GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TIMPUL

+22
itina
magda17m
pitulicea
OkazionalSmoker
Melodia
soryn
Obi-Wan Kenobi
teardrop
wind30s
Anna
shadow
tegeusa
JeSsYkA
seaman65
atat de simplu
GESF
fotohobby
eucluj
snow
Mr Nobody
costica19
habibi77
26 participanți

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty TIMPUL

Mesaj  habibi77 Joi 8 Apr - 18:17

Rezumarea primului mesaj :

Timpul ne insoteste pretutindeni, amintindu-ne de unicitatea fiecarei clipe a trecerii noastre prin Univers. Dar ce este timpul in esenta sa? Avea dreptate Einstein cand spunea ca timpul este relativ? Sa fie posibila calatoria in timp?

De milenii, cei mai straluciti savanti si oameni de stiinta au incercat sa rezolve una dintre cele mai mari enigme ale umanitatii: natura timpului. Are timpul un inceput? Va ajunge vreodata la un sfarsit? De ce se misca doar intr-o directie? Si ce este de fapt timpul? Albert Einstein a rasturnat toate teoriile existente cand, la inceputul secolului XX, a demonstrat ca timpul este relativ si ca depinde de miscare si de gravitatie. Teoria sa revolutionara a deschis calea catre studiul gaurilor negre, al gaurilor de vierme si asupra calatoriilor in timp.

Astazi, la inceput de secol XXI, majoritatea fizicienilor sunt convinsi ca acceptia comuna a timpului care se scurge ireversibil, zi de zi, este complet gresita si ca, in curand, vom avea instrumen­tele teoretice si practice necesare descoperirii adevaratei naturi a timpului, o natura mult mai subtila si mai complexa decat cea pe care o banuiam. Timpul lui Einstein Timpul este anonimul care ne aluneca printre degete, luand cu el intreaga noastra existenta. Fiecare stie ce este timpul deoarece il simte cum trece – acesta este, probabil, cel dintai aspect al experientei umane.

La fel de adevarat este insa ca aceasta trecere este perceputa diferit de catre fiecare individ. Timpul psihologic nu este la fel de obiectiv ca timpul fizic. Albert Einstein spunea ca „o ora petrecuta in compania unei fete dragute trece mult mai repede decat o ora petrecuta pe scaunul unui dentist.“ Poate ca de aceea au aparut ceasurile – modul stiintific de a masura timpul obiectiv, in afara trairilor personale. Acum cateva sute de ani, oamenii presupuneau ca timpul si spatiul sunt pur si simplu date de Dumnezeu. Sf. Augustin din Hippo a remarcat faptul ca „incercarea de a defini timpul se manifesta prin insiruirea unor cuvinte ce se vor pierde fara a reusi, insa, sa contureze un portret al acestuia.“

Demonstratia lui Albert Einstein conform careia timpul este relativ a fost un adevarat soc si pentru comunitatea stiintifica, si pentru cea religioasa. Pe scurt si pe intelesul tuturor, esenta teoriei este ca „timpul meu nu este acelasi cu timpul tau, daca ne miscam diferit.“ Daca iei, de exemplu, un avion de la Bucuresti la Cape Town, vei fi in contratimp cu cateva nanosecunde (nanosecunda este a miliarda parte dintr-o secunda) fata de cei ramasi pe loc.

Mai precis, durata calatoriei va fi un pic diferita daca o masori tu in avion, fata de cea indicata de ceasul Aeroportului Otopeni. Deci intervalul de timp dintre doua puncte stabile nu este fix, ci depinde de contextul in care este masurat. Deformarea timpului prin miscare se numeste efect de dilatatie si poate fi demonstrata folosind ceasuri atomice. Intr-un faimos experiment din 1971, doi fizicieni au instalat intr-un satelit care urma sa se invarta in jurul Pamantului doua ceasuri atomice. Ele au inregistrat o diferenta de 59 de nanosecunde fata de ceasurile de pe Pamant – exact cum prezicea teoria lui Einstein.

Teoria lui Albert Einstein s-ar confirma si mai convingator daca am detine tehnologia necesara pentru a depasi viteza luminii (300.000 km/s) – lucru care astazi este irealizabil, tinand de domeniul fizicii teoretice sau al SF-ului. In sfarsit, ipotetic vorbind, daca am atinge aceasta viteza, consecintele ar fi cel putin ciudate: de exemplu, am putea calatori cu o racheta timp de doi ani pana la cea mai apropiata stea, urmand ca apoi sa ne reintoarcem pe Pamant, unde i-am gasi pe cei dragi mai batrani cu 14 ani decat i-am lasat. Acesta se numeste „efectul gemenilor“: daca un membru al unei perechi de gemeni ar pleca in calatorie, la inapoiere cei doi nu ar mai avea aceeasi varsta.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mar - 20:10

La sfarsit suntem aproape copii. Cred. Rolling Eyes Revenim de unde am plecat. Bine, asta daca nu se curma ciclul asta brusc. Daca ar decurge natural, exact asa l-as vedea: un sfarsit care te aduce in punctul de plecare.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Mier 18 Mar - 20:15

Eu ma refer in general, Lion. Nu neaparat acum...ca vine primavara si alte vrajeli de genu' ! Laughing
Exact, Simpla. Si oare nu este un ciclu care se continua? Vezi pomii ce-si pierd frunzele pentru a reinvia mai apoi, vezi cum omizile devin fluturi si alte si alte semne ce le vedem in jurul nostru dar nu le bagam de seama...
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mar - 20:22

Cu omul e o chestie mai complicata... sau nu?  Razz  Pomii aia nu sunt morti, doar sufera o oarecare transformare... dar poate ca si mor intr-o zi. Razz Omizile se transforma in fluturi, asa cum copilul se tranforma in adolescent... doar ca nu au destinata o viata asa de scurta.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Mier 18 Mar - 20:26

Si noi ce transformari suferim? Poate faptul ca din tineri, devenim adulti si-apoi imbatranim... Dar sunt alt de gen de transformari. Suspect
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mar - 20:37

Daca spuneai "si alte genuri de transformari", eram mai convinsa. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Mier 18 Mar - 20:41

Laughing Oricum am spus ceva dubios acolo. Nu mai asculta tastatura de mine...  Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  atat de simplu Mier 18 Mar - 20:44

Itina, e doar chestie de interpretare de-acum. Smile De asta ma legam. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Mier 18 Mar - 20:48

Da, mi-am dat seama ca te referi la altceva dar nu stiu exact la ce anume.
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Vizitator Joi 19 Mar - 11:31

m-ati facut sa ma gandesc la chestii macabre, referitor la transformarile alea Laughing   in rest ma simt si eu f tanara, si chiar arat binisor ( [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] )  de cand este mai mult soare (adica nu azi Twisted Evil ) dar asta pana incepe sa ma-npunga o durerea in spate, de imi vine sa ma cocosez precum Quasimodo Razz
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Vizitator Joi 19 Mar - 11:32

pardon...impunga* Embarassed
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Vin 27 Mar - 14:59

Hop si eu!

Din lipsa de timp o sa fac trimitere la un articol pe care sper sa-l cititi Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  itina Vin 27 Mar - 22:54

Da, e unul din articolele pe care le-am citit si eu. Dar tu ce parere ai, Habi? Sper sa-ti faci timp sa ne spui. Smile
Gasim acolo niste chestii care mi se par atat de iesite din comun incat cu siguranta ni se par destul de greu de crezut... Neutral Dar ce stim noi?! Neutral
itina
itina
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty timpul- o coordonata

Mesaj  miadana Sam 9 Feb - 15:04

Mr Nobody a scris:Normal, nu exista timp in afara materiei. Cum nu exista materie in afara timpului. Materie insemnand inclusiv energie, vibratie. Caci acestea din urma inseamna miscare. Iar miscarea inseamna timp.
Îmi place cum ati redat concis ceea ce de fapt cred și eu ! As mai avea de adaugat : timpul , impreună cu spațiul și cu mișcarea sunt trei coordonate esețiale care desi ne structureaza si ne schimbă treptat creează posibilitatea unei noi matrițe.
miadana
miadana
1
1


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Faun Mier 10 Iul - 7:28

habibi77 a scris:Timpul ne insoteste pretutindeni, amintindu-ne de unicitatea fiecarei clipe a trecerii noastre prin Univers. Dar ce este timpul in esenta sa? Avea dreptate Einstein cand spunea ca timpul este relativ? Sa fie posibila calatoria in timp?

De milenii, cei mai straluciti savanti si oameni de stiinta au incercat sa rezolve una dintre cele mai mari enigme ale umanitatii: natura timpului. Are timpul un inceput? Va ajunge vreodata la un sfarsit? De ce se misca doar intr-o directie? Si ce este de fapt timpul? Albert Einstein a rasturnat toate teoriile existente cand, la inceputul secolului XX, a demonstrat ca timpul este relativ si ca depinde de miscare si de gravitatie. Teoria sa revolutionara a deschis calea catre studiul gaurilor negre, al gaurilor de vierme si asupra calatoriilor in timp.

Astazi, la inceput de secol XXI, majoritatea fizicienilor sunt convinsi ca acceptia comuna a timpului care se scurge ireversibil, zi de zi, este complet gresita si ca, in curand, vom avea instrumen­tele teoretice si practice necesare descoperirii adevaratei naturi a timpului, o natura mult mai subtila si mai complexa decat cea pe care o banuiam. Timpul lui Einstein Timpul este anonimul care ne aluneca printre degete, luand cu el intreaga noastra existenta. Fiecare stie ce este timpul deoarece il simte cum trece – acesta este, probabil, cel dintai aspect al experientei umane.

La fel de adevarat este insa ca aceasta trecere este perceputa diferit de catre fiecare individ. Timpul psihologic nu este la fel de obiectiv ca timpul fizic. Albert Einstein spunea ca „o ora petrecuta in compania unei fete dragute trece mult mai repede decat o ora petrecuta pe scaunul unui dentist.“ Poate ca de aceea au aparut ceasurile – modul stiintific de a masura timpul obiectiv, in afara trairilor personale. Acum cateva sute de ani, oamenii presupuneau ca timpul si spatiul sunt pur si simplu date de Dumnezeu. Sf. Augustin din Hippo a remarcat faptul ca „incercarea de a defini timpul se manifesta prin insiruirea unor cuvinte ce se vor pierde fara a reusi, insa, sa contureze un portret al acestuia.“

Demonstratia lui Albert Einstein conform careia timpul este relativ a fost un adevarat soc si pentru comunitatea stiintifica, si pentru cea religioasa. Pe scurt si pe intelesul tuturor, esenta teoriei este ca „timpul meu nu este acelasi cu timpul tau, daca ne miscam diferit.“ Daca iei, de exemplu, un avion de la Bucuresti la Cape Town, vei fi in contratimp cu cateva nanosecunde (nanosecunda este a miliarda parte dintr-o secunda) fata de cei ramasi pe loc.

Mai precis, durata calatoriei va fi un pic diferita daca o masori tu in avion, fata de cea indicata de ceasul Aeroportului Otopeni. Deci intervalul de timp dintre doua puncte stabile nu este fix, ci depinde de contextul in care este masurat. Deformarea timpului prin miscare se numeste efect de dilatatie si poate fi demonstrata folosind ceasuri atomice. Intr-un faimos experiment din 1971, doi fizicieni au instalat intr-un satelit care urma sa se invarta in jurul Pamantului doua ceasuri atomice. Ele au inregistrat o diferenta de 59 de nanosecunde fata de ceasurile de pe Pamant – exact cum prezicea teoria lui Einstein.

Teoria lui Albert Einstein s-ar confirma si mai convingator daca am detine tehnologia necesara pentru a depasi viteza luminii (300.000 km/s) – lucru care astazi este irealizabil, tinand de domeniul fizicii teoretice sau al SF-ului. In sfarsit, ipotetic vorbind, daca am atinge aceasta viteza, consecintele ar fi cel putin ciudate: de exemplu, am putea calatori cu o racheta timp de doi ani pana la cea mai apropiata stea, urmand ca apoi sa ne reintoarcem pe Pamant, unde i-am gasi pe cei dragi mai batrani cu 14 ani decat i-am lasat. Acesta se numeste „efectul gemenilor“: daca un membru al unei perechi de gemeni ar pleca in calatorie, la inapoiere cei doi nu ar mai avea aceeasi varsta.

un articol foarte fumos, ma bucur ca l-am citit
Faun
Faun
2
2


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  myrk Vin 12 Iul - 0:34

Pai timpul este relativ- s-a demonstrat asta. Cat am stat pe la Iasi prin spital, vreo luna de zile, am tot discutat cu un profesor universitar (care se trata si el) despre relativitatea timpului- si m-a convins. Il cred deci pe cuvant pe Einstein. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 10 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum