de noi si fata de ceilalti(ne convingem pe noi si pe ceilalti ca nu este vina noastra,ca in circumstante diferite nu am fi gresit).
Daca incercam sa facem din greseala noastra un accident,daca fugim de responsabilitate,daca nu recunoastem ca noi suntem cei care am dat-o in bara,ca stim asta si ca o regretam,atunci scuzele noastre nu vor valora foarte mult.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  atat de simplu Mier 5 Aug - 7:00

Vica, cred ca trebuia sa pui ghilimelele in alta parte. Razz Cred ca Aella voia sa ne stie propriile pareri. Zic si eu. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

De ce ii judecam pe altii?  - Pagina 6 Empty Re: De ce ii judecam pe altii?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum