GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Evolutie vs creatie

+12
teorista
wind30s
JeSsYkA
mrs nobody
atat de simplu
antonyo121982
seaman65
shadow
Mr Nobody
habibi77
pitulicea
firfiric
16 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Evolutie vs creatie Empty Evolutie vs creatie

Mesaj  firfiric Dum 30 Mai - 22:05

Teoria creatiei Afirma ca tot universul , inclusiv Pamantul si viata de pe el , a fost creata de un Creator ,timp de 6 zile (6*24 h), in ordinea in care urmeaza.
multi cred ca oameni au aparut prin evolutie,uni spun ca lumea a aparut prim creatie.ce credeti vo,cum a aparut aceasta lume si tot ce este in ea?

firfiric
1
1


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty EVOLUTIE VS CREATIE

Mesaj  firfiric Dum 30 Mai - 22:09

1. zi-pamanturile , cerurile si lumina, 2. zi-despartit apele. 3. zi – biosfera(plantele). 4. zi- luna,soarele si stelele (restul universului.5. zi – vietuitoarele din apa si pasarile.6. zi- vietuitoare de pe pamanrt , si omul ( dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ). Teoria evolutiei Tot universul a aparut in urma cu 4-50 miliarde de ani in urma , in urma marii explozii „Big Bang” Tot pe Pamant a aparut in urma formarii de substantelor organice ,evolutiei microorganismelor si evolutia lor mai de parte in reptile (dinozauri) apoi mamifere , adica in ordinea „complexitatii”lor . Istoria Pamantulul se imparte in mai multe ere . Teoria creatiei Omul- a fost creat de Dumnezeu , Creator , in timp de o zi din tarina pamantului si I-a dat suflare de viata , apoi a creat femeia din coasta barbatului Creatia omului a fost finisata in a sasea zi a creatiei , el a fost structurat anatomic la fel cu omul actual .

firfiric
1
1


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  pitulicea Lun 31 Mai - 9:02

Doua teorii diferite. Una stiintifica, cealalta religioasa.
Pe care din ele sa o credem? Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  habibi77 Lun 7 Iun - 16:29

Eu il cred pe Darwin Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  Mr Nobody Mar 8 Iun - 8:14

Daca ra fi sa facem o analiza serioasa, rationala, gasim multe hibe ambelor teorii. La prima strigare, daca in prima zi a aparut lumina si ulterior stelele, care a fost prima sursa? Becul? Intreb si eu, nu ma prea pricep!
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  shadow Dum 19 Iun - 19:12

Mr Nobody a scris:Daca ra fi sa facem o analiza serioasa, rationala, gasim multe hibe ambelor teorii. La prima strigare, daca in prima zi a aparut lumina si ulterior stelele, care a fost prima sursa? Becul? Intreb si eu, nu ma prea pricep!

Care ar fi hiba sau hibele la teoria evolutiei ? ...ca la creatie se merge in mare masura pe ''crede si nu cerceta '' .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  seaman65 Mier 13 Iul - 7:43

Teoria evolutiei explica de unde ne tragem noi, dar inca nu are un rezultat la intrebarea cum a aparut universul.
Teoria evolutiei este limitata la chestii minore, cum a evoluat maimuta ca sa ajunga omul de azi, cum au evoluat organismele. Aici dau si eu cu presupusul, ca nu-i in parohia mea.
Personal cred ca viata nu a aparut singura pe pamant, desi nu e o ipoteza pe care s-o pot sustine cu argumente solide. Totusi programul existent in gene e prea complex ca sa fie rezultatul intamplarii. Daca noi suntem treapta cea mai de sus a evolutiei, suntem prea complecsi, dar in acelasi timp prea limitati in gandire, chestia cu supravietuirea speciei are multe lacune, considerand ca ne comportam asemeni unui virus.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  antonyo121982 Mier 2 Noi - 14:58

Daca Darwin are dreptate , de ce mai exista maimute in ziua de astazi ? Very Happy Adevarul este ca omul nu stie si nu va sti niciodata de unde vine si unde se duce Very Happy
antonyo121982
antonyo121982
2
2


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  habibi77 Mier 2 Noi - 17:03

Pentru ca ele au fost inaintea noastra, iar daca noi suntem niste "mutanti" nu vad de ce trebuie sa dispara originalul. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  atat de simplu Mier 2 Noi - 17:48

Asa, Habi! Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  antonyo121982 Mier 2 Noi - 19:31

Chiar nu ma simt "mutant" , nu stiu de altii Laughing Laughing Laughing
antonyo121982
antonyo121982
2
2


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  habibi77 Joi 3 Noi - 16:08

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Antonyo, exista dovezi ale evolutiei speciilor si stii si tu asta Razz La fel de bine stii ca tot ceea ce exista a evoluat din "supa oceanica" initiala....Parerea mea este ca ceea ce a urmat ( vorbesc de mutatii si evolutie) este interventie divina. Wink
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  mrs nobody Joi 3 Noi - 16:15

se zice ca simtul umorului apartine oamenilor inteligenti
daca divinitatea are cel mai accentuat simt al umorului, cred ca ar fi gasit distractiv sa faca o supa primordiala din care sa vada ce reuseste sa se combine fara nici o interventie
si mai amuzant de atat a fost sa creeze mutatii Wink
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  antonyo121982 Joi 3 Noi - 17:49

Da, habibi, stiu despre dovezile aduse in acest domeniu . Cele spuse anterior de mine au fost putin in spirit de gluma. Dar mai stiu si ca originea excat a omului nu o cunoaste nimeni. Cat despre interventie divina...ma abtin. E un subiect fara de sfarsit care cred ca ne este imposibil de inteles. Nu contest rezultatele si dovezile aduse de minti atat de luminate, cum a fost si a lui Darwin. O seara buna tuturor!
antonyo121982
antonyo121982
2
2


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Sa-mi dau cu parerea si eu,

Mesaj  JeSsYkA Mar 8 Noi - 6:05

Well, religiile spun o serie de explicatii, precum s-a creat lumea, plantele, animalele si oamenii. Ne poate confirma toate acestea, insasi Biblia.
Dar, multe dintre acestea pot fi considerate, si luate, ca fiind metaforice. Si, totodata, exista si contrariul acestora, si anume - cum ca - pot fi considerate ca fiind literal adevarate.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Evolutie vs creatie Empty Re: Evolutie vs creatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum