GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

5 participanți

In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  shadow Joi 27 Dec - 9:46

Berea  ...e vorba despre o bautura racoritoare facuta in casa  , foarte putin sau deloc alcoolizata la care-i spunem ''bere de casa'' .
Pentru 10 litri ingredientele sunt urmatoarele :
- 1kg zahar
-0,5 l rom sau 40ml esentza de rom
- cca 150-200 gr boabe de porumb
- o mana de hamei
- 100 gr cafea macinata
- un cub mic de drojdie

Se pune apa la fiert impreuna cu zaharul , cafeaua , boabele de porumb ( porumbul trebuie putin copt pana capata o culoare usor aramie fara a se desface in floricele ) si hameiul ( eu nu folosesc hamei , pun in schimb o mana de flori de tei si pojarnitza ) .
Se fierbe la foc mic aproximativ 10-15 minute ( sa scada nivelul apei  in oala cam 2-3 cm ).
Se lasa sa se raceasca  si cand este  doar putin caldutza se adauga drojdia  si romul ( eu pun amestecat , cam 300 ml rom si 20 ml esentza ).
Se trage in sticle ( peturi ) si se lasa la caldura pana incepe sa fermenteze apoi se da la rece ( sa nu uitati sticlele la cald prea mult timp , riscati sa ''zugravitzi'' bucataria   Cool  )
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  pitulicea Joi 27 Dec - 10:25

Interesanta bautura asta. Si ce nume poarta? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  shadow Joi 27 Dec - 11:31

Pai am scris : '' ...foarte putin sau deloc alcoolizata la care-i spunem ''bere de casa'' .'' ... Pitule cred ca esti indragostita de-ti scapa detaliile Very Happy ... sau Mara iti distraje atentia ? Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  pitulicea Joi 27 Dec - 16:43

Tocmai ca-s atenta la detalii. Ai spus ca ii spuneti voi, nu ca asa se numeste Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  Vizitator Vin 14 Iun - 21:55

Socata este o bautura traditionala romaneasca degustata si apreciata de multe generatii. Din aromele copilariei fiecaruia nu lipseste gustul minunat al acestei bauturi racoritoare.
Se poate prepara si in extrasezon din flori uscate de soc care se pastreaza in pungi de hartie tinute la loc racoros. Trebuie tinut cont ca se mai pierde din aroma florilor prin procesul de uscare, de aceea se pun in plus inca 2-3 flori uscate la reteta de socata. 
Florile de soc sunt recomandate ca terapie pentru combaterea multor afectiuni: digestive (au proprietati diuretice si laxative), respiratorii (raceala, gripa si bronsita), dermatologice, oculare, reumatice, cardiace sau de nutritie (in cura de slabire).

Socata.

Ingrediente
10-12 flori mari soc (se pot adauga si mai multe daca va place sucul mai concentrat)
1 kg de zahar (se poate inlocui cu miere)
2-3 lamai mari
8 gr drojdie proaspata
8 litri de apa rece 
un borcan de 10 litri

Mod de preparare
Se spala florile de soc si se pun pe fundul borcanului. Se adauga zaharul si sucul de lamaie, plus cojile de lamaie taiete felii (se poate pune si coaja de lamaie rasa). Apoi se pune apa cat sa acopere totul si se lasa pana a doua zi la macerat. 
A doua zi se umple borcanul cu apa rece, se amesteca, se adauga drojdia (care ajuta la fermentatie), se acopera cu un tifon si se mai lasa 2 sau 3 zile intr-un loc cald si insorit (depinde cat de cald este in locul de depozitare). 
In fiecare zi se amesteca lichidul din borcan, dimineata si seara. Ca sa va asigurati ca totul decurge bine, gustati amestecul, in felul acesta veti stii cand este gata. Atunci cand a ajuns la nivelul de aciditate dorit, strecurati socata, puneti-o in sticle si depozitati-o in frigider. Socata se serveste rece. 
O cura de 2 saptamani, cu cate 1 litru socata pe zi, are efecte remarcabile la persoane cu surmenaj nervos, astenie. 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  pitulicea Vin 14 Iun - 21:57

Mie nu-mi place socata. Nu pot s-o beau Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  atat de simplu Vin 14 Iun - 22:05

Ceaiul se pune?Ce-i drept, nu-l fac doar acasa.Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  shadow Mier 24 Iul - 14:51

Intre timp am modificat putin reteta :
- folosesc porumb si orz in parti egale , cca 200 gr la 10 l
-nu mai pun rom sau altfel de alcool , doar esentza
-cafea fara cofeina fiindca dupa 2 litri pe zi nu mai aveam somn Very Happy  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  Amrita Vin 8 Noi - 17:58

Berea din ghimbir

Iata ce putem folosi pentru a prepara o delicioasa bere din ghimbir:

- o sticla de 2 litri de apa plata
- o bucata maricica de radacina de ghimbir (de fapt, doua linguri de ghimbir dat pe razatoare). Gasiti ghimbir la supermarketuri, la sub 10 RON kilogramul.
- 1 lamaie
- 1 vas cu zahar invertit sau miere
- 1/4 lingura de pulbere de drojdie de bere (trebuie sa gasiti la unele magazine naturiste, ca sa nu procedati ca noi, care ne-am descurcat pana la urma si cu niste drojdie de panificatie...)
Sa vedem ce este de facut in continuare:

1) Intindem pe masa toate ingredientele, ca sa fim siguri ca nu am uitat nimic.
2) Am uitat drojdia...
3) Varsam apa intr-un recipient provizoriu adecvat.
4) Folosind o palnie adevarata (nu ca noi), turnam zaharul invertit (mierea) in sticla.
5) Adaugam pulberea de drojdie de bere.
6) Acum, radem ghimbirul pana cand obtinem cam 2 linguri. Putem eventual curata pielita de pe radacina, daca vrem.
7) Stoarcem lamaia.
8 ) Amestecam ghimbirul si sucul de lamaie intr-o cana.
9) Apoi, adaugam amestecul ghimbir-lamaie in sticla. Aici avem cu adevarat nevoie de o palnie, pentru ca am observat ca palnia din hartie nu mai functioneaza dupa ce se umezeste...
10) Acum, adaugam si apa plata in sticla. O umplem ceva mai bine de 3/4 , apoi insurubam capacul si agitam bine sticla, pana la dizolvarea completa a zaharului invertit/mierii.
11) Vom umple apoi sticla, lasand gol un spatiu de doua degete, pentru a preveni explozia, odata ce drojdia incepe sa lucreze.
12) Strangem bine de tot capacul, apoi punem sticla undeva la cald. O lasam asa 24-48 de ore, pentru a lasa drojdia sa lucreze. Cand sticla devine foarte tare si nu mai poate fi "mulsa", berea este gata. A noastra a fost gata in 24 de ore...
13) Peste noapte, lasam berea in frigider. Acest lucru impiedica "explozia" sticlei. Din acest motiv, evitati sa lasati sticla intr-un loc cald, mai mult de 48 de ore...
14) Odata berea racita, puteti umple paharele, nu inainte de a filtra lichidul cu un tifon sau o sita fina.

Si cu asta, gata. Avem 2 litri de bere delicioasa de ghimbir, cu efort minimal si la un pret imbatabil. In plus, este mai slab alcoolica decat cea din comert, destul de rara in Romania. Nu credem sa depaseasca 0,5-2% alcool.
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  pitulicea Vin 8 Noi - 18:48

Prea multa munca pentru o bautura care nu ma imbata atunci cand am chef sa ma imbat Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  Amrita Vin 8 Noi - 18:59

Nu imbata ,dar te binedispune...... eu rad fara obiect ......Laughing clown 
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Bautura

Mesaj  Indra Joi 1 Iun - 9:25

Am gasit un articol foarte interesant despre alcool. Nu stiu daca aici e cel mai potrivit topic sa-l ,,asez” , dar am incredere ca Pit va restabili cumva ordinea, daca va fi necesar. Smile
,, Cuvantul “alcool” provine din limba araba – “al-kuhl”, care inseamna “spiritul care mananca trupul”, stand la originea cuvantului englezesc “ghoul”, care in folclorul din Evul Mediu inseamna “demon malefic despre care se crede ca ar manca trupuri umane”. In alchimie, alcoolul este folosit pentru a extrage esenta sufletului unei entitati. De asemenea, el este utilizat pentru extractia esentelor pentru uleiurile esentiale si pentru sterilizarea instrumentelor medicale. Prin consumul de alcool in corp, in realitate se extrage insasi esenta sufletului, permitand corpului sa fie mai sensibil la entitatile din apropiere, cele mai multe dintre acestea avand frecvente joase. De aceea, oamenii care consuma cantitati excesive de alcool sunt adesea neglijenti, fara a-si aminti ce s-a intamplat. Acest lucru se intampla atunci cand sufletul bun al unui om pleaca, considerand conditiile de viata mult prea traumatizante. In locul sufletului bun, o entitate malefica poate prelua controlul asupra corpului. A nu se uita ca trupurile noastre sunt ca niste masini pentru spirite; atunci cand un spirit paraseste masina, altul o poate lua pentru o plimbare.”

Pe undeva mi se pare ca ar avea o logica ceea ce se spune in acest articol.
Indra
Indra
4
4


Sus In jos

Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa Empty Re: Bauturi alcoolice sau non-alcoolice facute acasa

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum