GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SPIRITUALITATE

3 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Mier 13 Iun - 21:56

Rezumarea primului mesaj :

Am mai deschis un album foto virtual. De aceasta data vom poposi in lumea  credintei, a spiritualitatii.
Poate nu sunt prea multi pasionati de religie, de viata si de evenimentele din sanul bisericii, dar fotografiile pot fi frumoase, indiferent de tema aleasa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Biserici, manastiri, slujbe, sarbatori religioase, personalitati din lumea crestina si tot ce are legatura cu religia, aici isi pot gasi locul potrivit.


IMPORTANT:  dati un titlu fotografiilor pe care le postati!

Exclamation  Nu postati poze fara a spune macar doua-trei cuvinte despre ele: ce reprezinta, unde sunt facute sau cu ce ocazie. O poza "spune" mult mai multe daca e insotita de cuvinte. Smile

Exclamation Postati cate o singura fotografie intr-un mesaj.


Exclamation Pozele care nu se supun cerintelor topicului, vor fi sterse.  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Mar 26 Iun - 12:12

Inca un element al aceluiasi portal Smile Unul de-a stanga, celalalt de-a dreapta portii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Joi 28 Iun - 19:10

Si o ultima imagine, o ultima statuie, desprinsa din portalul bisericii anterior prezentate. Smile  Inca un personaj necunoscut ce ramane de straja bisericii, din veac in veac. Spre deosebire de ceilalti doi, nu pare a face parte din cler.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Lun 27 Aug - 13:22

In weekend, plimbandu-ne pe la munte, am ajuns si in Marisel. Daca tot am ajuns acolo, am intrat si la Manastirea Crucea Iancului, cu hramul Sfintii Martiri Brancoveni, pentru a-l vedea pe parintele-calugar care a botezat-o pe Mara Smile
E o manastire noua de maici, construita pe varful muntelui. E atata liniste acolo... day dreaming  Mai fusesem cu vreo doua luni in urma. Am fost uimita sa vad cat de mult au avansat lucrarile de constructie. Si nu pentru ca ar primi bani de la guvern, cum cred unii Smile  Calugarul de acolo munceste cot la cot cu oamenii, de dimineata pana seara.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Dum 30 Sept - 20:58

Mi-am amintit de topicul acesta si revazand ultima postare, am zis sa va invit si in interiorul manastirii. Inca nu e terminata, dar e frumoasa chiar si asa. Liniste, pace, smerenie si Dumnezeu cu ochii atintiti spre cei care-I calca pragul Smile Sunt sigura ca era acolo. L-am simtit.  I love you  
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Lun 1 Oct - 21:33

Tot de acolo,  din catapeteasma, am "decupat" un mic detaliu Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Dum 4 Noi - 21:17

Daca va intrebati pe unde am umblat azi, ei bine, va spun. Sau mai bine, va arat Razz La Manastirea Prislop, casa Parintelui Arsenie Boca. Un loc drag mie, un loc de reculegere, de rugaciune, de constientizare a nimicniciei vietii.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  atat de simplu Lun 5 Noi - 7:16

Da, chiar pare un loc linistit. Smile Mi-am propus sa merg si eu zilele astea cu Carmen intr-un astfel de loc. Sper sa nu intervina ceva la ea si sa amanam iar. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Lun 5 Noi - 9:43

Ar fi linistit daca n-ar merge acolo atatia oameni care nu prea au de-a face cu credinta. Multi confunda minunile infaptuite de sfinti cu magia Smile Nu, credinta nu-i o magie. Magia o fac vrajitoarele Very Happy
Manastirea, comparativ cu altele, e mica, dar cumparativ cu altele, e mult mai veche Smile In interior spatiul e foarte mic. Acolo nu e voie sa se faca poze, iar eu, fata ascultatoare, m-am conformat.  

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Sam 10 Noi - 9:28

Tot de la Prislop.  Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Dum 24 Feb - 21:09

Ma uitam prin pozele facute de-a lungul timpului si mi s-a facut dor sa mai postez si aici cate ceva.
E o poza mai veche, dar statuia din poza e si mai veche Laughing  E din biserica Sfantul Mihail, din centrul Clujului. Banuiesc ca e Sfantul Anton, cu pruncul Iisus in brate, dar nu-s suta la suta sigura. O sa ma documentez candva...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Dum 31 Mar - 16:47

Azi e Duminica Sfintei Cruci. Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Vin 3 Mai - 16:06

Azi a fost sarbatoare mare: Izvorul Tamaduirii. Nu am lipsit de la manastire si nici aparatul foto n-a lipsit de langa mine Wink
V-am adus ce e mai sfant pe lume Smile Biblia, painea - trupul Lui Iisus si vinul - sangele Lui Iisus. Numai cine s-a impartasit cu ele stie despre ce vorbesc. Pentru restul e... poveste.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Lun 24 Iun - 11:46

Unde am fost eu sambata? La Manastirea Sf. Vasile cel Mare, din Somesul Cald. Smile O manastire pe un varf de deal, aproape de cer. Un loc din care nu-ti vine sa mai pleci. A fost si soare, a fost si ploaie, dar vremea acolo nu conteaza....doar cand faci poze si ies intunecate Laughing
Manastirea e destul de noua, inca se lucreaza la ea, dar e frumoasa chiar si asa Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Lun 1 Iul - 20:36

Tot de la aceeasi manastire v-am adus si clopotul. Clopotul ce cheama la rugaciune Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  pitulicea Mar 24 Dec - 9:14

In noapte aceasta avem praznic mare: Nasterea Domnului nostru Iisus Hristos. Sa ne bucuram de el I love you  De praznic, de Iisus, mantuitorul nostru si de toata invatatura pe care ne-a lasat-o.
Am pozat aseara, in Manastirea din Floresti, scena Nasterii Domnului.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SPIRITUALITATE - Pagina 2 Empty Re: SPIRITUALITATE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum