GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se face modificarea Constitutiei?

+7
RAra
daffy_
drahyde
mihaic3001
snow
pitulicea
habibi77
11 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  habibi77 Joi 18 Mar - 11:00

Rezumarea primului mesaj :

Potrivit Constitutiei, revizuirea actului fundamental al tarii poate fi initiata de Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului, de cel putin o patrime din numarul deputatilor sau al senatorilor, precum si de cel putin 500.000 de cetateni cu drept de vot.
Cetatenii care initiaza revizuirea Constitutiei trebuie sa provina din cel putin jumatate din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete sau in municipiul Bucuresti trebuie sa fie inregistrate cel putin 20.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative.

Procedura de revizuire
Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere.
Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor.
Revizuirea este definitiva dupa aprobarea ei prin referendum, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului sau a propunerii de revizuire.

Limitele revizuirii
Dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamant, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul politic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii.
De asemenea, nici o revizuire nu poate fi facuta daca are ca rezultat suprimarea drepturilor si a libertatilor fundamentale ale cetatenilor sau a garantiilor acestora.
Constitutia nu poate fi revizuita pe durata starii de asediu sau a starii de urgenta si nici in timp de razboi.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  seaman65 Mar 26 Iul - 18:33

Si daca s-ar modifica, unde-ar fi avantajul nostru?
La noi traditia este sa modificam ca sa nu zicem ca n-am facut nimic.
Tot cum ii taie capul o sa faca, oricum ar fi legile, care nu-s decat pentru boi (cum zice vorba noastra). Cainii si vulturii o sa treaca pe sub sau pe deasupra.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 11:40

"Coalitia pentru Familie" a adunat pana in prezent 825.000 de semnaturi in favoarea proiectului de lege pentru revizuirea Constitutiei in sensul definirii casatoriei ca fiind uniunea liber consimtita intre un barbat si o femeie, a anuntat, miercuri, intr-o conferinta de presa, presedintele comitetului de initiativa, Mihai Gheorghiu, potrivit Agerpres

Daca s-ar organiza un referendum pentru revizuirea acestui articol din Constitutie, (48. aliniatul 1), voi ce ati vota? Smile
Eu, categoic, as vota pentru revizuirea lui Smile Nu concep casatoria altfel decat intre un barbat si o femeie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Joi 4 Oct - 20:56

Ra revizuim constitutia? Sa n-o revizuim? Sa ne lasam mintiti si inselati? Sa ne documentam? Fiecare dupa cum il duce mintea si dupa cat il indeamna caracterul. Nu-i cere omului mai mult decat poate Very Happy
Evident, eu voi merge la referendum si evident, eu voi vota DA Smile
Clipul asta m-a amuzat teribil. Laughing Laughing Si Doamne, cata dreptate are. E atat de greu sa intelegem niste lucruri simple?


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  shadow Dum 7 Oct - 8:53

Pitu care niciodata nu merge la vot cand e vorba de alegeri se duce la referendum ?! Cool

Clipul nu-i decat un altfel de campanie ,manipulare , nimic amuzant , dimpotriva :  '' nu stati acasa , nu fiti blegi , nu fi lenes ,nu fi inutil , nu fiti troli ''  .... chiar asa ? .... este alegerea mea daca merg sau nu  , este dreptul meu si nu accept ca un papagal ce face pe desteptul sa-mi dea lectii sau sa ma jigneasca ...

Consider ca familia este definita destul de corect in Constitutie si nu e nevoie de o redefinire , cine crede altfel e liber sa-si manifeste optiunea si sa mearga la vot , eu aleg boicotul .

''Biserica te cheama sa redefinesti termenul de familie '' .... nu este treaba bisericii ... casatoria este un act ce tine de legislatie , cununia tine de biserica : preafericitul , preainaltii si preacuviosii parinti ar trebui sa-si vada de cele sfinte si sa lase politica , e suficient de murdara si fara ei ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  atat de simplu Dum 7 Oct - 12:12

De acord.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Dum 7 Oct - 17:36

Nu-s de acord deloc. O sa spun si aici ce am mai spus si in alte parti.
Lucrez cu Legi, cu HG-uri, cu acte normative. Orice formulare care lasa loc de interpretari, poate fi la un moment dat atacata. Chiar si o virgula scapata intr-o propozitie, poate schimba radical sensul propozitiei. Legile si normele sunt deja atacate si contestate zi de zi. Orice cuvant interpretabil, e interpretat si atacat. Generatiile tinere speculeaza orice, doar ca sa mai castige un beneficiu in plus, meritat sau nemeritat. Ei nu au morala, nu au obligatii si responsabilitati, multi dintre ei nu au nici "carte", cu toate ca au o diploma... ei au doar DREPTURI. Totul li se cuvine, pentru ca asa au fost educati. Din generatiile astea se vor desprinde si cei care vor cere casatoriile homosexuale si daca nu ne luam acum masuri de protectie, vor avea castig de cauza.

Asta e greu de inteles sau de imaginat pentru cineva care sta la tara si munceste in gradina si intr-un magazin satesc. Ba chiar la oras, in orice loc de munca in care nu interactoneaza nici cu legi, nici cu oameni inteligenti, nici cu oameni cu pregatire in domeniul stiintelor sociale si cu atat mai putin cu homosexuali. Ei bine... eu intre astfel de oameni ma invart si am trecut prin multe de neimaginat pentru voi.
Stiu ca "soti" poate insemna barbat + barbat, barbat + femeie + femeie si multe alte variante.
Ma mir ca atat de simplu, care e atat de atenta si exigenta cu tot ce scriem noi pe forum - desi aici e in mare parte o joaca - considera nesemnificativa forma incerta folosita in Constitutie.
De fapt, pana si shadow spune: "destul de corect" Very Happy
Destul de corect acesta, e portita lasata deschisa spre "depravarea" ce va sa vina Very Happy
Ba e treaba bisericii si asta o spune o credincioasa. E treaba bisericii sa apere oamenii, familiile, casatoriile si normele morale ale societatii. Fara biserica lumea asta ar fi de 20 de ori mai pervertita.
Daca toti am fi credinciosi si buni crestini, intr-adevar, referendumul asta nu si-ar avea rostul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Dum 7 Oct - 18:02

Asa e. Pitu nu merge niciodata la un vot pentru a vota niste indivizi care nu-i merita votul. Pitu isi voteaza doar convingerile. Pitu voteaza pentru ceea ce isi doreste: o viata decenta, libertate de exprimare, libertate religioasa.
Clipul acela zici ca era unul de manipulare?
Si asta e la fel, nu?  Se prea poate sa fie, dar e realitatea din multe tari ale Europei. Am prieteni peste tot si ce am vazut in filmul asta, mi-au povestit si ei din vietile lor de zi cu zi. De ce credeti ca a iesit diaspora in masa sa voteze pentru noi? Sa-i faca jocul lui Dragnea, nu? Very Happy


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Dum 7 Oct - 21:01

Statul aloca 70 de milioane de euro anual pentru „Strategia națională de educație parentală 2018 – 2025”, strategie care să-i învețe, timp de două ore în fiecare săptămână, pe părinții români și pe odraslele lor cum să scape de „mentalitățile conservatoare” și să accepte „diversitatea”.
Consider ca e cea mai buna investitie a statului din ultimii ani.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Dum 7 Oct - 21:17

Formularea din Constitutie e ambigua. O recunoaste si Danilet, care e judecator. Numai ca el vine si cu elucubratii, gen definitii din DEX, care nu pot fi niciodata folosite ca argumente juridice. Tot el a spus ca, dupa formularea actuala din Constitutie, casatoria intre persoane de acelasi sex nu este interzisa, chiar daca in Codul Civil se specifica si se defineste casatoria ca fiind uniunea liber consimtita intre un barbat si o femeie. Codul Civil se poate modifica oricand, cum s-a intamplat in Franta, de exemplu, pe cand Constitutia doar prin referendum. De fapt, in Occident casatoria a devenit desueta, iar homosexualii sunt doar o masa de manevra, ultima lor grija fiind legiferarea casatoriei printr-o patalama de la primarie. Tinta este ideologia de gen, nivelarea constiintelor si schimbarea (cu forta, prin parghii legale) a conceptelor despre lume si viata. Nu mai ai voie sa spui normal, anormal, bine si rau, moral sau imoral, pentru a nu jigni si a leza o minoritate. Prin acordarea unor drepturi unor minoritati, se ingradeste dreptul la libertatea de exprimare si de gandire a majoritatii.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Dum 7 Oct - 21:25

Danilet, care era de acord cu zoofilia si cu pedofilia Very Happy
In dezbaterea pe care am urmarit-o eu, Danilet zicea ca termenul e foarte clar si ca nu poate fi interpretat Very Happy (dovada fiind definitia din DEX, intr-adevar). Cat de ticalos sa fii sa minti cu atata nonsalanta? Norocul lui ca sunt multi prosti in tara.
Norocul meu ca nu am copii Smile Ghinionul meu ca tin la parerile mele si mi le sustin. O sa cam muncesc sa-mi platesc amenzile de-acum in colo.... asta cand nu voi fi la inchisoare Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Dum 7 Oct - 21:28

Apoi, conform Constitutiei actuale, sotii au dreptul si la casatorie religioasa. La cat sunt de vocali si de nesimtiti sunt, impinsi de la spate de organizatiile ce-i sustin, vor vrea si cununie religioasa in biserica. S-a si intamplat in Danemarca, pare-mi-se, unde un preot a fost dat in judecata pentru ca nu a vrut sa-i cunune religios. Parca n-as vrea sa-i vad in biserica, cand Isaia dantuieste, cu cununiile pe cap.  Laughing E un scenariu putin probabil la noi, dar nu imposibil.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Dum 7 Oct - 21:31

Normal ca vor vrea. Deja mi-e mila de bietii preoti. Si chiar sunt printre preoti oameni extraordinari, care nu merita mizeriile astea Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  myrk Dum 7 Oct - 21:32

Da, pai Danilet zice cand una, cand alta, dupa cum ii convine. 

Nu-i nimic daca te baga la puscarie. Sa te ceri in celula cu mine, iar eu o sa spun ca-s gen feminin, chiar daca am sexul masculin. N-o sa-ti para rau.  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  pitulicea Dum 7 Oct - 21:55

Laughing Laughing Laughing Uite si-un avantaj in treaba asta cu genul. Perfect. Suntem doua doamne si vrem in aceeasi celula. Sa ne lase si forumul si-apoi nici o treaba nu mai avem Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  shadow Dum 7 Oct - 22:02

....Asta e greu de inteles sau de imaginat pentru cineva care sta la tara si munceste in gradina si intr-un magazin satesc....
Da .... nu prea am ce comenta , doar imi este greu sa inteleg cum pot lua doua voturi rosii  pentru ca mi-am exprimat liber parerile ... in fine , nu conteaza .

pitulicea a scris:Statul aloca 70 de milioane de euro anual pentru „Strategia națională de educație parentală 2018 – 2025”............
Consider ca e cea mai buna investitie a statului din ultimii ani.
Ai vorbit serios sau e doar ironie ? Acest program de ''educatie parentala'' este exact pe inversul convingerilor tale .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Cum se face modificarea Constitutiei? - Pagina 2 Empty Re: Cum se face modificarea Constitutiei?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum