GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intre critica si admiratie

+5
atat de simplu
wind30s
bursuc
fotohobby
pitulicea
9 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Intre critica si admiratie

Mesaj  pitulicea Vin 1 Oct - 20:23

Rezumarea primului mesaj :

Am citit de-a lungul vietii zeci de carti, poate chiar sute si tot pe-atatia autori. Unii mi-au placut, altii nu. Am citit versuri, povestiri, nuvele, teatru, romane. Unele m-au incantat, altele m-au dezamagit. Pe unii autori i-am considerat genii, pe altii mediocri. Cum i-am catalogat? Evident, dupa propriile mele gusturi (dictate de gradul nu prea ridicat de cultura pe care - recunosc - il detin Smile )
M-am gandit sa deschid acest topic pentru a discuta despre cei pe care-i admiram, nu atat ca oameni, ci ca literati si, fireste, despre cei ale caror lucrari nu ne misca, nu ne captiveaza ori nu-i intelegem indeajuns Smile

O discutie - intre critica si admiratie - despre oamenii literelor.



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 9 Noi - 22:20, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  fotohobby Lun 8 Noi - 10:20

pitulicea_de_stepa a scris: Fiecare s-a gandit la propria piele, asa cum a facut si Paunescu.

Tocmai asta spuneam. Ca nu avea de ce sa se gandeasca la propria lui piele din moment ce era convins de genialitatea si bunatatea lui Ceausescu. Altfel, dupa 1990 s-ar fi lepadat de el cat se poate de repede, dar nu a facut-o, cu toate neajunsurile pe care i le-ar fi cauzat.
Afirmatia ca nimeni nu ar fi luptat atunci este falsa. De la rezistenta din munti din anii 50, pana la Paul Goma in anii 60 si 70 si la revolta de la Brasov, au fost multe acte de lupta anticomunista si apoi si anticeusista, numai ca despre multe dintre ele nu s-a stiut nimic, pentru ca sa se pastreze imaginea de "popor strans unit in jurul". De pilda in noiembrie 1989, un grup de studenti din caminul Avram Iancu in care stateam, au plecat la Bucuresti cu pancarde impotriva lui Ceausescu si a comunismului. Au defilat cu ele in fata comitetului central in prima zi a celui de al XIII-lea congres. Desigur ca au fost arestati si au stat in inchisoare si ancheta cateva saptamani, pana prin 23 decembrie. Cu siguranta ca nu stiau ca Ceausescu va cadea pana la sfarsitul anului. Si a existat destul timp pana a cazut Ceasusescu sa li se faca de petrecanie, asa ca nu si-au asumat acel risc nu pentru a deveni super-staruri cateva luni mai tarziu.
Din pacate, a existat o vreme cand politica apasa asupra vietii de zi cu zi. Pentru unii a fost intr-un grad mai mic sau mai mare insuportabil, pentru altii a fost mai mult sau mai putin bine, inclusiv pentru cei care cresteau porci cu gramada ca sa ii vinda si sa punaban peste ban datorita ratiilor la carne.Smile

fotohobby
5
5


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  pitulicea Lun 8 Noi - 10:26

Dupa cum spuneam, nu m-a pasionat politica niciodata Smile Ca poet, il admir.... in continuare.

Si Preda a scris ultimul volum din Morometii, la comanda Partidului! De ce nu-l blameaza nimeni pe Preda?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  fotohobby Lun 8 Noi - 10:36

Eu unul nu am scris ce am scris ca blam. Preda este blamat uneori literar, dar nu pentru ultimul volum din Morometii ci pentru Delirul. Erai oricum prea tinerica atunci ca sa simti ce a insemnat comunismul si ceausismul. Pe cand ai ajuns la 18 ani toate caile erau deja deschise in fata ta, asa ca e normal sa nu ai deloc apetit pentru politica: pe atunci nici nu mai conta.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  pitulicea Lun 8 Noi - 10:38

Eram mica si prostuta......Intre timp am crescut Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  atat de simplu Lun 8 Noi - 16:31

Ce sa spun acum?Ca anumite versuri nu imi spun nimic?Ca eu sau tu am fi fost mai buni intr-o anumita perioada?Ca eu sunt un monument al onestitatii, raportat la tine?Normal...Nu e prea simplu de judecat?Doar ma intreb...

fotohobby a scris:.... Erai oricum prea tinerica atunci ca sa simti ce a insemnat comunismul si ceausismul. Pe cand ai ajuns la 18 ani toate caile erau deja deschise in fata ta, asa ca e normal sa nu ai deloc apetit pentru politica: pe atunci nici nu mai conta.
Da, am acordat un vot din greseala...nesemnificativ, oricum...La 18 ani nu se simtea, dar la 22 da? Laughing Laughing Laughing Nu am cuvinte..sincer:m-ai lasat fara cuvinte!
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  pitulicea Sam 12 Mar - 19:51

Ani multi nu mi-a placut Blaga. Am prins oroare de el si de poeziile lui, in perioada in care incepusem sa nu mai invat la Romana (povestisem pe undeva episodul cu profa de Romana).
Acum il citesc si-mi dau seama cat am pierdut in toti acesti ani, ignorandu-l.
Poate nu-l citisem niciodata cu atentie? Poate eram prea tanara sa-l inteleg?
Cred ca a fost nevoie sa ma maturizez… si sa-l inteleg ca om, inainte de a-l intelege ca poet.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  atat de simplu Sam 12 Mar - 20:26

Cu siguranta si tu te-ai schimbat intre timp, asa ca e normal sa-l intelegi altfel acum. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  fotohobby Sam 12 Mar - 20:27

Poate incerci experienta si cu Nichita Stanescu. Smile

fotohobby
5
5


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  pitulicea Sam 12 Mar - 20:31

Poate o sa incerc... Cand o sa citesc si despre el o carte cu tenta autobiografica Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  atat de simplu Sam 12 Mar - 21:12

Mie imi place cum scrie Cartarescu.Nu stiu ce vor unii sau unele:sa citeasca basme care se termina frumos? Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  pitulicea Sam 12 Mar - 21:25

Eu n-am citit Cartarescu si nici nu-s curioasa.
Mi l-a criticat iubi asa de mult (si nu numai el), incat nu mai simt nevoia unei experiente proprii Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Intre critica si admiratie

Mesaj  atat de simplu Sam 12 Mar - 21:36

Eu nu ma iau dupa ce spun altii.Trebuie sa ma lamuresc de una singura.Daca cineva e destul de criticat, atunci sigur imi voi dori sa vad de ce e asa. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  fotohobby Dum 13 Mar - 9:51

Poezia lui Cartarescu nu am citit-o. Doar proza de dinainte de 1989 si aceea mi-a placut. In ultima vreme nu am mai citit ce a mai scos, asa ca nu ma pot pronunta.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  wind30s Sam 19 Noi - 19:56

Cioran. Nu felul in care aseaza/croseteaza cuvintele, gramatica sa e perfecta ca si trairile de Sfinx crestinat, ci insasi ESENTA ideilor lui, adulator al Nimicului, creionul sau ros de carii si timp, desenand sfinti dantuind in c***l gol peste imaginea unei lumi unde golul umple firescul. Nimic despre fluturi, si suspin, si albastru, si suflet daruit si primit in causul palmelor .... A fost una din putinele dati in care am simtit, aproape palpabil, raul organic.

wind30s
2
2


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  atat de simplu Sam 19 Noi - 20:31

Eu nu simt asta cand il citesc pe Cioran.Simt doar un suflet singur in cautarea adevarului, a perfectiunii.Si da, poate parea cinic.Din punctul meu de vedere, descrie lucrurile exact asa cum sunt, fara pic de cosmetizare.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Intre critica si admiratie - Pagina 2 Empty Re: Intre critica si admiratie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum