GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Frumusetea - un avantaj la angajare?

+12
freda white
Woo Woo
myrk
itina
atat de simplu
Pingu
seaman65
mielusica
Tizona
juliette
dragos
pitulicea
16 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Mar 10 Aug - 11:03

Rezumarea primului mesaj :

Intotdeauna frumusetea a constituit un atu important, atat pentru femei cat si pentru barbati. Persoanele cu un aspect fizic placut, primesc mai multa atentie, fapt ce poate determina obtinerea cu usurinta, sau cu prioritate,  a  anumitor avantaje.  
Printre aceste avantaje se poate numara si obtinerea cu usurinta a unui loc de munca.

Credeti ca frumusetea constituie un avantaj in obtinerea unui loc de munca?

Femeile frumoase isi gasesc mai usor o slujba decat cele mai putin frumoase?

Ca anagajator, ati alege, ca prim criteriu de selectie,  aspectul fizic al celui/celei pe care il/o angajati?



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 4 Ian - 15:36, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  itina Mier 5 Iun - 13:14

De fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, are si frumusetea rolul ei la angajare, daca meseria implica acest lucru. Ca model, ca actrita, eventual...desi nu toti actorii sunt neaparat frumosi.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  myrk Sam 7 Sept - 18:31

Scuze! Very Happy 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  itina Sam 7 Sept - 23:23

Cui? De ce? Rolling Eyes 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Woo Woo Mier 13 Noi - 16:08

Cine nu si-ar dori sa lucreze sau sa traiasca inconjurat de oameni frumosi?
Un loc in care sunt mai multi oameni frumosi, parca e mai luminos, cel putin la prima vedere. Very Happy Si, in general, oamenii frumosi sunt mult mai pozitivi in gandire, cel putin, fata de oamenii mai putin frumosi. Consider ca frumusetea e un avantaj, da, in orice imprejurare, nu doar la angajare. Pana la urma, frumusetea exterioara vine tot din interior, nu? Smile
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  freda white Mier 13 Noi - 17:03

la mine la munca nu conteaza cum arati ci cat de repede iti merg mainile. dar asta e in munca de jos. in fine. dar, femeile frumoase in general sunt etichetate ca proaste sau curve(scuzati expresia). si asta nu e doar parerea barbatilor ci si a femeilor mai putin atragatoare.
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Joi 29 Ian - 18:38

femeile frumoase in general sunt etichetate ca proaste sau curve(scuzati expresia)
Laughing  Da, dar daca angajatorul e barbat, faptul ca e frumoasa si curva e considerat un dublu avantaj (scuzati-mi si mie expresia Very Happy)  De ce sa angajezi o femeie urata si cuminte?  Ar face doar treaba pentru care e angajata confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  itina Joi 29 Ian - 21:59

Am aflat de curand o chestie care m-a lasat "masca" , popular vorbind. Eu am un mare respect pentru seful meu.Intotdeauna mi s-a parut un tip integru. Nu va mai spun cum arata si cat de inteligent e... A lucrat undeva prin guvern, mai inainte de a-si deschide propria afacere. Mi se pare omul perfect si nu numai mie! Am avut intotdeauna mare incredere in el... Cand am aflat ca vrea sa dea o angajata afara din cauza ca " nu îi place fața ei" am rămas stupefiată. Sad
itina
itina
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Vin 30 Ian - 9:29

Poate acesta e doar un fel de a spune... Pobabil in spatele expresiei se ascunde ceva mai mult de atat. Nu cred ca se refera doar la infatisare Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  itina Vin 30 Ian - 22:57

Da, probabil ca nu-i inspira incredere. Stiu ca nu era vorba de infatisarea propriu-zisa. Doar ca nu e drept...
itina
itina
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  ovidiu toma Vin 6 Feb - 16:15

....hmm... daca tot sunt pedepsitul,la aceasta tema.... sa spun si eu punctul meu de vedere...parerea mea este ca este foarte important sa ai un aspect exterior bine pus la punct,asta nu inseamna neaparat sa fie facut exagerat,dar pe langa asta trebuie sa fii natural,sigur pe tine si nu in ultimul rand trebuie sa nu uitam de cei 7 ani de acasa....nesimtirea, aroganta sunt elemente care sigur te trag in jos....

frumusetea este un avantaj intodeauna...dar asta numai daca stii sa il pui in evidenta
ovidiu toma
ovidiu toma
2
2


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  pitulicea Sam 7 Feb - 1:03

Sigur ca da, toate astea conteaza... Totusi: intre o femeie plina de naturalete, stapanire de sine, bun-simt, etc - frumoasa si una plina de naturalete, stapanire de sine, bun-simt, etc - urata... care crezi ca ar fi avantajata? Very Happy

Hai sa fim realisti... cu totii stim - si in special barbatii - ca frumusetea te orbeste Very Happy Cand barbatii vad o femeie frumoasa, o vad plina de calitati. Dintr-o data o gasesc foarter naturala, increzatoare, plina de bun-simt, inteligenta, interesanta... etc. De ce n-ar angaja-o imediat? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  ovidiu toma Sam 7 Feb - 1:42

frumusetea vine intodeauna din interior,daca acolo este pustiu si bate vantul (normal cine le are pe amandoua sigur se va face diferenta)....cine o angajeaza cu siguranta o doreste eventual la pat...la amandoua ma refer la frumusete interioara si exterioara asta in ideea sa nu fiu inteles gresit
ovidiu toma
ovidiu toma
2
2


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Pingu Sam 7 Feb - 10:58

Frumusetea conteaza in special la femei la angajare. Are sanse sa nu fie angajata o femeie traznet doar daca se face angajarea cu nevasta de fata. Very Happy
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Vica Mar 30 Iun - 17:23

Absolut,frumusetea are un rol important la angajare!
Unde angajatorul este barbat o femeie trebuie sa arate bine in toate privintile.Pe aceasta tema se pot discuta multe.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Amrita Lun 7 Dec - 17:08

Nu cred ca frumusetea e factorul determinant, ci charisma si aspectul ingrijit, ca sa nu mai punem la socoteala ceea ce stii sa faci.
Totul depinde de postul vizat. Pentru secretara- conteaza aspectul , dar mai conteaza si caracterul. Nimeni nu ar angaja o secretara
perfectionista , care se cearta cu toti din firma, nici o secretara foarte frumoasa - ca sa nu ademeneasca sefii..... Laughing
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Frumusetea - un avantaj la angajare? - Pagina 2 Empty Re: Frumusetea - un avantaj la angajare?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum