GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri de post

5 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Mancaruri de post

Mesaj  pitulicea Mar 27 Noi - 19:46

Rezumarea primului mesaj :

Multi dintre noi, in preajma sarbatorilor mari, doresc sa posteasca. In aceste zile, ne gandim adesea: "oare ce-o sa mananc?".  E o intrebare la care gasim extrem de multe variante de raspuns, cam tot atatea cate retete de post. Smile
Exista o sumedenie de retete fara carne, mai mult sau mai putin obisnuite in bucataria romaneasca. Daca aveti astfel de retete, postati-le cu incredere aici. Smile  Daca, din contra, nu aveti nici o reteta si vreti sa gatiti ceva de post, din topicul acesta va veti putea inspira.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 16 Noi - 10:17, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  pitulicea Mar 16 Noi - 10:02

Am vazut o reteta de post pe net, care mi-a tras cu ochiul Wink Sfecla am fiert-o inca de ieri, ca sa am mai putin de lucru azi. Cand am planificat-o, am uitat ca mi s-a stricat robotul de bucatarie  scratch  Acuma, vad eu cum o dreg si pe unde scot camasa. Poate reusesc cu blenderul  Neutral

Hummus cu sfecla


Ingrediente pentru 4 portii:
   400 g boabe de naut fierte
   o sfecla medie fiarta
   1-2 catei de usturoi
   2 linguri tahini
   o lingura zeama de lamaie (sau dupa gust)
   sare si piper dupa gust
   ulei de masline, patrunjel verde tocat pentru garnisit
Punem toate ingredientele in robotul de bucatarie si amestecam pana avem un hummus cremos. Puteti ajusta consistenta folosind apa de pe naut sau ulei de masline. Atat de simplu a fost!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  pitulicea Mier 17 Noi - 20:26

Dupa multe amanari, am reusit sa termin si hummusul cu sfecla. E frumos si e bun. Cool

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  myrk Mier 17 Noi - 21:17

Bravo! Cum se mananca, uns pe paine? scratch
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  pitulicea Mier 17 Noi - 21:46

Da. Sau gol, cu lingura/ furculita Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  myrk Mier 17 Noi - 21:55

A! Painea ingrashe! Laughing Deci cu gura, in principiu! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  pitulicea Mier 16 Mar - 9:14

Am gasit o prajitura de post care pare interesanta Wink Ar trebui sa o incerc si eu...cand am un pic de timp. Cu timpul stau cam rau Neutral

Prajitura cu mere si biscuiti

Ingrediente:

1,8-2 kg mere
350 g biscuiti populari (40 bucati)
300 g zahar
4 plicuri budinca de vanilie
650 ml apa
150 g stafide
o sticluta esenta de rom
1/2 lingurita scortisoara
un praf de sare

Mod de preparare:
Mai intai punem stafidele la inmuiat in rom. Merele curatate le taiem in cubulete mici. Intr-o cratita punem 500 ml apa cu zaharul la fiert.
Cand s-a topit zaharul adaugam merele pe care le lasam doar sa se inmoaie fara sa se zdrobeasca. Dizolvam cele 4 plicuri de budinca in cei 150 ml de apa ramasi si le adaugam peste mere, lasand sa mai fiarba cateva minute (2-3), amestecand continuu.
Cand este gata adaugam stafidele, un praf de sare si scortisoara. Asezam un rand de biscuiti intr-un vas dreptunghiular, apoi un strat din crema de mere fierbinte. Asa procedam in continuare. In final trebuie sa avem 3 straturi de biscuiti si 3 de mere, ultimul fiind de mere.
Se lasa sa se raceasca apoi o vom pune la frigider 2-3 ore, timp in care biscuitii se vor inmuia si vom putea taia prajitura.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri de post - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri de post

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum