GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

+6
pitulicea
dannyella71
dragos
mrs nobody
atat de simplu
Tizona
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Tizona Mar 26 Apr - 16:21

Rezumarea primului mesaj :

Pana acum credeam ca nu e bine sa ai prieteni multi.
Drept pentru care, de cativa ani, mi-am "oprit" langa mine doar doi, unul vechi de cand "lupul catel", adica de vreo 14 ani.. Care insa e la 10 000 de km distanta si unul (de fapt una) de vreo 5 ani.. care e la 1500 de km distanta. Cu amandoi vorbesc (-eam) pe net zilnic.
Acum el e in Romania, se intalneste cu fosta mea colega de banca din generala Mad de care era indragostit in liceu (imparteau aceeasi banca, ea dimineata si el dupa-amiaza). Si cu mine nu mai vorbeste de cateva zile.
Iar ea, zice ca i s-a acrit de net si de laptop si nu mai intra.

Si eu cui raman? Sad Ce-i prea mult strica? Trebuie sa tii oamenii mai la distanta? Dar cand, la o adica, le arde buza, trebuie sa fii la dispozitia lor, ca doar esti cel mai bun prieten al lor, in care au incredere si cu care pot vorbi orice?
E bine sau nu e bine sa ai putini prieteni? Mai este valabila in cazul asta zicala "putini, da' buni"? Buni?
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos


Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  myrk Mier 23 Apr - 19:49

Da, e important sa iti pese...
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  pitulicea Mier 23 Apr - 21:16

O sa mai reflectez la asta Smile Poate si la mine e doar o perioada.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  atat de simplu Mier 23 Apr - 21:40

De putin timp am reluat legatura cu o prietena din copilarie.Mi-a lipsit si nu mi-am dat seama de asta pana acum. Smile 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  cris_is Lun 8 Sept - 5:26

atat de simplu a scris:Eu nu cred ca omul poate avea multi prieteni,eventual amici, cunostinte.Prieten e cel care-ti cunoaste cele mai intime ganduri si ma indoiesc de faptul ca cineva ar avea timpul necesar sa spuna acelasi lucru la n persoane  si nici rostul nu-l vad.Acum, referitor la faptul ca cei doi prieteni ai tai se intalnesc, ce pot sa spun?Poate ca reiau povestea de iubire si au nevoie de timp pentru ei.Cred ca asta ni se intampla tuturor.Prieten , pana la urma, e cel care te ajuta la necaz.In momentele alea iti dai seama de calitatea "prietenului".
Si eu am zile intregi in care nu am chef de nimeni, zile pe care le vreau doar pentru mine si pentru gandurile mele.Cei care ma cunosc stiu si ma accepta asa.Sunt oameni si oameni.Acum,depinde daca la ei va continua aceasta "raceala".Cateva zile in care nu ati vorbit, nu face din ei dusmani. Smile

Mmhmmm...si io cred la fel. Da' gandesc "in altu' fel". Frumoase povestile cu zane si feti-frumosi. Am prieteni pentru ca-mi permit, pentru ca "imi permit" uneori sa am si prieteni. Am trecut de faza frumos-filozofica, il tin pe Paler la suflet dar e musai sa vad realitatea asa cum este...nu cum ar trebui sau as vrea. In ziua de azi prietenia este o asociatie de interese glazurate cu mici, gratare si...in fine. Stiu ca toti au prieteni...ca da bine si e linistitor. Sigur aveti? Si nu trebe sa-mi raspundeti mie...
cris_is
cris_is
2
2


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  pitulicea Lun 8 Sept - 9:33

pitulicea a scris:In afara de sora mea, nu mai am nici un alt prieten/prietena.
Eu (mi-)am raspuns deja. N-am Laughing
Oamenii cu care intretin relatii, nu-i consider prieteni. Nici eu nu le sunt lor prietena, nici ei nu-mi sunt mie. Nu asta insemna prietenie...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste? - Pagina 2 Empty Re: Prietenul.... la nevoie SE sau TE cunoaste?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum