GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Codul moral

+8
Obi-Wan Kenobi
seaman65
Stefan_
shadow
snow
Radu
pitulicea
habibi77
12 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Codul moral

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:33

Rezumarea primului mesaj :

Cred ca la origine , acest cod moral era o cale de urmat pt a ajunge la iluminare ( intelepciune ). In timp, datorita bisericii si conducatorilor natiunilor, a fost modificat, pt a justifica relele pe care le-au facut. Asa au ajuns sa fie tolerate minciuna , furtul, violenta. Scopul nu scuza mijloacele, violenta nu poate fi justificata, micinciuna are picioare scurte.

Va propun sa facem comparatie intre ceea ce spun diverse religii ale lumii.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Joi 11 Mar - 12:13, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Mar 23 Mar - 18:57

Nu este usor sa fii un om moral intr-o lume imorala, dar nu este imposibil. Niciun om de pe planeta asta, daca nu este moral nu va ajunge sa traiasca o viata linistita.

Am vrut sa practic bioenergoterapia deoarece mi-am dorit sa-i ajut pe ceilalti, dar cand mi-am dat seama ca bolile urmeaza un tipar de comportament mi-am dat seama ca munca mea ar fi in zadar. Explica treaba asta lu' tanti Leana , care toata ziua se uita la telenovele si ea o sa inteleaga fix nimic. pe ea o intereseaza s-o faci bine atunci , ca apoi s-o ia de la capat. Adevarata vindecare survine in momentul in care constientizezi ca boala este o expresie a dereglarilor la nivel mental, care se manifesta apoi la nivel energetic si apoi la nivel fizic. Mi s-a parut imoral sa fac treaba asta, asa ca am renuntat.

Despre moralitate va pot spune multe, fara sa va vorbesc din carti, dar nu cred ca intereseaza pe cineva, asa ca mai bine tac.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  snow Mar 23 Mar - 19:03

Dimpotriva Habi, o lectie de moralitate postata aici, ramane pentru mult timp si pentru multi, dar apoi vei fi obligata sa spui ceva si despre
imoralitate, poate in compensatie ma gandesc.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Lun 5 Apr - 11:07

Traim intr-o lume bazata pe polaritate....bine-rau, intuneric- lumina....
Nu putem spune despre un om ca este doar bun, sau ca este doar rau, tot asa cum daca nu cunosti raul nu stii ce este binele. Exista o relatie intre aceste doua notiuni. Intunericul cel mai intunecat te face sa vezi cea mai stralucitoare lumina.....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Vin 9 Apr - 9:28

Sa-mi continui ideea. Am sa plec de la principiul polaritatii si am sa va spun cum vad eu lucrurile.

A fi moral inseamna sa intuiesti slabiciunile celor din jur si sa nu te folosesti de asta. Daca poti si ti se permite, este moral sa ajuti. Dar niciodata nu face bine cu forta. Fiecare din noi percepe binele in felul sau, si fiecare are dreptul la experienta, chiar daca greseste. Conform teoriei polaritatii, pe care am incercat s-o enunt mai sus, doar din greseli invatam.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Vin 9 Apr - 9:54

In ceea ce priveste modul in care ne manifestam , am observat un lucru interesant. Oamenii REACTIONEAZA. Ce inseamna asta? In loc sa constientizam modul in care ne comportam in relatiile cu ceilalti , si sa ne manifestam intr-un anume fel pt ca noi constientizam ce se intampla, facem greseala sa raspundem cu aceeasi moneda.

Am mai observat ceva. Atunci cand ai ales sa te manifesti fara sa reactionezi la stimulii externi, esti catalogat ori prost ori naiv.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  snow Sam 10 Apr - 21:02

Gresit in opinia mea, cum sa raspunzi cu aceeiasi moneda?
Daca un individ se comporta josnic, necavalereste, inuman, sau mai stiu eu cum, trebuie sa ma cobor la nivelul lui pentru a raspunde cu aceiasi moneda? Incorect, cel putin din punctul meu de vedere.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Sam 10 Apr - 21:04

Asta spuneam si eu, era o constatare , nu toata lumea gandeste ca tine.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  shadow Sam 10 Dec - 18:21

Interesant Habibi - ''A fi moral inseamna sa intuiesti slabiciunile celor din jur si sa nu te folosesti de asta. '' - atunci de ce multi intuiesc slabiciunile si se folosesc de asta fara a-si face probleme de moralitate ? scratch

Spuneai la inceput : ''Cred ca la origine , acest cod moral era o cale de urmat pt a ajunge la iluminare ( intelepciune ).'' ...probabil avea si acest rol dar impus cu efect de lege pentru toti membrii comunitatii , neamului respectiv , a dus la un anumit stadiu ce civilizatie intr-o lume mult prea confuza . chiar si astazi daca moralitatea n-ar fi impusa prin legi scrise , altele nescrise usor am aluneca pe panta cealalta Evil .

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  habibi77 Sam 10 Dec - 18:29

Cred ca n-am fost prea explicita.

Un om moral daca intuieste slabiciunile celorlalti nu profita de ele.

Daca n-ar exista pedeapsa am trai in haos. Smile Dar cum "justitia este oarba" ma indoiesc de dreptatea si implicit de moralitatea cu care se dau verdictele. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  shadow Sam 10 Dec - 18:40

Ai fost suficient de explicita flower ...era o intrebare retorica Smile ..In ce priveste modul partinitor cum se imparte dreptatea , nimic nou sub soare , exemplele abunda in lumea noastra si nu cred ca vor disparea in viitorul apropiat ...asta e durerea .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty 10 porunci?...

Mesaj  Stefan_ Mar 3 Apr - 17:27

cele 10 porunci primite de Moise direct de la Dzeu..scrise gata...pe tablitze...hai sa fim seriosi...toti suntem asaltati de diferite ideologii..pe care trebuie sa le acceptam de la cap la coada fara sa avem optiunea de a selecta din ele doar ceea ce e viabil....de exemplu faza cu chipul cioplit...e penibila...care din voi si-ar face chip cioplit?...si de ce sa nu iti faci pana la urma chip cioplit?...si se pare ca si chestia cu ucisul e relativa...adica Guvernul omoara mii de oameni prin desfiintarea spitalelor si alte masuri de genul asta....marile companii ucid milioane prin toxinele pe care le baga in mancare..se pare ca ei dorm linistiti...sunt foarte apreciati si respectati de toata lumea...e si o zicala ..daca omori un om esti criminal...daca omori 1000000 de oameni esti erou...nimic nu se mai potriveste..poate de-aia era vorba in toate religiile ca Zeii sa se intoarca dupa o perioada de timp...pentru updatari si alea alea...
Eu personal prefer perceptele morale zoroastre: "Ganduri bune, Vorbe bune, Fapte bune" ...sunt doar 3 si se aplica in orice perioada istorica si orice societate...si mai e una care se regaseste cam in toate religiile: " Ce tie nu-ti place altuia nu-i face".... cam asta ar fi ideea elementara de morala...

Stefan_
1
1


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  pitulicea Mar 3 Apr - 19:08

Crezi ca guvernantii o sa ajunga in Rai? Very Happy Judecata de Apoi nu-i pe pamant Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  seaman65 Mar 3 Apr - 19:35

IN schimb avea mama o vorba: Dumnezeu nu bate cu batul.
Fiecaruia ii vine randul si asta aici, nu la judecata de apoi.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  pitulicea Mar 3 Apr - 19:46

care din voi si-ar face chip cioplit?
Poate chip cioplit, nu... dar batut pe o moneda, da Very Happy

Cati dintre noi nu ne inchinam banului, mai mult decat lui Dumnezeu? Asta nu e un "chip cioplit"?
Cu nimic din ce-ai scris tu acolo ... Stefan....nu-s de acord. Mi se pare ca ai dat o interpretare total gresita unor concepte bisericesti atat de lesne de inteles.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 3 Apr - 19:49

eu cam as fi de acord cu ce a scris stefan ,mai ales cu ce tie nu-ti place altuia nu-i face si ar mai fi una: facerea de bine f.......re de mama Very Happy de fapt cred ca i-am dat un vot verde.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Codul moral - Pagina 2 Empty Re: Codul moral

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum