GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

VISUL LUI MAKAR

+4
shadow
Radu
atat de simplu
pitulicea
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Dum 17 Oct - 20:47

Rezumarea primului mesaj :

Vreau sa va impartasesc una din nuvelele care m-au impresionat cel mai mult si pe care n-am mai putut-o uita niciodata. O frumoasa parabola, ce m-a convins inca o data de profunzimea si dramatismul spiritului rus.
Nu stiu cati dintre voi vor avea rabdarea s-o citeasca pana la final (voi posta pe rand cate un capitol), dar va asigur ca merita citita. Unii dintre voi, probabil, ati citit-o deja. Altii, sper ca o veti face intr-o buna zi. Smile
La sfarsit vom face si comentariile, daca veti considera ca e ceva de comentat.



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 13 Noi - 21:42, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 4 Noi - 10:46

Laughing Laughing
Da' povestea ai citit-o?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  shadow Vin 4 Noi - 10:53

De mai multe ori ...ultima data , pe un alt forum , postata de aceeasi persoana Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 4 Noi - 10:55

Si n-ai nici un comentariu de facut pe margine ei? Tocmai tu...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  elis27 Vin 18 Mai - 21:32

Intr-adeva e superba si chiar iti da de gandit.Vad ca despre drumul pana acolo si despre Judecata s-a vorbit deja asta m-a impresionat si pe mine si nu am nimic de adaugat,insa n-a zis nimeni nimic despre infatisarea pe care ar trebui sa o ai cand ajungi acolo.Daca nu ai haine curate si zambet pe fata deja ai pierdut puncte ,ceea ce nu ar trebui sa fie intocmai corect ,si daca nici Judecata de apoi nu e una dreapta...
Un alt lucru care m-a impresionat a fost finalul sau discursul lui Makar, cred ca asta se intampla si in viata cand stii ca nu mai ai nimic de pierdut abia atunci iti dai seama ce poti sa faci cu adevarat.
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 18 Mai - 21:44

Daca nu ai haine curate si zambet pe fata deja ai pierdut puncte
Cred ca trebuie sa iei asta ca pe-o metafora. Hainele curate semnifica harnicia, hainele murdare lenea si delasarea. Zambetul pe fata semnifica bunatate. Oamenii rautaciosi si morocanosi nu prea zambesc.
Nu cred ca a pierdut punctele, mai degraba nu le-a castigat.
Asa vad eu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  elis27 Vin 18 Mai - 22:03

Asa am luat-o la inceput apoi Makar a pomenit ca ar fi cei care traiesc in palate bogate ,poate si el a luat-o ad literam ca si mine dar facand comparatie intre ei si el a castigat punctele, de data asta Smile

Aaa,si m-a mai facut sa gandesc asta si aparitia Fiului si replica Lui ''Am trăit multă vreme pe pământ și știu cum stau acolo lucrurile;'' .Deci judecam dupa aparente? Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 18 Mai - 22:32

Am uitat detaliile. Ar trebui s-o recitesc sa pot raspunde Smile
La urma urmei, e doar fictiune. Nimeni n-a asistat la o Judecata de Apoi, ca sa ne poata spune exact cum se desfasoara.
Asta a fost viziunea autorului. Asa si-a imaginat el...

E greu sa-i judeci pe toti dupa aceeasi lege. Dumnezeu a oranduit totul, de acolo de sus, dar n-a trait printre noi. Atata timp cat nu cunosti omul indeaproape, DA, il judeci dupa aparente Smile

Asa l-a judecat si Dumnezeu pe Makar, dupa straiele lui... pana cand i-a descoperit sufletul.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  elis27 Vin 18 Mai - 22:44

Stiu ca e fictiune,tocmai asta comentam eu ,nuvela .Judecata de Apoi asa cum este vazuta de autor nu coincide cu viziunea mea. Si nici nu zice nimeni ca ar trebui ,doar comentam ,asa cum scrie in primul mesaj Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 18 Mai - 22:48

Laughing Ma bucur ca ai comentat. Mi-am mai amintit si eu de nuvela. Mi-e greu sa fac mai multe comentarii pana n-o recitesc.
Care-i viziunea ta? Smile Adica, ce anume difera?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  elis27 Vin 18 Mai - 23:05

Tot si nimic Very Happy
Din punctul meu de vedere ,daca aceasta Judecata exista ,atunci cand ajugem acolo Dumnezeu ne cunoaste deja sufletul ,nu trebuie ''sa-l vada'''( daca ne gandim bine de fapt doar asta mai vede Smile ) dupa ceea ce-i spun eu. Poate ca se pun in balanta faptele bune si cele rele insa cu siguranta v-a stii daca un anumit gest facut de mine valoreaza mai mult sau mai putin.Adica daca eu am 2 lei si ii dau cuiva sa-l ajut iar tu ii dai 5 asta nu te face mai bun ,poate ca eu doar pe aceeia ii aveam . Smile
In general nu sunt de acord cu faptul ca-mi trebuie avocat si acolo sus ,daca eu nu ma descurc sa-mi pun faptele intr-o lumina buna Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  pitulicea Vin 18 Mai - 23:38

Dumnezeu ne cunoaste si faptele si gandurile si imboldurile... Totusi, e o judecata. Orice judecata are un "acuzator" si un "aparator". Nici Makar nu a avut avocat, din cate-mi amintesc, dar a avut nevoie "sa se apere". Pentru Dumnezeu e important si ceea ce stie si ceea ce dezvaluim noi, in clipa aceea. Din cate-mi amintesc, chiar si atunci, Makar a incercat sa insele.... Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  habibi77 Dum 20 Mai - 11:24

Am citit-o, mi-a placut, desi viziunea mea despre judecata este diferita de cea a autorului.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  shadow Dum 20 Mai - 12:06

Judecata e stramba , bietul Makar are multa dreptate ...Toion judeca omeneste , partinitor , dupa aparentze , lucru ce te face sa te indoiesti de veridicitatea citatului biblic dupa Matei : ''fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor'' ......
Korolenko sigur n-a crezut Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  elis27 Dum 20 Mai - 12:18

Judecata e intr-adevar stramba ,am zis si eu asta insa despre veridicitatea citatului biblic eu ma cam indoiesc oricum Smile Adica trebuie sa fii neaparat lipsit de inteligenta ca sa mostenesti Imparatia Cerurilor? Very Happy
Oare daca esti prost nu pacatuiesti?!!! sau iti sunt iertate pacatele ca nu ai stiut ce faci? Very Happy Citatul asta imi pare unul din multe altele pus acolo de Biserica doar pentru a-si satisface propriile interese Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  shadow Dum 20 Mai - 12:32

Usor ca mutam discutia iar spre religie Laughing ... autorul a trait cativa ani printre iakutzi , a dus viatza acestora , Makar este propria sa reflexie - imaginea intelectualului ajuns tzaran , un tzaran deloc sarac cu duhul , un tzaran care are cutezantza pentru o clipa sa ridice fruntea in fatza judecatorului sau si sa-i spuna ca judeca stramb ...doar pentru o clipa fiindca stie ca duce o lupta pierduta de la bun inceput ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

VISUL LUI MAKAR  - Pagina 2 Empty Re: VISUL LUI MAKAR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum