GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Divortul preotilor, interzis de BOR

+6
C.B.
dragos
snow
mrs nobody
HAUU_HAUU
pitulicea
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Divortul preotilor, interzis de BOR - Pagina 2 Empty Divortul preotilor, interzis de BOR

Mesaj  pitulicea Mier 17 Mar - 18:41

Rezumarea primului mesaj :

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a decis mai multe sanctiuni si restrictii impotriva preotilor care divorteaza, doua dintre ele fiind ca acestia sa nu mai slujeasca in altar si sa nu mai poata avansa profesional.
Preotii vizati de aceasta decizie, inclusiv cei vaduvi care se recasatoresc, vor fi pedepsiti prin depunerea de pe treapta preotiei, nu vor putea ocupa functii in administratia bisericeasca si nu vor mai putea preda in invatamantul teologic. Daca se va dovedi ca cei aflati in aceasta situatie au avut rezultate deosebite, au fost parasiti de sotie, au copii in ingrijire samd, se vor identifica, totusi, mijloace pentru a nu fi indepartati din sinul Bisericii, chiar daca nu vor mai putea sluji in Altar.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Divortul preotilor, interzis de BOR - Pagina 2 Empty Re: Divortul preotilor, interzis de BOR

Mesaj  tegeusa Mar 7 Feb - 14:30

pitulicea a scris:Cu alte cuvinte, sa preacurveasca, dar sa nu divorteze rolling on the floor

aia e problema: ca preacurveste . sa curveasca si el, asa, mai linistit, nu sa faca tot felu de dezmaturi... Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Divortul preotilor, interzis de BOR - Pagina 2 Empty Re: Divortul preotilor, interzis de BOR

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 14:47

Laughing Laughing Laughing Sa nu iasa din tipare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Divortul preotilor, interzis de BOR - Pagina 2 Empty Re: Divortul preotilor, interzis de BOR

Mesaj  myrk Joi 26 Feb - 1:01

Ideea e ca regulile acestea nu le face BOR, ci au vechime cat crestinismul. Daca nu-ti poti face ordine in propria casa, cum poti avea grija de Casa lui Dumnezeu? Eu am cunoscut un asemenea preot cam hatru, un preot tanar, inalt, frumos, cu parul cret. Ma mai rugau unii si altii sa le reglez statiile de amplificare in biserica sau sa le sonorizez nuntile. L-am vazut cum a rasturnat un pocal in altar, pe Sfanta Masa, ii mai punea piedica parintelui cu care facea slujba cand acesta mergea cu potirul printre oameni si alte nazdravanii, pe care nu le mai tin minte. A murit si el, si nevasta gravida, si copilul, in accident de circulatie. Si mai sunt cazuri de morti din astea subite de preoti care au calcat pe becul preacurviei.
Acuma na, veti spune ca e o coincidenta. Dincolo de mistourile la care sunt supusi si de faptul ca-s majoritatea ahtiati dupa bani, eu n-am vazut vreun preot care sa-si bata joc de cele sfinte. Cei care au facut-o, au patit-o, mai devreme sau mai tarziu.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Divortul preotilor, interzis de BOR - Pagina 2 Empty Re: Divortul preotilor, interzis de BOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum