GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Biserica si Inchizitia

+9
tegeusa
elis27
dall
fata_cu_sosete_de_diamant
JeSsYkA
seaman65
shadow
Luna
habibi77
13 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Dum 28 Feb - 9:59

Rezumarea primului mesaj :

Sunt destule persoane care au fost acuzate de erezie si condamnate de biserica.
Va astept cu povesti despre Inchizitie.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Dum 28 Feb - 10:14, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Vin 11 Oct - 11:03

Omenirea a fost manipulata de la inceputuri de smenari. Daca n-am fi prosti n-am putea fi manipulati. Stiu ca sunt categorica, dar asta este adevarul.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  myrk Vin 11 Oct - 22:05

Adica eu daca merg la biserica sunt cretin? Laughing Cum iti spala un preot mintea, invatandu-te sa fii bun? Laughing Poate ar fi cazul sa faceti niste delimitari, biserica crestina a fost una, la inceput, apoi s-a scindat la 1054 in biserica de apus, catolica, si cea de rasarit, ortodoxa. Care sunt crimele comise de biserica ortodoxa? Si in afara de asta, sa nu fie confuzie intre biserica- doctrina si biserica- oameni, adica cler si credinciosi. Pai la biserica te invata sa ucizi? Dar daca omu-i ticalos, el crede ca poate ucide in numele lui Dumnezeu, sau comite 1001 de ticalosii, care n-au nici o legatura cu crestinismul, desi el e crestin botezat! Poate ar trebui sa dati exemple si de oameni deosebiti, care au murit pentru o idee (crestina) sau au avut de suferit foarte mult! Oare toti (au fost) sunt cretini si prosti? Mai documentati-va nitel, si-apoi veniti cu argumente, altfel faceti dovada de subtirime in gandire... si nu va sta bine! Very Happy Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  atat de simplu Vin 11 Oct - 22:32

Nu, Mircea, tu nu esti. Laughing Dar sunt multi, slava Domnului...sau nu? Suspect Poate ca tu ai cunoscut preoti buni, eu nu (cu o singura exceptie).Eu fac o clara distinctie intre credinta si biserica.Si n-am nici o treaba cu biserica (la propriu si la figurat). Smile 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Sam 12 Oct - 9:54

Prefer sa "dau dovada de subtirime in gandire " decat sa urmez turma. Smile  Am dreptul sa cred ce vreau, iar pentru mine biserica nu reprezinta nimic. Ce ma poate invata un preot pot invata si singura prin autodisciplina si meditatie. N-am nevoie de nimeni care sa-mi spuna care este diferenta dintre bine si rau. Laughing  Desi nu merg la biserica si nu ascult predicile preotilor sunt mai corecta decat majoritatea oamenilor pe care ii cunosc, iar asta este un paradox. Very Happy 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  pitulicea Sam 12 Oct - 10:08

Biserica nu a fost creata azi si nu a fost creata pentru oameni care stiu si VOR sa se autodisciplineze. Atunci cand a fost creata, nu existau carti, nu exista internet, nu exista morala, nu exista (aproape) nimic.
Si-a avut rostul ei si inca il mai are...
Eu as zice ca unii dau dovada nu doar de subtirime in gandire ci si de ingustime Smile
Ma rog... nici eu nu-s umblata la biserica si cand ma duc, ma duc sa-mi descarc eu sufletul, nu ca sa ascult un popa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Sam 12 Oct - 10:23

Din ce spui tu reiese ca biserica a fost creata tocmai pentru cei care dau dovada de subtirime si ingustime in gandire. Laughing  Dar vrei sa stii de ce este inutila? Deoarece preotii nu sunt ceea ce ar trebui sa fie!Adica un exemplu pentru ceilalti. Ce ma poate invata un pedofil? Sunt prea putini cei cu har....mult prea putini!

Am si eu o curiozitate. Care este de fapt scopul bisericii?

ma duc sa-mi descarc eu sufletul, nu ca sa ascult un popa.
N-ai nevoie de biserica pentru asta, ai nevoie de o prietena adevarata. Wink   Razz 






habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  pitulicea Sam 12 Oct - 10:36

Biserica a fost creata pentru a transmite invataminte.
Pai nu biserica e inutila ci preotii lipsiti de har. Asta spun si eu, asta spui si tu.

N-am nevoie de o prietena "adevarata". Ceea ce am eu pe suflet prefer sa ramana intre mine si Dumnezeu. Si Dumnezeu chiar m-a ascultat si m-a ajutat... mai mult decat ar putea s-o faca un om, cu subtirimea si ingustimea mintii lui Smile
Eu nu ma spovedesc oamenilor. Doar lui Dumnezeu. Uneori chiar am nevoie de biserica... Biserica nu-mi da sfaturi idioate ca o prietena "adevarata", nu-mi impuie capul cu barfe femeiesti, nu ma judeca (inca).... imi ofera doar linistea de care am nevoie Smile Si cand spun biserica ma refer la Dumnezeu, nu la preoti. Biserica este casa Domnului.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Sam 12 Oct - 10:53

Ai dreptate, nu ai nevoie de o prietena, cum nu am nici eu. Intre noi doua singura diferenta in ceea ce priveste relatia cu D-zeu este ca tu ai nevoie de un intermediar. Eu nu vad in biserica casa lui D-zeu. Eu il vad pe D-zeu peste tot, in toata creatia Lui. Nici macar n-am nevoie sa ma spovedesc deoarece El stie deja. Si ce este si mai minunat, El stie de ce am eu nevoie fara sa-i cer. Am invatat sa accept ce-mi ofera pentru ca stiu ca-mi va da ce merit si doar ce am nevoie. Am facut multe greseli, uneori am interpretat gresit unele lucruri, alteori am vrut mai mult sau mai putin decat meritam si am suferit chiar si atunci cand am primit, dar nu regret, asa am invatat, asa am inteles. Asta este experienta mea de viata.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  pitulicea Sam 12 Oct - 10:59

Eu am invatat altceva in ultimul timp, dar nu vreau sa discut despre asta. Ar fi ca si cum m-as spovedi... si asa cum spuneam, eu nu ma spovedesc oamenilor Smile

Dumnezeu stie ce avem noi nevoie, dar ne da ce cerem. Ne da sub o forma sau alta, dar ne da ce cerem Smile Asta este experienta mea de viata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Sam 12 Oct - 11:03

Ai dreptate, atunci cand ii ceri iti da ce-i ceri intr-o forma sau alta.
Doar atunci cand nu-i mai ceri iti da doar ce meriti si ce ai nevoie. Eu nu-i mai cer ca e periculos. Laughing 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  pitulicea Sam 12 Oct - 11:05

Laughing Laughing  Exact. Nici eu nu mai cer. Ma rog... si-atat. Cand cer, cer doar pentru altii: sanatate, intelegere, bunastare. Pentru mine nu cer. Am atat cat imi trebuie din fiecare.

Hai mai bine sa vorbim despre inchizitie Laughing 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  habibi77 Sam 12 Oct - 11:15

Laughing Laughing Laughing Nu, ca ma enervez! Razz 
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  myrk Sam 19 Oct - 16:29

Biserica a fost intemeiata de Hristos, pe cruce! Acuma, termenul biserica are mai multe intelesuri; ierarhic vorbind, ca in biserica exista si o ierarhie, preotii sunt urmasii apostolilor. Deci dupa Inviere, Hristos aroga apostolilor putere, puterea de a lega si a dezlega pacatele oamenilor. Cum apostolii trebuiau si ei sa moara, fiziologic vorbind, si-au ales si sfintit urmasi, adica preoti, persoane sfintite ( nu am zis sfinte Smile ). Prin urmare, preotul, asa pacatos cum e, are puterea de a lega si dezlega, iar prin aceasta, si credinciosul obisnuit primeste putere de la Dumnezeu. Daca lui Dumnezeu i-a placut asa, ce poti spune? Ca tu apelezi direct la Dumnezeu? Bine, este si rugaciunea particulara, dar in special in Biserica lucreaza puterea lui Dumnezeu, prin preoti! Habibi, despre ce spirit de turma vorbesti? Smile Te uiti prea mult la protv! Laughing Biserica (sau templu) al lui Dumnezeu suntem si noi... fiecare in parte! Smile In ceea ce priveste faptul ca Dumnezeu stie tot... stie, da, dar ne respecta atat de mult libertatea, incat ne vrea parteneri de dialog... nu de monolog, Habibi! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  pitulicea Sam 19 Oct - 16:36

Cand m-am rugat in biserica, Dumnezeu chiar m-a ascultat. Am simtit ca se bucura ca sunt acolo - ca i-am trecut pragul si a vrut sa-mi dea un semn, sa-mi arate ca n-am facut-o in zadar. Ca EL e chiar acolo, ma aude, ma ajuta, ma iubeste.
M-am rugat si acasa, fireste... da' n-a avut acelasi rasunet Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  atat de simplu Sam 19 Oct - 16:39

Eu nu ma bag in astfel de discutii, sunt mult prea personale, insa am o singura curiozitate: cum se realizeaza acest dialog cu Dumnezeu... al unuia care alege sa mearga la biserica?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Biserica si Inchizitia - Pagina 3 Empty Re: Biserica si Inchizitia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum