GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiati ca?

+16
elis27
shadow
tegeusa
atat de simplu
Nana_Duval
juliette
seaman65
oli
Eleonore
dragos
snow
daffy_
fl3252
Radu
pitulicea
habibi77
20 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Stiati ca?

Mesaj  habibi77 Vin 26 Mar - 21:43

Rezumarea primului mesaj :

Cei care îşi încep ziua cu un ou sau două ouă la micul dejun pierd de două ori mai multe kilograme decât cei care ţin diete drastice. Ouăle sunt hrana cea mai ieftină şi consistentă. Oul este foarte bogat în proteine de calitate, care dau suficientă energie pentru prima parte a zilei, aproximativ cât consumarea unei fripturi, dar având un număr mai mic de calorii.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  seaman65 Dum 14 Oct - 21:40

Paste cu varza am mancat si eu si sunt delicioase, dar de la varza la cartofi e cale lunga. E ca si cum ai manca paste cu paine.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Mier 13 Feb - 11:27

Busuiocul, tonic general

Busuiocul intareste sistemul imunitar, regleaza functiile glandelor endocrine si metabolismul celular, tonifiind intregul organism.

Pulberea de busuioc are actiune energizanta si antidepresiva, inlaturand efectele surmenajului si echilibrand starea psihica si emotionala.

Ceaiul de busuioc are efect calmant, antidepresiv, diuretic, expectorant si tonic – digestiv. Ceaiul de busuioc uscat este recomandat persoanelor ce sufera de migrene pe fond nervos, colici, gastrita si ulcer gastric, colita, bronsita, gripa sau probleme cardiovasculare.

Siropul de busuioc este recomandat persoanelor care sufera de boli gastrice, renale, cardiovasculare, de depresie, surmenaj sau anemie.

Tinctura de busuioc este recomandata in caz de depresie, migrena, imbatranire precoce, guturai, gastrita, colita si ulcer.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  atat de simplu Mier 13 Feb - 11:37

Cartofi cu macaroane mi se pare si mie o combinatie aiurea.Da, stiam ca busuiocul e foarte bun.Mi-ar trebui si mie acum putina pulbere...sa ma echilibreze emotional. Smile Lasand gluma la o parte,sunt atatea remedii la indemana noastra si noi nu avem ochi pentru ele...din pacate.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Mier 13 Feb - 11:41

Cica regleaza functiile glandelor endocrine. Rolling Eyes E bine de stiut. As renunta la Eutyrox daca l-as putea inlocui cu busuioc Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  freda white Mier 13 Feb - 19:09

seaman65 a scris:Paste cu varza am mancat si eu si sunt delicioase, dar de la varza la cartofi e cale lunga. E ca si cum ai manca paste cu paine.

paste cu varza am facut si eu, dar doar ce le-am facut si le-am si aruncat. nu sunt bune deloc... Rolling Eyes
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  RALUCA Mier 13 Feb - 19:11

Depinde cum le-ai facut de nu ti-au placut
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Mier 13 Feb - 19:12

Laughing Laughing Mie mi se par foarte bune.
Cu varza cruda le-ai facut? Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  freda white Mier 13 Feb - 21:11

da Sad
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  RALUCA Mier 13 Feb - 21:14

Dar alea se fac cu varza prajita. Si normal ca nu au fost bune Laughing
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  freda white Mier 13 Feb - 21:19

mai fetelor, am vrut sa spun ca n-am folosit varza acra
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Mier 13 Feb - 21:20

Fiecare cu gusturile lui. Poate e chestie si de obisnuinta...
La noi se gateste asa ceva si imi place mult.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Sam 27 Apr - 23:29

Ia te uita... ce minune am cules azi fara sa stiu Laughing

Stevia este o planta dulce, mult mai dulce decat zaharul - dar nu gustul este motivul pentru care este clasificata ca fiind un supraaliment. Aceasta are capacitatea de a regla nivelul zaharului in sange (glicemia), de a infrana pofta de dulciuri si a tempera senzatia acuta de foame, fiind eficienta pentru cei care sufera de diabet sau hipoglicemie. Stevia este excelenta pentru stimularea energiei mentale si fizice si poate chiar opri bacteriile care determina cariile dentare. Mai presus de toate, stevia nu contine calorii. Toate aceste calitati sunt sustinute de cercetari de laborator si de studii clinice demne de incredere.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  atat de simplu Sam 27 Apr - 23:31

Laughing Sa tot mananci minuni din astea.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Sam 27 Apr - 23:35

In sfarsit o mancare ce nu contine calorii Laughing Pot manca si cate un sac pe zi Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  pitulicea Sam 8 Iun - 11:39

Principalele beneficii pentru sanatate ale mararului:

1. Te scapa de kilogramele in plus. Mararul este folosit cu succes in regimurile pentru slabit, deoarece are proprietatea de a aplatiza abdomenul. Proprietatile sale diuretice impiedica retentia de lichide din organism si actioneaza asupra depunerilor in zonele celulitice.
2. Stimuleaza activitatea rinichilor. Patru linguri de suc proaspat de marar luate zilnic timp de doua saptamani previne si combate calculii, cistitele si infectiile renale.
3. Calmeaza durerile abdominale. Mararul l actioneaza foarte eficient stimuland toate functiile intestinale si are un puternic efect antispastic. Calmeaza durerile abdominale, limiteaza acumularea de gaze si scuteste nou-nascutul de colici.
4. Benefic sistemului nervos. Mararul mai este un puternic tonic fizic si psihic, combate depresia si readuce bucuria de a trai.
5. Intareste oasele. Semintele de marar au cea mai mare concentratie de calciu dint tot regnul vegetal. O lingurita cu seminte contine mai mult calciu decat o cana cu lapte. Calciul este necesar in special pentru prevenirea osteoporozei.
6. Sani mai fermi. Frunzele de marar si semintele contin mici cantitati de estrogen – hormonul feminin responsabil de cresterea naturala a sanilor si de intretinerea supletii pielii.
7. Improspateaza respiratia. Mesteca frunze si seminte de marar daca vrei o respiratie proaspata. In plus, semintele au capacitatea de a calma durerile usoare de dinti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stiati ca? - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum