GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Daca as fi presedinte!

+7
daffy_
oli
atat de simplu
valeria
Radu
fotohobby
pitulicea
11 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Daca as fi presedinte!

Mesaj  pitulicea Mier 16 Mar - 11:43

Rezumarea primului mesaj :

Mai in gluma, mai in serios, pentru ca tot va place politica, imaginati-va ca de maine ati fi presedintele Romaniei.
Ce considerati voi ca trebuie sa se schimbe in tara noastra?
Ce schimbari ati aduce si ce masuri ati lua pentru a imbunatati conditiile de trai ale celor care v-au ales? Smile

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  fotohobby Mier 16 Mar - 15:31

Prim-ministri eu si daffy prin rotatie. Cand lumea ajunge sa il urasca prea mult pe unul, ar veni celalalt. Si viţăvercea! Laughing

fotohobby
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 15:39

fotohobby a scris:Mai ramane o nedumerire pentru mine la programul tau. Ce anume vei exporta in cantitatile necesare pentru a plati datoria externa chiar si in 10 ani? O intrebare la care raspunsul gasit l-a costat pe Ceausescu vreo 20 de gauri! Laughing

Ultima mare nelamurire. Cum vei face toate astea, cand rolul presedintelui in sistemul constitutional romanesc este cel de "floare in glastra"? Nu are puterea de a initia nimic, tocmai pentru a nu si se putea reprosa nimic.

"O sa dau solutii din situatia in care as avea putere deplina" ; cine vorbea de sistem constitutional Laughing . Eu am mai spus ca sunt de parere ca omul este pututors si doar obligat face treaba.

Sunt destule ce se pot exporta. Iar datoriile normal ca se platesc din taieri salariale, restructurari si asa mai departe. Orice ai face, de oameni nemultumiti tot o sa ai parte.

Ca este mai profitabil sa stearga datoriile companiilor este adevarat. Dar nu inseamna ca este corect. Dispare European Drinks? O sa intre alt furnizor pe segmentul respectiv. Care, daca nu isi plateste darile la stat poate sa dispara la randul sau.

Nu exista sistem perfect, dar exista unul mai optim ca si cel existent la noi. Noi jonglam cu fondurile dupa cum bate vantul. Asa ceva nu este normal. Sigur ca intervin situatii in care se improvizeaza, dar nu te bazezi pe asa ceva.

Avem pamant bun, avem litoral, avem munti. Atatea atractii turistice care nu sunt folosite la adevarata lor valoare.

Sa nu uitam si de problema UE, ONU, NATO etc. Pana la urma avem niste legaturi niste tratate semnate, ceea ce ar putea opri anumite metode de rezolvare. Greu in situatia actuala sa reusesti atatea schimbari, dar nu imposibil.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  fotohobby Mier 16 Mar - 16:28

Nu prea inteleg ce are de-a face European Drinks in discutia asta. Este o firma privata si a fost in executare silita in 2009. Datoriile se sterg la companiile cu capital integral sau majoritar de stat, nu la cele private. Adica la CFR, etc...

fotohobby
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 16:31

Inca este in functionare din cate stiu eu. Datoriile se sterg si firmelor private in situatii extraordinare. Razz
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  atat de simplu Mier 16 Mar - 16:38

Eu nu ma bag la presedinte.Daca era vorba de rege, de coroana, de crinoline, etc...era alta poveste. Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 16:40

Foto, dar tu ne-ai spus ce ai face ca si presedinte? Razz
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 16:41

In afara de ideea cu landul Germaniei. Asta inseamna sa vinzi tara Razz
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  fotohobby Mier 16 Mar - 17:02

Nu as vinde-o, Radu. As da-o de gratis! Desi cred ca nici asa nu ar lua-o nimeni! Laughing

fotohobby
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  fotohobby Mier 16 Mar - 17:13

Pai as trece-o pe Pitulice in sectorul extrabugetar! Laughing
Serios vorbind as reduce la minim rolul statului in economie. O mie si o suta de piedici sunt puse in calea firmelor si persoanelor care activeaza in sectorul privat numai si numai pentru a se justifica aparatul bugetar suprapopulat.
Cateva exemple: in SUA poti sa iti faci afacerea ta la tine acasa, intr-o camera sau la subsol fara nici o problema. Ii gasesti un sediu independent cand devine corporatie (in romaneste societate pe actiuni, SA). La noi daca vrei sa faci ceva acasa in mod legal, trebuie sa transformi acea camera sau acel spatiu din spatiu de locuit in spatiu pentru birouri. Alti bani, alta distractie la Primarie. Dupa care urmeaza autorizarile de pe la diferite institutii de stat. Al doilea exemplu, in majoritatea tarilor EU, daca vrei sa iti faci o firma trimiti autoritatilor fiscale o simpla scrisoare de intentie gen: "Subsemnatul Guţă Popâdău, prin prezenta vă aduc la cunostinţă că mi-am facut firma SC Marafeţii SRL cu obiect de activitate comertul cu piei de closca si daca iese ceva malai, va caut." La noi trebuie sa te plimbi pe la Registrul Comertului si pe la finante vreo 14 zile, dupa care incepe distractia cu declaratiile depuse la finante.
Al treilea exemplu: pana in iulie anul trecut plateam contributia la casa de pensii la un singur ghiseu, caseria. De cand a inceput sa se vorbeasca de faptul ca trebuie sa se reduca numarul de bugetari trebuie sa ma duc mai intai la alt ghiseu, de unde sa iau o dispozitie de incasare si apoi cu ea sa ma asez la coada de la caserie.

Rolul statului in economie ar fi doar cel de asigurare a legalitatii activitatilor economice si de asigurare a disciplinei fiscale. Restul ar veni de la sine.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 17:23

Daca nu ma insel, din ianuarie 2011 toate declaratiile fiscale se depun la ANAF... posibil sa ma insel
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  fotohobby Mier 16 Mar - 17:28

Da, se depun la ANAF adica Administratia Financiara, ca au acelasi sediu si aceleasi ghisee.
In plus, se depun "in format electronic pe hartie"! Laughing

fotohobby
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  fotohobby Mier 16 Mar - 17:29

Din iulie se vor depune exclusiv electronic, desi nu stiu zau daca nu se va proroga termenul pana prin 2012-2013. Evil

fotohobby
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 17:36

Te referi la D112 nu? Pdf-ul magic Laughing

O sa fie nevoie si de ceva certificat de semnatura electronica...
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 17:43

Ma indoiesc sa modifice termenul. Avand in vedere ca momentan le-au primit pe cd dar si online, inseamna ca sistemul este implementat. Pana in 1 iulie au firmele timp sa isi procupre certificatele de rigoare.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Radu Mier 16 Mar - 17:49

Oricum, ultima data a fost debandada. Unii aveau 4 fisiere, altii 3 si tot asa. Dar vina este a celor ce au realizat instructiunile respective. Nu erau pe intelesul tuturor.
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Daca as fi presedinte! - Pagina 2 Empty Re: Daca as fi presedinte!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum