GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Inconstientul, da sau nu?

5 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Dum 28 Apr - 19:18

Rezumarea primului mesaj :

Inconştientul este asemănător cu un cerc mare care ar include conştiinţa ca pe un cerc mai mic. Nu poate exista fapt de conştiinţă fără o preparaţie inconştientă, în timp ce inconştientul se poate lipsi de stadiul conştient, având totuşi o valoare psihică.

Afirmatia de mai sus ii apartine lui Freud, insa conceptul de inconstient este mult mai vechi.Fiind imposibil de cunoscut si in afara controlului constiintei, a ratiunii, starneste temeri si controverse.Este ca si cum, casa in care locuim ar avea o pivnita in care intr-un fel sau altul, fara  stiinta noastra, au ajuns lucruri de care era musai sa ne debarasam:spaime, umilinte, vinovatii, rani narcisice, dorinte, uri, iubiri inacceptabile moral, social.Prin vise, fantasme, acte ratate, inconstientul ne transmite in mod simbolic, cate ceva.Putem sa tinem cont sau nu de aceste mesaje, mai devreme sau mai tarziu vor reveni, poate sub alta forma, timpul nu are aceeasi semnificatie la nivelul inconstientului,  asa cum nici regulile si tabuurile existentei nu reprezinta o piedica.
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos


Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Mar 7 Mai - 21:31

Laughing Asta ar fi un motiv important pentru care nu putem sa o facem!
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  seaman65 Mar 7 Mai - 21:39

Pai nu stiti ca Dumnezeu ne-a dat graiul ca sa ascundem gandul? Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Mar 7 Mai - 21:45


:)Cica inceputul civilizatiei a fost atunci cand in loc sa arunce piatra, omul a injurat Twisted Evil
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Mar 7 Mai - 21:47

Inconstientul colectiv ar insuma ceea ce defineste fundamental orice fiinta umana, precum si modelele culturale ale comunitatii, dobandite de-a lungul timpului, inclusiv religioase.Nu cred ca e vorba de accesarea la nivel colectiv sau individual.
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  seaman65 Mar 7 Mai - 21:56

Pai eu ma gandesc ca ar fi cam asa ca furnici, unde informatia este disponibila tuturor. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Mar 7 Mai - 22:06

Laughing Mai degraba ca un card de pasari care se indreapta intotdeauna spre tarile calde...
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  seaman65 Mar 7 Mai - 22:23

Nu, ca alea se indreapta spre tarile de destinatie din instinct chiar si singure, indiferent daca-s in gashca sau nu.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  shadow Vin 10 Mai - 19:41

Nu poate exista fapt de conştiinţă fără o preparaţie inconştientă, în timp ce inconştientul se poate lipsi de stadiul conştient, având totuşi o valoare psihică

Din cate deduc eu Freud a pus daca nu pe o treapta inferioara cel putin la egalitate constientul fata de inconstient Rolling Eyes ... nu ca vreau sa-l contrazic dar nu sunt de aceeasi parere Very Happy .
Constiintza ni se formeaza in timp , nu se transmite genetic ( bine-ar fi sa ne nastem cu toate cunostintele acumulate de predecesori fara sa mai fie nevoie sa invatzam pana inchidem ochii Smile ) .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Mai - 20:01

aella a scris:Potrivit lui Jung, posedam o cerinta innascuta pentru autorealizare. Fiecare exploreaza in felul sau aceasta cerinta si devenim individuali. Indivizii formeaza un colectiv, dar nu gandesc toti la fel.
Asta este evident.Nu cred ca m-am facut eu inteleasa.O sa citesc si o sa-ncerc sa ma lamuresc.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Mai - 20:04

mariana m a scris:Inconstientul colectiv ar insuma ceea ce defineste fundamental orice fiinta umana, precum si modelele culturale ale comunitatii, dobandite de-a lungul timpului, inclusiv religioase.Nu cred ca e vorba de accesarea la nivel colectiv sau individual.
Si cum poti separa inconstientul colectiv de inconstientul individual, din moment ce al 2-lea e o "imbunatatire" a primului?Cam asta intrebam.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Mai - 20:11

Shadow, ai dreptate.Nu cred ca e vorba de constiinta acolo, mai degraba de o stare constienta.Cred ca e o greseala undeva. Smile Ce treaba are inconstientul cu constiinta?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Vin 10 Mai - 20:42

Smile Atat cat inteleg eu la nivel rational, al constiintei Very Happy dar nu numai...constiinta este dobandita, ai dreptate Shadow, doar ca tu privesti lucrurile din alt punct de vedere decat Freud si nu vad de ce ar trebui sa fii neaparat de acord cu el...nici eu nu ma impac cu tot ce a zis mai ales referirile misogine...Nici constientul nici inconstientul nu sunt dobandite genetic, as zice, exista anumite predispozitii, arhetipurile de care spuneam, apartinand mai degraba inconstientului colectiv
Pai Simpla, cum sa le separi?Adica sa stim precis ce e de la noi si ce e de la antecesori?Habar n-am, sa-ti spun drept, daca pot fi decelate cu precizie...probabil intr-o analiza indelungata in care regresezi suficient de mult, e posibil, cel putin pana la un punct.
Pentru mine si cred ca Freud nu m-ar contrazice neaparat, nu exista o ierarhizare valorica intre constient si inconstient...este ca si cum am avea un aisberg, ceea ce este la suprafata, adica partea vizibila, n-ar putea exista fara partea imersa, baza aisbergului...partea din apa poate exista in schimb fara sa ajunga la suprafata
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Mai - 21:17

Mariana, nu stiu nici eu cum sa le separ.Nu mai recitesc acum din urma, dar parca Habi a facut o diferentiere clara intre colectiv si individual.Eu nu as face.Nici nu mai stiu de la ce am plecat. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  atat de simplu Vin 10 Mai - 21:31

Am recitit.Se pare ca nu e asa cum stiam eu ca ar fi.Nu am fost atenta atunci.In constientul meu a lucrat o idee prinsa doar de subconstient. Laughing Cred.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  mariana m Vin 10 Mai - 21:32

Cred ca da, a facut, daca imi aduc aminte, ideea era ca acele lucruri pe care nu le-am facut dar pe care intr-un fel, le stim apartin inconstientului colectiv si la cel nivel, am sti totul.Eu inca ma gandesc la ideea ta cu individul si generalizarea.
Oricum, in a doua topica, Freud a achimbat structura psihismului si o buna parte dintre psihanalistii de azi fac referire la aceasta din urma
Laughing Scrisesem cele de mai sus...pai despre asta vorbim de fapt, cum lucreaza inconstientul?
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Inconstientul, da sau nu? - Pagina 3 Empty Re: Inconstientul, da sau nu?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum