GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DESPRE PREJUDECATI

+6
atat de simplu
redsun
pitulicea
snow
DrFaustus
habibi77
10 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar 2010 - 9:47

"Obisnuim sa judecam oamenii si evenimentele prin prisma constiintei noastre."

Nu-mi amintesc cine a spus asta, dar imi place foarte mult cum suna, plus ca este un mare adevar.
Multi consideram ca daca noi nu putem face un lucru, nici altii nu-l pot face. Dar va propun un joc, incercati sa puneti problema altfel: daca el poate , eu de ce nu pot?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Vin 12 Mar 2010 - 12:02

Problema asta a prejudecatilor e atit de interesanta si de complexa incit nu cred ca poate fi rezolvata doar printr o luare de atitudine simpla! Nu zic ca propunerea ta nu este buna! Eu spun doar ca e minunat ca avem prejudecati!!! E un sistem de aparare a fiintei... Fara prejudecati nu putem cunoaste nimic (vezi Heidegger, Gadamer). Ca dau gres unele dintre ele, asta e alta problema... Ca unele sunt sanatoase si ne scapa piele, si asta e alta pb.... Smile
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar 2010 - 12:07

Da , este foarte complexa, dar inainte sa judecam ar fi mai bine sa privim in sufletul nostru .....poti evita problemele si fara prejudecati.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Vin 12 Mar 2010 - 16:19

Inteleg unde bati tu, existentialist, ca sa zic asa. Dar pui prost problema... sau naiv, mai degraba (fara sa jignesc). Spui ca sa judecam mai bine ca sa avem prejudecati mai ordonate, sau ceva in genul acesta, parafrazind eu... Ei bine, e ca si cum ai spune ca daca vrei sa te deplasezi din pct A in pct B, trebuie sa iti misti picioarele unul cite unul si sa te gindesti la fiecare pas ce realizare buna sau nu ai facut. Ei bine, prejudecatile apar INAINTE de orice judecata si asa este normal sa se intimple. Constiinta judicativa nu poate decit sa ia act de existenta unor prejudecati, ignorind un numar mare de alte judecati. Tocmai asta este constituitia psiho-cognitiva a omului. daca am constientiza, si trece deci prin filtrul judecatilor, toate prejudecatile, riscam sa producem un dezechilibru la nivel psihic: nu degeaba exista pre-judecati.... ca sa pregateasca terenul ptr judecati:! A le valoriza doar pe cele din urma, inseamna sa ne bagam nasul unde nu trebuie. Nastem monstri! Sa lasam natura sa lucreze si doar sa ne bucuram cind o prejudecata e gindita ca fiind astfel ptr ca, chiar daca nu putem sa o schimbam, in cel mai rau, caz, avem totusi constiinta de existenta ei, lucru care este deja enorm. Nu stiu daca ma fac bine inteles.... Smile
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar 2010 - 16:38

Te-am inteles perfect...numai ca ....tin sa precizez un lucru: daca cred ca lumea poate fi altfel, asta nu inseamna ca sunt naiva si nu vad raul din jurul meu. Raul il vad si nu-l ignor.

Normal ca apar inaintea judecatii, ca doar sunt pre-judecati....dar acestea (unele) au dus la razboaie intre sexe, natiuni, etnii, religii, etc.

Hai ca in stilul asta nu mai termin, ma tot intrerup unii.....mi-am uitat si ideile.

Sistemul de aparare al fiintei este format din filtre si bariere, nu de prejudecati. Insa prejudecatile stau la baza lor. Daca n-ar exista, si daca am fi mai constienti de ceea ce se intampla cu noi si in jurul nostru lumea ar fi un loc mai bun. Sunt o "pacifista" si pledez pt dreptate. Very Happy

Pt a crea o lume mai buna trebuie sa incepem cu propria noastra constiinta, sa reusim sa ne dam seama cine suntem , de ce suntem aici si incotro ne indreptam.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Vin 12 Mar 2010 - 16:50

"Sistemul de aparare al fiintei este format din filtre si bariere, nu de prejudecati. Insa prejudecatile stau la baza lor. Daca n-ar exista, si daca am fi mai constienti de ceea ce se intampla cu noi si in jurul nostru lumea ar fi un loc mai bun." Tocmai aici este pb pe care insist eu. Cred ca nu am fost destul de clar! NU PUTEM SCAPA DE PREJUDECATI SI DOAMNE FERESTE SA SCAPAM DE ELE! S ar produce raul mai mare! Noi din prejudecati luam doar pe cele rele! Ca si cum judecatile nu sunt si ele rele la rindul lor, dar nu aruncam anatema niciodata asupra intregului sistem de gindire rationala! din contra, ne cam inchinam ei, prin stiintele care fac rau la fel de mult pe cit fac bine. Exact ca si la prejudecati. Incerc sa spun ca e o prejudecata si mai mare aceea ca "prejudecatile trebuie eliminate"!! (sic!)
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar 2010 - 16:53

Laughing mai , tu nu ma lasi sa plec acasa.


Da-mi exemple de prejudecati de care n-ar trebui sa scapam si voi fi de acord cu tine Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Vin 12 Mar 2010 - 17:00

MAi intii exista prejudecatile pozitive, cum sunt numite..... de genul "democratia este buna"! "stiinta este atotputernica prin explicatiile ei", "uninunea europeana este buna etc etc"...
Apoi sunt prejudecatile care ajuta la salvarea pielii (nu stiu cum se numesc.... adaptative, parca). De ex. "tziganii sunt antisociali". Normal ca este o exagerare ca sa o aplici la toti....dar este sanatoasa! De ce? Pai daca tu mergi singura pe un trotuoar (sau eu merg sg asa) si din fatza vezi ca apar 4 tzigani, care chiar daca merg civilizat, atunci nu e sanatoasa prejudecata ptr ca te indeamna sa treci mai bine pe trotuarul celalalt? sau poate ca exemplul nu este bun, caci vei zice ca as fi rasis (departe de mine asta, e doar o problema de statistica). Pune in locul tziganilor, cainii de pe strada si obtii acelasi efect. Sunt prejudecati care s au format in urma unor experiente! Nu sunt judecati asa cum am fi tentati, adica niste inductii exagerate! Nu poti nici sa deturnezi subiectul si sa spui, "pai aici nu e vb de prejudecati ci de preintimpinarea unor conflicte".... Smile
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar 2010 - 17:04

Laughing

Exact ce-ti spuneam, astfel de prejudecati duc la conflicte......dar daca ai fi un om mai bun ( fara sa te jignesc, nici macar nu te conosc) nu ti-ar fi frica nici de tigani , nici de caini. Tot ceea ce se intampla rau are la baza un alt motiv : frica. "De ce ti-e frica nu scapi "....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 13 Mar 2010 - 13:30

Am citit cateva chestii despre prejudecati si m-am amuzat teribil.

Prejudecata este fiica ignorantei.
William Hazlitt

Este mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata.
Albert Einstein

Sunt liber de orice prejudecati, urasc pe toata lumea la fel. rolling on the floor
William Claude Dukenfield
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 13 Mar 2010 - 14:12

Pentru ca imi place sa despic firul nu in 4 , ci in 14, sa ma pun pe treaba Very Happy

Preconceptiile s-au nascut din cauza ignorantei noastre, si trebuiesc eliminate , dar sa vedem ce se afla in spatele lor, sa mergem la origini. Inaite de asta am sa incerc o clasificare a lor.

Prejudecatile sunt de natura religioasa, sexuala, etnice, existentiale. Sunt convinsa ca nu le-am cuprins pe toate, astept sa ma completati.

Voi incepe cu cele de natura religioasa.


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Sam 13 Mar 2010 - 15:06, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 13 Mar 2010 - 14:40

Toti ne-am nascut si am fost boteazati intr-o religie, in functie de zona geografica.

Unora nu le-a fost pe plac religia in care au fot botezati si au migrat spre alta, in speranta ca vor fi mai aproape de creator. Din negura istoriei razbat pana la noi conflictele iscate de aceasta aparteneta. Ignoram cu desavarsire faptul ca, creatorul este numai unul, indiferent ca il numim D-zeu, Alah, Buda sau Shiva.

Prima porunca spune urmatoarele:
"Să nu ai alţi dumnezei afară de mine. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti."

Deci, Biserica nu-si are rostul, icoanele la fel. Daca intru intr-o biserica, vad oameni ignoranti care cred ca daca se spovedesc, El le iarta toate pacatele. Fals!! Cui te spovedesti? Unui preot. Omul sfinteste locul, si nu invers. Cati preoti au cu adevarat "har"? E o vorba care spune asa : "fa ce zice popa, nu ce face el" Laughing

Eu m-am decis, nu am nevoie de biserica sa-mi intermedieze legatura cu El, rugaciunea mea e ascultata chiar daca o spun pe buda Very Happy

Si atunci te intrebi: de unde intoleranta intre religii? Toate religiile lumii se poarta de parca D-zeu este un brand si fiecare detine monopolul asupra lui. Suspect Doamne, unde m-ai trimis? affraid Opriti planeta, vreau sa cobor. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Sam 13 Mar 2010 - 16:05

Smile) Si tu ma faci sa rid!! Cind despici firul in 4 sau in 14, si chiar si in 28, trebuie sa o faci constructiv!
Trec peste aia cu "omul rau".... caci este complet nefundamentata!
Se pare ca esti prea prinsa intr un sistem propriu de gindire si nu doresti sa ai nicio deschidere spre ceea ce altul spune, de aceea sa fac eu un rezumat clarificator asupra a ceea ce am spus:

1. SUNT PERFECT DE ACORD CU FAPTUL CA EXISTA PREJUDECATI SI CA ELE TREBUIE ELIMINATE, CONSTIENTIZATE ETC
2. Nu se rezolva nimic daca stai doar sa aduci citate din diferite autoritati! asta te amuza pe loc, iti da o anume siguranta de sine... dar nu rezolva nimic! (in plus le stiam pe toate...caci cu prejudecata ma "lupt" de ani de zile)
3. O PREJUDECATA EXISTA SI PUNCT!! Mai departe nu stiu daca se poate face ceva!!
acum, ca raspuns la cele spuse de tine, raspunde la urmatoarea intrebare (elaborata): spui ca trebuie sa le eliminam pe prejudecati. Merci, e ca si cum ai spune ca trebuie sa fie pace pe pamint si ca politica sa fie plina doar de oameni verticali. Merci, merci iara.... De fapt, nu ai spus nimic. Toata discutia mea de fapt viza aceast punct. asadar, intrebarea e: CUM FACI CONCRET SA ELIMINI PREJUDECATILE??? Nu te pripi si spune ca sa le constientizezi si sa "incerci" sa gindesti altfel caci nu rezolvi iar nimic!! DA O SOLUTIE CONCRETA!! Vei vedea ca e greu, asa cum zicea Einstein cu atomul si prejudecata!! Asta e punctul nevralgic!! Oare il constientizezi de asta data??Smile
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 13 Mar 2010 - 16:22

1"Se pare ca esti prea prinsa intr un sistem propriu de gindire si nu doresti sa ai nicio deschidere spre ceea ce altul spune"

Sunt mai deschisa decat crezi. Very Happy

2"Nu se rezolva nimic daca stai doar sa aduci citate din diferite autoritati! asta te amuza pe loc, iti da o anume siguranta de sine... dar nu rezolva nimic!"

I-am citat deoarece mi s-a parut amuzant; siguranta mea nu rezida in citate. Very Happy


3(in plus le stiam pe toate...caci cu prejudecata ma "lupt" de ani de zile)

Eu nu m-am luptat cu ele, m-au lovit pur si simplu si a trebuit sa-mi schimb mentalitatea. De cate ori am avut o prejudecata viata mi-a dat cate o plama sa-mi arate ca gresesc.

4.O PREJUDECATA EXISTA SI PUNCT!! Mai departe nu stiu daca se poate face ceva!!

Vezi punctul de mai sus.

5.CUM FACI CONCRET SA ELIMINI PREJUDECATILE???

Primul pas este s-o constientizezi, apoi trebuie sa-ti faci o analiza sincera sa-ti dai seama din ce motiv ai prejudecata, apoi te lupti cu motivul....iti spun ca la baza prejudecatii se afla ignoranta care genereaza frica....trebuie sa te lupti cu frica.

6.Asta e punctul nevralgic!! Oare il constientizezi de asta data??

Ce te face sa crezi ca nu inteleg?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  snow Sam 13 Mar 2010 - 16:27

Tu cu cine te certi aici? Pe cine intrebi? scratch
snow
snow
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum