GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

INVENTII SI INOVATII

+15
RALUCA
atat de simplu
myrk
tegeusa
itina
seaman65
mrs nobody
Tizona
Mr Nobody
habibi77
Radu
shadow
emilutzsan
snow
pitulicea
19 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty INVENTII SI INOVATII

Mesaj  pitulicea Lun 25 Ian - 18:34

Rezumarea primului mesaj :

YikeBike, bicicleta viitorului

YikeBike este cea mai cool, cea mai mica si cea mai usoara (10 kg) bicicleta electronica plianta, solutia de care avem nevoie in prezent pentru deplasarea prin orasele mari si aglomerate ale lumii.
Considerata cea mai mica bicicleta din lume, YikeBike poate atinge si 20 km/h, se poate strecura eficient prin trafic si poate fi depozitata foarte usor sub un birou sau intr-un dulap. In plus, rama de carbon ii da stabilitate, in ciuda formei sale destul de ciudate. Aceasta bicicleta a viitorului costa in jur de 3500 de euro.

pitulicea
pitulicea
6
6


florin2901 apreciază acest mesaj

Sus In jos


INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  pitulicea Mier 12 Feb - 9:51

"A ta" pare a fi din sticla  Rolling Eyes 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  Vizitator Mier 12 Feb - 9:57

Sunt mai multe acolo, trebuie sa frunzaresti un pic site-ul, cred ca mai mult se axeaza pe mecanismul de functionare, materialele fiind variate.  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  seaman65 Vin 14 Feb - 14:24

Parca-s mai interesante usile glisante.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  Vizitator Joi 22 Mai - 16:01

Un robot care este capabil să dialogheze, să facă glume şi să îşi dea seama dacă acestea nu sunt reuşite, prin analizarea reacţiei interlocutorului, a fost prezentat de inginerii care lucrează pentru compania japoneză Hitachi.
Emiew este un mic robot vopsit în alb şi roşu, înalt de 80 de centimetri, care se deplasează pe şenile şi are o faţă albă, cu două puncte negre în locul ochilor.
Creatorii lui, inginerii de la Hitachi, l-au făcut să înveţe o serie de cuvinte care îi permit să analizeze întrebarea care i-a fost pusă şi, apoi, să răspundă.
Demonstraţia făcută, marţi, la Tokyo a decurs astfel: un inginer îi pune o întrebare despre numărul de persoane care lucrează în acel centru ce cercetare. Micuţul "glumeţ" îi răspunde: "Avem două lebede".
Interlocutorul lui rămâne în mod evident perplex, ca şi publicul prezent la demonstraţie. Atunci, Emiew îi spune că a glumit: "Ai înţeles? Am glumit. Aici lucrează aproximativ 800 de persoane".

Inginerul Hisashi Ikeda recunoaşte că simţul umorului al micuţului robot, care este conectat în permanenţă la internet, nu este genial, dar cel mai important aspect este, după părerea lui, capacitatea de înţelegere a acestuia.

Potrivit companiei Hitachi, robotul mecatronic Emiew nu se mulţumeşte doar să înţeleagă şi să răspundă, prin recunoaştere şi sinteză vocală, el ştie şi să analizeze reacţiile interlocutorilor săi, de exemplu, semnificaţia gestului de a da din cap, dar şi alte mişcări.

"Tehnologia a făcut de acum posibil ca un robot să înţeleagă ceea ce un om vrea să spună, chiar dacă acesta din urmă se exprimă doar prin gesturi", a adăugat Hisashi Ikeda.

Emiew (acronim de la "Excellent mobility and interactive existence as workmate") a fost creat pentru a ţine companie persoanelor singure, la fel ca un animal de companie, dar şi pentru funcţia de recepţionist, a precizat compania Hitachi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  sharp00714 Joi 22 Mai - 16:20

Facebook, chaturi, forumuri... acum roboti ?!? Cat de mult este incurajata izolarea, singuratatea... !!?!?! WOW!!! Hmmm... tre' sa luam masuri... !!!(?)  Smile 
sharp00714
sharp00714
4
4


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  sharp00714 Joi 22 Mai - 16:26

Insa, multumim ca ne luminezi draga mea Aella  big hug Kiss flower si verde, de la mine !  ok 
sharp00714
sharp00714
4
4


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Inventia mea

Mesaj  florin2901 Dum 29 Ian - 19:18

Apar cam rar pe acest forum, nu prea am timp.
Pentru cei ce nu ma cunosc, ma ocup cu electronica, electricitate, automatizari, calculatoare, CNC-uri si de ceva timp cu automatizari "in jurul" familiei Arduino.

Bun, acum ca toti (nu) ati inteles, sa va arat ultima mea inventie, inspirata de un anume dispozitiv care se gaseste de vanzare pe net la un pret destul de mare, mie mi-a iesit muuuult mai ieftin.
Dar nu despre asta e vorba, ci despre "obiectul" in sine, daca tot suntem aici la rubrica "Inventii si inovatii".
E vorba de un aparat capabil de a "desena"/"picta" pe oua (eventual cele de paste) si/ sau alte obiecte cat de cat rotunde....
Sper sa se vada.
florin2901
florin2901
2
2


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  pitulicea Dum 29 Ian - 19:29

Woooow, felicitari ok Da' mai face si alte desene sau numai stelute?
Ai putea inventa un aparat care sa picteze pe unghii... la cat de obsedate sunt femeile de unghii... mai mult decat de oua. De cele de Pasti ma refer Very Happy
Daca tot esti asa priceput la chestii de-astea, nu stii sa repari si un robot de bucatarie Philips? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


florin2901 apreciază acest mesaj

Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  florin2901 Dum 29 Ian - 19:42

Pai deseneaza cam orice. dar daca e vorba de mai multe culori, se selecteaza cate o culoare o data cu montarea marker-ului respectiv.
Pe unghii nu deseneaza, nu cred ca cineva ar rezista sa ii fie rasucite degetele..... Dar ideea nu e rea....
florin2901
florin2901
2
2


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  pitulicea Dum 29 Ian - 19:48

Laughing Laughing Laughing La asta nu m-am gandit, ca trebuie rasucit suportul pe care se deseneaza.
Da' nici nu trebuie rasucite, ca unghia nu are forma sferica scratch
pitulicea
pitulicea
6
6


florin2901 apreciază acest mesaj

Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  florin2901 Dum 29 Ian - 20:02

La dispozitivul meu, obiectul este rotit.
Dar asa cum am mai spus, nu e o idee rea, se poate face un "palpator" care sa analizeze 3D curbura unghiei si mai ales marimea/granita osului si restul devine destul de usor....
Sau cine crede ca rezista.... am un laser pentru gravat.... Ceva doritori?
Laughing Laughing Cool
florin2901
florin2901
2
2


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  pitulicea Dum 29 Ian - 20:46

Laughing Laughing Laughing NU, multumesc. Prefer unghiile mele naturale. Sa ramanem mai bine la oua Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  myrk Dum 29 Ian - 21:47

Ouă tatuate. De găină. Laughing
myrk
myrk
6
6


florin2901 apreciază acest mesaj

Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  Mell Lun 30 Ian - 17:50

pitulicea a scris:Laughing Laughing Laughing  NU, multumesc. Prefer unghiile mele naturale.  Sa ramanem mai bine la oua Very Happy
Merge o omleta?
Mell
Mell
3
3


Sus In jos

INVENTII SI INOVATII - Pagina 7 Empty Re: INVENTII SI INOVATII

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum