GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se scrie corect?

+29
Woo Woo
itina
mielusica
cosmintripe
Krissunu
elis27
wind30s
Mandarax
Anna
raichu
teardrop
tegeusa
Melodia
shadow
Irinna
seaman65
oli
Nana_Duval
GESF
fotohobby
zexe
juliette
atat de simplu
cara.mia26
Tizona
Squire
mari
pitulicea
habibi77
33 participanți

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Cum se scrie corect?

Mesaj  habibi77 Vin 7 Mai - 11:02

Rezumarea primului mesaj :

În „Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române” (DOOM2), Ediţia a II-a, revizuită şi adăugită, Editura Univers Enciclopedic, Bucureşti, 2005, pagina LXIX, se precizează: „Se revine astfel la scrierea într-un cuvânt a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) şi ale adjectivului corespunzător niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecventă a principiului conform căruia compusele trebuie distinse şi grafic de îmbinările asemănătoare”.
Aceasta este una din noutăţile acestui dicţionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) şi adjectivele pronominale corespunzătoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici şi pronumele nehotărâte unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu într-un singur cuvânt.
Exemple: Niciunul dintre ei nu mă interesează. Nu mă atrage niciuna. N-au fost anunţaţi niciunii. N-au fost anunţate niciunele. Nu se potriveşte niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.
“Nu se vedea nicio pasăre, nu se auzea niciun glas”(Marin Preda).
Se scriu separat, în două cuvinte, în următoarele cazuri :
-Conjuncţie plus pronume nehotarât (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celălalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);
Se observă că în astfel de situaţii, pronumele altul, alta, precedate şi ele de nici, arată că unul, una sunt pronume nehotărâte, iar nici, conjuncţie.
-Conjuncţie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai mulţi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).
Se scriu nici un, nici o, în două cuvinte, în următoarele situaţii:
-Adverb plus articol (Nu e codaş si nu e nici un elev fruntaş. Nu e codaşă şi nu e nici o elevă fruntaşă);
- Adverb plus numeral (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici o dată); Facem precizarea că, de regulă, între adverb şi numeral se intercalează adverbul măcar (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici măcar o dată).
-Conjuncţie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai mulţi. Nu meditez nici o elevă şi nici mai multe).
Tot separat, în două cuvinte, se scriu în expresiile: „nici una , nici două”, „nici una , nici alta”(Nici una, nici două, s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a dispărut fară a băga de seamă. Aceste expresii au următoarele sensuri: îndată, numaidecât, brusc, pe neaşteptate.
Observăm că aceste cuvinte compuse apar numai în enunţuri negative.
În concluzie, starea de fapt ce decurge din această normă ortografică se complică şi este necesară o mai mare atenţie pentru aplicarea ei în exprimarea scrisă.


SURSA: GORJEANUL
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Lun 22 Feb - 19:20

Da, daca erau nesiguri de formulare. Din pacate, n-au fost. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Lun 23 Mai - 20:04

Cea mai recenta editie a DOOM (DOOM 2, cum este cunoscuta in spatiul public) noteaza in dreptul cuvantului “capsuna” ca forme de plural acceptate (deci corecte) atat “capsuni”, cat si “capsune”. Astfel nu veti da gres, indiferent pe care dintre cele doua variante veti alege sa o folositi.

Totusi, este important sa stiti ca inainte de aparitia acestei lucrari, normele lingvistice erau putin diferite.
Vechile reguli stabileau ca pluralul “capsuni” (o capsuna, doi capsuni) se refera la plante, in timp ce prin termenul “capsune” (o capsune, doua capsune) erau individualizate fructele.
Chiar si dupa aparitia DOOM 2, au mai existat voci, printre care si regretatul George Pruteanu, care au contestat modificarea facuta de Academia Romana in ceea ce priveste pluralul termenului “capsuna”.
“In fine, in secundele emsiunii de azi mai incape sa-mi manifest mirarea fa?a de unele forme regionale ridicate la rang de norma. DOOM admite ca pluralul pentru cireasa, respectiv capsuna sa fie ciresi, respectivcapsuni, in loc de singurele forme firesti: cirese, capsune. Deci sa putem spune: maninc ciresi, maninc capsuni... !ca niste capcauni care infuleca arbori si arbusti! Eu stiu ca, in buna limba româneasca, ciresele cresc inciresi, capsunele cresc in capsuni: Ea cultiva capsuni si face tarte cu capsune. El se suie in ciresi si culege cirese. Dar DOOM e de alta parere”, spunea Pruteanu intr-o editie din aprilie 2006 a emisiunii “Doar o vorba sa-ti mai spun” a carui gazda era.


Ce-a fost candva, in epoca de piatra, pe mine nu ma intereseaza. Eu asa am invatat la scoala, asa am gasit in Dex de ani si ani de zile, n-am auzit pe nimeni sa spuna capsune, doar capsuni. N-am intalnit in nici o carte capsune, doar capsuni. Iar capsunile nu cresc in capsuni, asa ca ciresele in ciresi Very Happy Capsunul nu e un arbore. Capsunile cresc pe stoloni, deci n-o sa spun niciodata capsune Laughing
E foarte corect sa spui capsuni, conform Dex sau DOOM, ce-o fi, asa ca nu e cazul sa fiu criticata daca mananc capsuni in loc de capsune Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  myrk Lun 23 Mai - 21:57

Cin' te-a criticat, mama draga? Nimeni. Cat despre epoca de piatra... suntem membri fondatori. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Lun 23 Mai - 22:01

Nu stiu cine m-a criticat, dar sa nici nu indrazneasca Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  myrk Mar 21 Iun - 17:58

Nu indraznim, punem doar definitia din dex Laughing :

zmeu, (I) zmei, s.m., (II) zmeie, s.n. I S.m. 1. Personaj fantastic din basme, imaginat ca un uriaș cu puteri supranaturale, întruchipând răutatea și fiind întotdeauna învins de forțele binelui. ♦️ Fig. Erou, viteaz. ♢ Expr. A se lupta ca un zmeu = a se lupta vitejește. ♦️ Fig. Cal focos și aprig. 2. Balaur. 3. (În credințele populare) Boală pricinuită de dragoste. II S.n. Jucărie făcută dintr-un dreptunghi de hârtie, pânză etc. fixat pe un schelet ușor de lemn, care se ridică în aer la bătaia vântului și care este mânuită de pe pământ cu ajutorul unei sfori lungi.

Atat: nu ma dau zmeu! nail biting
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Dum 22 Ian - 14:27

Azi, intr-o carte, am intalnit scris "cunoscator a logicei". Rolling Eyes
Eu stiu ca e corect "a logicii". La cate schimbari sunt in limba romana, am si alergat sa-l intreb pe Google cum e corect. Laughing Cred ca, totusi, corect e asa cum stiu si eu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  myrk Mar 27 Iun - 9:18

Dragelor e incorect. Very Happy Da' stiu ca Florin e un tip foarte corect. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Cum se scrie corect?

Mesaj  Florin Popa Mar 27 Iun - 9:34

Ai dreptate, myrk, dar m-am luat si eu dupa anumiti poeti. Laughing Daca lor le-a fost permis, mie de ce nu mi-ar fi? Laughing

În epocă, forma drage era folosită de Alexandrescu («drage batalioane», ap. Dicţionarul limbii române, Tomul I, Litera D) sau de Eminescu («visul ţărei drage», în Opere, vol. IV, Poezii postume).
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Mar 27 Iun - 9:50

Incorect, dar atat de des folosit Smile Eu o sa folosesc forma asta in continuare. confused Nu-mi place cum suna forma corecta Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  atat de simplu Mar 27 Iun - 12:00

Apoi, Florine, tu cand ai mai scris asta? Laughing In creatiile alea se admit si alte forme. In plus, in limba romana apar mereu modificari. Ai venit si tu cu exemple de acum o mie de ani. Am evoluat intre timp. Cool
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  myrk Mar 27 Iun - 12:19

Laughing Bun. Eu o sa respect regulile gramaticale si ale forumului. Cu drag. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Annmarie Mar 27 Iun - 15:03

Deși pare nefiresc, ‘dragele mele’ este una dintre cele mai des întâlnite formulări greșite din limba română. Potrivit normelor academice stabilite de Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane – DOOM2, adjectivul “drag” are ca formă feminină cuvântul “dragă” (baiat drag – fata dragă). La plural, forma cuvântului “dragă” devine “dragi”, nicidecum “drage”. Așadar, corect este să spunem dragile mele colege și nu dragele mele colege.

Din punct de vedere gramatical adjectivul drag este variabil, cu trei forme: la singular, drag, dragă şi o formă comună de feminin şi masculin plural – dragi. Forma de vocativ, genul feminin, numărul plural este dragi (dragi colege) sau, când adjectivul este substantivizat, dragile (dragile mele) sau dragilor (dragilor, mă bucur să vă reîntâlnesc).

Carmen Ivanov - dictie.ro

Toata lumea are dreptate Smile





Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  pitulicea Mar 27 Iun - 15:14

Nu chiar toata lumea Laughing Doar cei care scriu corect.
Eu, de exemplu, nu l-am auzit niciodata pe Mos Craciun sa zica decat "dragele Mosului" Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  myrk Mar 27 Iun - 15:46

Pe Mos Craciun da. Pe Mos Florin nu. Nu inca. Laughing Sunt convins ca el s-a exprimat foarte corect din punct de vedere gramatical. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Florin Popa Mar 27 Iun - 15:54

Poate ca pe mos Florin il va auzi vreodata sa spuna asa. Dar pe tanarul Florin, nu. Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Cum se scrie corect? - Pagina 12 Empty Re: Cum se scrie corect?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum