GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mantre

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Mantre Empty Mantre

Mesaj  valeria Dum 20 Mar - 9:35

Mantrele sunt ca un fel de ''rugaciuni'', binecuvantari care antreneaza corpul, graiul si mintea noastra pentru dezvoltarea potentialului divin ce exista in noi. Ele se incanteaza repetitiv... sunt catalizatori puternici pentru tranformarea mintii si pentru castigarea intelepciunii... e prea mult de spus...
Una din cele mai puternice mantre e OM MANI PADME HUM ( se citeste om mani peme hung).
Dar o sa incep doar cu un salut NAMASTE!!( divinitatea din mine recunoaste si saluta divinitatea din fiinta ta)
Sunt forme de respect pentru om, de bucurie si de binecuvatare... pentru binele tuturor !
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  zexe Dum 20 Mar - 9:51

"Mantra – este o silabă, cuvânt sau vers, ce are proprietatea de a exercita o influenţă puternica asupra subconştientului si a conştiinţei în acelaşi timp, în vederea perfecţionării sufleteşti! Vechi si tăinuite, mantrele au fost cunoscute ca şi instrumente cu o putere deosebită pe Pământ. Reprezintă legătura între Dumnezeu, Univers şi sufletele noastre."

Aveţi aici un exemplu:

zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  valeria Dum 20 Mar - 9:53

Bravo, Zexe!!!!

Ma bucur ca ai adus aceste lamuriri, eu nu am vrut sa aduc numele Dumnezeu in explicatii. Fiecare, pe net sau in carti, va gasi informatii despre mantre. majoritatea de pe forum cred ca sunt crestini/ confesiune ortodoxa, iar mantrele sunt incantatiile legate de Buddha, practicate in special de lama/calugari sfinti, modesti... E, de fapt, o CALE BUDISTA CATRE LIBERTATEA INTERIOARA!
Divinitatea universala... fara legatura cu bisericile...In intelesul budist, refugierea adevarata e sa te indrepti spre tine insuti, sa descoperi propria constiinta si propriul potential nelimitat.
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Mantre Empty Mantre

Mesaj  zexe Dum 20 Mar - 10:28

Totuşi, fiecare om, indiferent de religie, are propria lui imagine despre divinitate.

E. Tolle spunea:
"Cuvântul Dumnezeu a devenit un concept închis. În momentul când este rostit, apare o imagine mentală, poate că nu chiar aceea a unui bătrân cu barbă albă, totuşi o reprezentare mentală a unui lucru sau a unei persoane din afara noastră şi, desigur, aproape inevitabil, aceasta este o persoană sau un lucru de sex masculin."

Aşadar, mantra, poate fi chiar şi o rugăciune, care nu-i altceva decât un "liant" în unirea omului cu divinitatea.

"Cantecele au puterea sa innobileze mintea si sa te conecteze cu Dumnezeu.
Dumnezeu este inlauntrul vostru; pacea este inlauntrul vostru; iubirea este inlauntrul vostru; totul este inlauntrul vostru.
Scopul este sa gasiti acest lucru" Sri Vasudeva
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  habibi77 Dum 20 Mar - 14:57

Am fost la un curs de yoga, am primit o manta, dar cu rusine recunosc ca n-am lucrat cu ea. Astept momentul potrivit pentru asta. Smile
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  zexe Dum 20 Mar - 15:00

Ai primit o manta sau o mantră? Razz
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  valeria Lun 21 Mar - 8:44

TADYATHA
OM BHEKHANDZYE BHEKHANDZYE
MAHA BHEKHANDZYE
RADZA SAMUDGATE SVAHA

Mantra pentru vindecare. Linistete bolile, tulburarile spiritului, aduce succes, totul se petrece pe masura dorintelor noastre.
valeria
valeria
2
2


Faun apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  pitulicea Lun 21 Mar - 8:55

Si....cum se "foloseste"? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  valeria Lun 21 Mar - 9:33

Se rosteste, dar recitarea mantrelor nu este doar o simpla repetare vocala a unor silabe. Cei care mediteaza stiu din experienta ca incantarea mantrelor transcende sunetele si cuvintele exterioare. Este ca si cum am asculta un sunet subtil, care a fost in interiorul nostru din timpuri fara de inceput. Mantra e bine sa vina de la un profesor calificat( ceea ce eu nu sunt), pentru ca astfel integrarea mantrei in constiinta celorlalti este mult usurata. E o meditatie, o vizualizare a binelui pe care il doresti in lume.
Incantarea mantrelor devine extrem de puternica cand este practicata cu motivatia neprefacuta de a ajuta si de a aduce foloase celorlalti.
''Soarele adevaratei fericiri va straluci in viata ta cand va/vei incepe sa iti pese de ceilalti".
valeria
valeria
2
2


Faun apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  pitulicea Lun 21 Mar - 9:36

Rolling Eyes Frumos, dar prea complicat pentru mine.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  zexe Lun 21 Mar - 12:16

Nu-i chiar aşa simplu.
Nu-i suficient să rosteşti o mantră ca să te vindeci de nu ştiu ce boli sau să devii subit un om de scucces, nu.
E nevoie de niscaiva iniţiere. Nu se poate aşa, tam-nisam.
Mantrele ţin de transcedental, de meditaţie.
Cel mai adesea, mantrele, sunt folosite de yoghini ( Vezi Mantra-yoga ).

"Meditaţia cu mantre sau silabe sacre a fost folosită din toate timpurile
pentru liniştirea minţii şi pătrunderea în meditaţie profundă (resorbţia meditativă).
Şamanii folosesc invocaţii, tibetanii şi hinduşii folosesc silabe specifice
pentru deschiderea centrilor energetici iar creştinii folosesc rugăciunea inimii ca mantră supremă."


"Tradiţia tibetană are la bază mantrele:

A

OM

HUNG

RAM

DZA



Tradiţia hindusă foloseşte mantrele:

VAM

BAM

RAM

YAM

HAM

AUM



Iar creştinismul:

DOAMNE IISUSE CRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU,
MÂNTUIEŞTE-NE PE NOI, PĂCĂTOŞII."



Meditaţia cu sunete sacre are 3 faze:

Grosieră - cu voce tare
subtilă - mental (în interior, în gând)
foarte subtilă - dincolo de mental "
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  pitulicea Lun 21 Mar - 12:19

Nu ma gandeam ca te pricepi la asta Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 25 Mar - 9:11, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  valeria Mar 22 Mar - 8:40

Felicitari, Zexe!

O sa las pe seama lui Zexe explicatiile foarte exacte si pertinente, recunosc, a surprins esenta si a sistematizat perfect.
Eu o sa incerc sa fac doar o apropiere din prisma mea, individuala...
Nu intra aici in discutie ca as fi o mistica sau practicanta de yoga; f departe de mine aceasta initiere superioara.
E vorba de o Calatorie! O Calatorie in interiorul tau, puterea intelepciunii mantrelor constand, de fapt, in permiterea comunicarii mai usoare cu propria si adevarata intelepciune interioara. Recitarea de mantre poate sa potoleasca agitatia inimii, lasand mintea mai linisita, sporind o concentrare benefica.
O sa incerc sa o iau usor...
Normal ca e hazardat prin logica( dar aici nu e vb de logica)sa spui ca o mantra te vindeca sau iti ofera prosperitate, dar nu aici e conexiunea, ci in puterea mintii tale de organizare, de concentrare, de castigare a increderii si serenitatii care sa iti asigure confortul unei stari metale favorabile.
Inca nu scriu nimic din carti, ci doar din ceea ce traiesc...
Da, rugaciunea unei mame poate face minuni! Vibratia cuvintelor este enorma...
Cred ca Habibi e cea mai in masura sa comenteze, am vazut ca e pasionata de ezoteric...
Viata/ intamplarile vietii mele m-au facut sa ma dedic putin acestor forme de schimbare a fiintei.
Continuarea in episodul urmator
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  zexe Mar 22 Mar - 21:45

Mulţumesc de aprecieri, Valeria.
Eu cred că puterea gândului ( chiar şi rugăciunea unei mame, da ) poate face minuni şi, nu în cele din urmă,
ne poate defini pe noi ca oameni, ca indivizi ( sau entităţi Smile ).

Îţi recomand ( de fapt, vă recomand tuturor ) Puterea Prezentului de Eckhart Tolle.
O găsiţi în "Biblioteca virtuală" în format PDF.
E o carte care ar trebui citită de fiecare "trecător prin viaţă".
Pitulice, să nu dai cu pietre-n mine. Razz
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  valeria Mar 22 Mar - 23:31

Multumesc, Zexe! O sa o citesc. Sper sa o gasesc in librarii, citesc mai usor asa; formatul electronic mi-e mai putin accesibil, inca mai subliniez cu creionul pe carti! study Sad
valeria
valeria
2
2


Sus In jos

Mantre Empty Re: Mantre

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum