GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Afacerea mea

+18
tegeusa
Micuta Vrajitoare
Obi-Wan Kenobi
JeSsYkA
tano carridi
seaman65
atat de simplu
dominik
barabi12
lactoza
daffy_
mrs nobody
fotohobby
oli
valeria
Radu
zexe
pitulicea
22 participanți

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

In jos

Afacerea mea - Pagina 8 Empty Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 13:42

Rezumarea primului mesaj :

Hai sa ne jucam putin de-a micii investitori. Smile

Daca ar fi sa incepi azi o afacere, la ce anume te-ai gandi?
Care crezi ca sunt afacerile rentabile la momentul actual in Romania?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Afacerea mea - Pagina 8 Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Vizitator Joi 12 Iun - 14:53

Deputatii au aprobat, prin vot final, modificarea programului SRL-D. Toti debutantii in afaceri, indiferent de varsta, vor putea accesa credite nerambursabile de pana la 10.000 euro
Programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri va fi modificat astfel incat nu doar tinerii cu varste de pana la 35 de ani sa beneficieze de finantare de la stat. Mai exact, deputatii au adoptat miercuri prin vot final un proiect legislativ care stabileste ca toti cei care vor sa inceapa o afacere pot aplica pentru un credit nerambursabil de pana la 10.000 euro, indiferent de varsta.

Ce facilitati se acorda in cadrul programului?
In cadrul acestui program, firmele infiintate pot primi o alocatie financiara nerambursabila reprezentand cel mult 50%, dar nu mai mult de 10.000 euro, din valoarea totala a cheltuielilor eligibile aferente planului de afaceri, pentru care face vor dovada surselor de cofinantare.
Alocatiile financiare nerambursabile se acorda in lei, in limita plafonului aprobat de Ministerul Economiei.
Totodata, Fondul National de Garantare al Creditelor pentru IMM acorda garantii pentru creditele contractate de „SRL-D” in vederea realizarii planurilor de afaceri acceptate de Agentie, pana la cel mult 80% din valoarea creditului solicitat, in limita sumei de 80.000 euro, echivalentul in lei.
Firmele SRL-D sunt scutite de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariati, angajati pe perioada nedeterminata. Aceasta perioada constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, iar pentru stabilirea si calculul drepturilor prevazute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza castigul salarial mediu brut lunar, pentru care asiguratul plateste contributia individuala de asigurari sociale. Pentru fiecare salariat, scutirea nu se acorda pentru veniturile salariale lunare care depasesc cuantumul castigului salarial mediu brut pe economie din anul anterior.
De asemenea, pentru operatiunile de inmatriculare efectuate la Oficiile Registrului Comertului, pentru inregistrarea microintreprinderii nu sunt datorate taxe.
Tinerii debutanti in afaceri in cadrul programului primesc consiliere, instruire si sprijin din partea OTIMMC, in a carui raza de competenta isi are sediul social.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Afacerea mea - Pagina 8 Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Vizitator Mar 8 Iul - 16:20

De joi, toti debutantii in afaceri, indiferent de varsta, vor putea accesa credite nerambursabile de pana la 10.000 euro.
Programul pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii debutanti in afaceri a fost modificat astfel incat nu doar tinerii cu varste de pana la 35 de ani sa beneficieze de finantare de la stat. Mai exact, in Monitorul Oficial de astazi a fost publicat un act normativ care stabileste ca toti cei care vor sa inceapa o afacere pot aplica pentru un credit nerambursabil de pana la 10.000 euro, indiferent de varsta.

Mai multe detalii aici: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_37513/De-joi-toti-debutantii-in-afaceri-indiferent-de-varsta-vor-putea-accesa-credite-nerambursabile-de-pana-la-10000-euro.html
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Afacerea mea - Pagina 8 Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  paraschivrazvan25 Mar 6 Feb - 17:24

Cred ca in capitala ar fi o societate de rent a car Bucuresti extrem de rentabila.
paraschivrazvan25
paraschivrazvan25


Sus In jos

Afacerea mea - Pagina 8 Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  pitulicea Mier 7 Feb - 11:25

Se prea poate, dar scopul topicului e altul Smile La fel si al forumului.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Afacerea mea - Pagina 8 Empty Re: Afacerea mea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum