GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

+3
seaman65
pitulicea
Nana_Duval
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  Nana_Duval Joi 28 Iul - 11:24

Personalitatea fiecarui om este guvernata de convingerile de viata implementate de familie si societate. Sentimentele si convingerile ne coordoneaza conduita. In momentul in care constatam ca ceva din conduita noastra este diferita de cea a celor din preajma, incep sa apara semnele de intrebare si, evident, conflictele interioare.
Cum rezolvam astfel de conflicte, cum ne formam personalitatea, cum modelam personalitatea copiilor, cum refulam astfel de sentimente, ca mai apoi sa defulam in diverse forme, tine strict de fiecare persoana si de mecanismele de autoaparare.

Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  Nana_Duval Joi 28 Iul - 13:21

Ne simtim multa vreme vinovati pentru ca am fi putut face ceva pentru o persoana apropiata, dar n-am fost spontani sau n-am avut puterea necesara atunci.
Gandul revine destul de des in minte, incercam scenarii"cum ar fi fost daca", insa simtim un gol , doar la gandul ca n-am fost suficienti de buni in acea situatie.
Mai rau e cand iti dai toata silinta si nu iese asa cum iti doresti- resentimentele prezente umbreste toata bucuria momentului.
Ati avut situatii similare?
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  pitulicea Joi 28 Iul - 13:22

Nenumarate Smile
Nici nu mi le pot aminti pe toate. Sunt prea multe. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  seaman65 Joi 28 Iul - 14:03

Asta inseamna a da bir cu fugitii. Laughing


A trai maine este prea tarziu; traieste astazi!
Marcus Valerius Martialis

Altfel spus, Carpe Diem!

Eu zic ca nu e bine sa ne batem capul (ca facem cucuie si ne taie astia capul, ca nu s-a inventat operatia de cucuie) cu ce ar fi putut fi daca...
Mai bine trecem mai departe, punem intamplarea la capitolul experienta castigata si ne vedem de drum, ca viata-i scurta.

Cel mai bine e sa ne inspiram din My Way si Je ne regrette rien.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  Nana_Duval Joi 28 Iul - 14:09

Seaman, dar mai e si n`oublie jamais; dorinta de a trece peste e pentru a ne proteja, dar exista momente cand ne regasim intr-un deja vu, si e ca in justitie- se adauga si pedeapsa anterioara
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  seaman65 Joi 28 Iul - 14:13

Pai daca n-asculti ce-ti spun... Laughing
Treci totul la experienta castigata. Acuma daca tu tii mortis sa repeti ce n-ai facut bine... inseamna ca n-ai capatat experienta.
Cica cine se impiedica de doua ori de aceeasi piatra merita sa-si sparga capul. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  Nana_Duval Joi 28 Iul - 15:06

Am ineles sefu!
E drept ca nici degetele de la o mana nu-s la fel, dar experientele prin care trecem!
Anunt: una experimentata dau meditatii, ca sa nu va impiedicati! Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  seaman65 Joi 28 Iul - 15:15

Pai si daca cineva vrea sa se impiedice? Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  Nana_Duval Joi 28 Iul - 15:17

ii dau meditatii de invatare cum sa se impiedice elegant Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  tegeusa Vin 29 Iul - 11:18

Nu am astfel de probleme. Intr-o lume grabita, ceea ce fac este cea mai buna cale, mereu. Chiar daca mie nu-mi place sa ma grabesc (ardelenii sunt mai... inceti) trebuie uneori sa iau hotarari fara sa am vreme sa ma gandesc prea mult la ele, asa ca am hotarat sa nu-mi fac niciodata procese de constiinta, sau sa ma tot gandesc "cum ar fi fost daca faceam altfel".
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  pitulicea Sam 30 Mar - 22:54

Nana_Duval a scris:....... incercam scenarii"cum ar fi fost daca", insa simtim un gol , doar la gandul ca n-am fost suficienti de buni in acea situatie.
Am trecut adesea prin situatii in urma carora m-am gandit: "cum ar fi fost daca...?" Sunt doar ganduri fugare pe care le alung imediat. Nu stau sa fac scenarii. Nu-si au rostul. Totul se intampla asa cum trebuie sa se intample. Daca ar fi trebuit sa se intample altfel, si eu, in acel moment, m-as fi comportat altfel.
Eu cred in destin. Cred ca totul e scris undeva si orice as face, oricate drumuri as incerca, obstacolele care-mi vor iesi in cale vor fi aceleasi, iar finalul va fi cel prestabilit si inevitabil.
Nu zabovesc niciodata asupra intrebarii "cum ar fi fost daca?", ci asupra raspunsului: "asa a fost sa fie!".

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  atat de simplu Sam 30 Mar - 23:03

Intrebarile de genul "cum ar fi fost daca?" nu-si au rostul.Dupa ce ai gandit si revazut totul in minte de mii de ori, normal ca alegi o anumita varianta care ti-ar conveni.Daca era sa fie altfel era de la bun inceput.Insa a fost exact asa cum trebuia sa fie in momentul respectiv, cu informatiile de atunci.
n-am fost suficienti de buni in acea situatie.
Am fost exact atat de buni cat am putut fi atunci...la cald.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  pitulicea Sam 30 Mar - 23:28

Si eu zic la fel Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  FII TU INSUTI Sam 22 Feb - 19:09

Eu cred ca trebuie sa avem incredre in noi ,sa nu ne lasam influentati, sa-i intelegem pe ceilalti pentru ca toti gresim dar sentimentul de vinovatie trebuie sa existe sa incercam sa cerem iertare sa reparam si sa numai gresim.

FII TU INSUTI
1
1


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  itina Lun 24 Feb - 22:48

Cand lucrurile nu merg asa cum trebuie, cum ar fi trebuit... e greu, e imposibil sa nu-ti treaca prin cap o intrebare fugara:"Dar cum ar fi fost daca atunci as fi facut intr-un anume fel sau dimpotriva... nu as fi facut?" Insa, cum zicea si Simpla, cu informatiile de atunci, asa a fost sa fie, asa s-au petrecut lucrurile, nu poti decat sa inveti din greseli si sa speri ca nu le vei mai repeta vreodata.
itina
itina
6
6


Sus In jos

SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE Empty Re: SENTIMENTUL DE CULPABILIZARE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum