GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

+4
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
seaman65
pitulicea
8 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Vin 13 Iul - 12:42

Rezumarea primului mesaj :

Dirijorul si pianistul german Hans von Bulow (1830-1894) era foarte impulsiv si cobora adesea diapazonul discutiilor cu instrumentistii la un nivel neingaduit. La o repetitie cu orchestra unei opere din nordul Germaniei, i-a jignit fara motive intemeiate pe membrii acesteia. Unul dintre ei, scos din sarite, s-a rastit la marele dirijor:
- Ce te ratoiesti asa la noi, de parca dumneata ai fi inventat praful de pusca?
A fost acum randul lui Bulow sa se simta insultat, asa ca a mers la director sa reclame. Acesta il asculta in tacere si incerca sa-l impace, apoi ii spune, zambind subtil:
- Maestre, sa fim sinceri. Nu-i asa ca nu dvs. ati inventat praful de pusca?


Laughing Laughing


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 15 Iul - 11:35, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  seaman65 Lun 7 Ian - 17:37

Ala care-a scris-o a citit cu siguranta pildele lui Esop. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Lun 7 Ian - 21:21

Poate le-a citit Churchill Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Sam 26 Ian - 20:01

Omul politic american David Eisenhower (1890-1969) l-a auzit intamplator pe un ofiter subaltern spunand altuia: "Azi iau masa cu Eisenhower".
Generalul l-a chemat si l-a admonestat cu blandete:
- Nu pentru meritele mele, ci macar pentru gradul pe care il port cred ca ar fi fost normal sa spui: "Azi iau masa cu domnul Eisenhower".
- Domnule general, i-a raspuns calm ofiterul, cunoscand ca de fapt nu se spune niciodata domnul Iulius Cezar, ci simplu Cezar, am crezut de cuviinta sa spun si eu Eisenhower!




Mai stiu eu pe unii care se prezinta (ei pe ei): "Sunt domnul X" ...Nu zau. Very Happy Le e teama sa nu fie luati drept sotia domnului X? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  freda white Sam 26 Ian - 21:59

Într-o scrisoare din august 1906, Constantin Dobrogeanu-Gherea îi recomanda ironic prietenului său I.L. Caragiale să-şi extragă măselele (din cauza cărora acesta ar „trage la măsea”) dacă vrea să scape de bolile de care se plângea că suferă. „Măseaua cere udeală [= băutură], udeala produce umezeală, umezeala produce igrasie la ficat”, îi scria Dobrogeanu-Gherea.

„Toate simptomele (boalei) pe care le descrii cu atâta măiestrie, lenea şi toropeala în tot corpul, greutatea de fier la cap, greaţa, pesimismul, aversiunea faţă de patrie, lipsa de voinţă socotită, hypertrofia voinţei nesocotite, semiparalizia graiului şi a extremităţilor corpului, în special a picioarelor, toate aceste provin de la igrasie, care provine de la umezeală, care provine de la udeală [= băutură], care provine de la măsea. Scoate-ţi măselele, ascultă-mă pe mine, şi ai să vezi ce sănătos şi sprinten ai să te faci!”

sursa: Andrei Oişteanu, Narcotice în cultura română. Istorie, religie şi literatură
deci domnilor daca aveti probleme de genul asta scoateti-ve maselele Laughing Laughing
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Sam 26 Ian - 22:09

Laughing
Daca le-au scos deja (maselele) si problema totusi persista, ce sa mai faca? Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  Violoncella Joi 21 Feb - 18:58

Într-o zi, în tren, istoricul german Theodor Mommsen se căuta în toate buzunarele, necajit că nu-şi găsea ochelarii. O fetiţă de lângă el îi întinse.
- Mulţumesc, micuţo, îi zâmbi savantul. Cum te cheamă?
- Anna Mommsen, tată, răspunse fetiţa.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  Violoncella Joi 21 Feb - 18:58

Conducând o doamnă la masă, Mark Twain i-a spus:
- Ce frumoasă sunteţi!
Mai puţin amabilă, doamna i-a răspuns:
- Îmi pare rău că nu pot să vă întorc acest compliment!
- O, a râs Twain. Procedaţi ca mine, doamnă. Minţiţi!
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Anecdote despre oameni celebri

Mesaj  Violoncella Joi 21 Feb - 18:59

Pablo Picasso se afla la Paris când oraşul a fost ocupat de trupele naziste.
Ofiţerii germani îl vizitau des, iar el îi primea destul de rece. La plecare le dădea cadou o reproducere a renumitei lucrări care înfăţişa distrugerea oraşului Guernica de către piloţii germani. Pictorul rostea doar un sigur cuvânt: “souvenir”.
- E opera dumneavoastră? l-a întrebat unul dintre ofiţeri.
- Oh, nu, l-a lămurit Picasso, a dumneavoastră!
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Joi 21 Feb - 19:14

Laughing Laughing Laughing Faine toate trei.
Le-am mutat aici, sper sa nu te superi Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  Violoncella Joi 21 Feb - 19:17

Deloc, am vazut topicul mai in capul listei si am zis ' na, aici se potriveau mai bine!' Smile) Si cand colo, chiar asa era! Smile)
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Joi 21 Feb - 19:29

O, a râs Twain. Procedaţi ca mine, doamnă. Minţiţi!
Tare de tot asta. Ce mincinos sincer Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Dum 26 Mai - 11:36

Scriitorul francez Honore de Balzac (1799-1850) era un gurmand fara pereche. Invitat intr-o zi la masa de o contesa foarte zgarcita, autorul "Comediei umane" s-a ridicat de la masa mai flamand decat se asezase.
- Maestre, iti multumesc pentru placerea ce mi-ai facut-o de a lua masa impreuna. Si te rog sa mai vii...
- Cu placere, contesa. Chiar acum daca se poate!


Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Dum 2 Iun - 10:33

Intorcandu-se acasa dupa un lung turneu in Africa, unde a luat parte la safariuri memorabile, scriitorul american Ernest Hemingway (1899-1961) isi povestea peripetiile in fata unui grup de prieteni si admiratori. Printre altele el a povestit ca intr-una din zile a ajuns si intr-un tinut locuit de canibali.
- Si nu ti-a fost frica? a intrebat cineva.
- O, ba da - a raspuns marele scriitor. Acolo esti tot timpul cu un picior... in lista de bucate!



Laughing Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  Vizitator Dum 2 Iun - 10:47

Laughing Laughing Laughing
Marele compozitor Gioacchino Rossini era un tip foarte leneş. Există o povestioară în care se observă comoditatea lui ieşită din comun. Într-o zi un impresar l-a găsit pe Rossini scriind în pat. Compozitorul l-a rugat să ridice o pagină care căzuse pe podea. După ce impresarul i-a dat foaia, Rossini i-a arătat pagina la care tocmai lucra şi l-a întrebat: “Care pagină crezi că e mai bună?”.
Vizibil încurcat, impresarul a răspuns: “Păi…sunt identice”. Rossini i-a răspuns plictisit: “Mda. Ştii, mi-a fost mai uşor să scriu alta decât să mă dau jos din pat, s-o caut pe prima şi să mă urc iar la loc.”
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  pitulicea Dum 2 Iun - 10:51

Laughing Laughing
Lenesul mai mult alearga.....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri - Pagina 3 Empty Re: ANECDOTE ... cu si despre oameni celebri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum