GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Filme de suflet

+8
Obi-Wan Kenobi
atat de simplu
GINUCA
itina
seaman65
Queensland
veronica_franco
pitulicea
12 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Filme de suflet

Mesaj  pitulicea Dum 6 Ian - 22:00

Rezumarea primului mesaj :

Vedem zilnic filme, dar nu toate ne raman in memorie, nu pe toate dorim sa le revedem, nu toate ne-au facut sa radem sau sa plangem. Filme noi, filme vechi, filme de dragoste, filme de actiune, filme de Oscar sau filme cu buget redus... nu conteaza.
Am deschis topicul acesta pentru a vorbi despre filmele care ne-au placut si pe care le-am pastrat in amintire ca pe unele dintre cele mai bune filme.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va rog sa nu dati doar un titlu sau sa incarcati un trailer. Despre un film de suflet trebuie sa poti spune cateva cuvinte. Daca nu le poti spune, inseamna ca filmul respectiv nu te-a impresionat Smile
Pentru trailere Arrow "Lumea filmului".
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 16 Oct - 14:01

Sincer nu premiile m-au impresionat . E un film care si-a meritat cu prisosinta fiecare premiu luat.Ce-am mai uitat sa spun este ca intre roman si film nu este absolut nici o diferenta.Cred ca este singurul film care urmareste cu exactitate traseul romanului.Cu exact aceleasi trairi, emotii si culori.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 16 Oct - 23:31

4. Forrest Gump.1994.Regia Robert Zemekis.Din distributie nu amintesc decat pe Tom Hanks.Un film "one man show" un rol epic pentru care Tom Hanks ia Oscarul pentru cel mai bun actor in rol principal.Povestea si interpretarea au facut sa revad filmul de foarte multe ori.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Vizitator Vin 1 Noi - 23:56

Legendele toamnei...un film la care am plans, am ras, m-am emotionat, am trait intens, am vrut sa pot schimba scenariul , am visat si...Doamneeee...cat l-am iubit si il iubesc!!
Dragoste, pasiune, minciuna si tradare, dar si durere si speranta, toate la un loc mi-au facut inima sa-mi bata mai tare, mai...vie. ok 
Cine nu l-a vazut, cred (doar cred) ca ar face bine sa-l vada, mai ales daca va place Brad Pitt, nu va va dezamagi Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Woo Woo Sam 2 Noi - 0:07

E un film nemaipomenit. Un film in care, cred, fiecare om in parte gaseste o particica din el. E imposibil sa nu fie asa! E un film despre noi, oamenii. Despre patimile noastre, despre ceea ce ne umanizeaza sau ar trebui sa ne umanizeze. Un film chiar sfasietor pe alocuri, in care mori si renasti de zeci de ori. Un film in care acum esti cenusa, acum pulbere de diamant. E incredibil prin cate stari te poate trece. Daca as putea, i-as obliga pe toti oamenii sa-l vada. Smile 
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Vizitator Sam 2 Noi - 0:15

wow si wow si endless wow...ce de vorbe simtite si incapabila sa le exprim ai gasit WW. Surprised  fiecare cuvintel pe care l-ai spus despre filmul asta, il simt adevarat. Daca asa este, poate fiecare hotara singur. Smile  Pt. tine, ca de la fan la fan Legendele toamnei Pup you 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Woo Woo Sam 2 Noi - 0:28

Multumesc de aprecieri, doro. Smile 
L-am vazut demult, dar parca l-as fi vazut azi.
Cel mai tare m-a fascinat drama tatalui. Ce personalitate, ce om!
Povestea lui Tristan, am trait-o si eu indelung, chiar daca nu mot-a-mot si, probabil, la o alta intesitate.
Si cu siguranta au trait-o toti baietii de pe planeta asta, la un moment dat. Smile 
E un film care te face mai bun, asta cu siguranta, fara sa distruga nimic in tine. Smile 
Ceea ce putine filme pot face lucrul acesta.
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Vizitator Mar 5 Noi - 22:52

The Inglourious Basterds, Ticalosi fara glorie un film dur, care aminteste ororile celui de-al II lea razboi mondial. Nu m-a emotionat pana la lacrimi, nu m-a induiosat...m-a durut, m-a obsedat intr-un fel, si pe care o sa-l revad de cate ori voi avea ocazia. Va rula zilele acestea pe unul din posturile TV romanesti, nu mai stiu pe care Sad 
Inca un film de exceptie al lui Tarantino...si nu stiu cum se face, din nou cu Brad Pitt. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Woo Woo Mier 6 Noi - 15:10

Un film de exceptie, regizat si executat cum scrie la carte de un regizor genial si de niste actori desavarsiti.
Un rol care i s-a potrivit manusa lui Christoph Waltz. Un actor pe masura geniului lui Tarantino.
Dincolo de ororile pe care le trateaza, uneori cu foarte mult umor, alteori cu foarte mult sange si durere, filmul acesta e o lectie de actorie, o capodopera.
Un film care musai trebuie sa ramana adanc infipt in constiinta intregii omeniri. Smile 
Woo Woo
Woo Woo
3
3


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Vizitator Mier 6 Noi - 21:58

Avatar un SF despre un posibil viitor peste 200 ani. Un film in care ei, Pandorienii, din punctul meu de vedere frumosi, calzi, iubitori de viata , vietuitoare, plante, naivi si viteji, sunt invadati de noi, Pamantenii care ne credem civilizati si superiori, in fond jalnici, rai, lacomi, fara suflet Sad  Din fericire nu toti Pamantenii sunt asa...mai exista speranta!
Un film pe care jumatate l-am privit incantata, cu zambetul pe buze si dorindu-mi o asemenea lume, si cealalta jumatate ingrozita, trista, suferind ca naiba de ce se intampla acelor creaturi superbe.

Imi pare rau, sper sa nu fie un abuz ca postez de mai multe ori, dar am multe filme de suflet Embarassed 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Amrita Dum 10 Noi - 19:36


The Bucket List – Ultimele dorinţe (2007)

Un film foarte frumos despre cum sa-ti propui obiective in viata si sa le implinesti.....
Merita toata atentia . Iar distributia e sclipitoare :Morgan Freeman si Jack Nicholson.
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  myrk Joi 6 Noi - 1:06

Undeva, candva- prima mea intrare la film cu o fata! Smile Un film plin de simboluri, o poveste de iubire imposibila (devenita posibila) cu final trist, aparent trist. Inclin sa cred ca e cel mai bun film al lui Chris Reeve (interpretul lui Superman, alt film al copilariei mele)- a carui poveste de viata (reala) m-a impresionat profund- alaturi de Jane Seymour, o aparitie angelica. Filmul contine scene memorabile: soseaua cu pomi- drumul vietii (fiecaruia), intalnirea de la malul lacului- te transpune in alt spatiu-timp, calatoria pe lac- calatoria pe valurile vietii, ceasul- simbolul timpului, banul- atractia irezistibila spre tern si cotidian. Coloana sonora este fa-bu-loa-sa! Deoarece e tarziu si nu-mi gasesc cuvintele, am sa rezum cu o recenzie (care nu-mi apartine), dar care sintetizeaza foarte bine ideile filmului si care mi-a placut:

"ATUNCI CAND IUBIREA DEPASESTE LIMITELE TIMPULUI
O forta spirituala de netagaduit ce prinde idealul fiecarui dintre noi care am sperat sau care continuam sa visam la iubirea sublima, un romantism ce transpune sentimentul intr-o dimensiune curata, dar care devine atat de iluzoriu in masura nedeslusita a prezentului oprit de trecut. In imaginatia care desfiinteaza frumos teoriile imposibilului fiecare parcurge in universul sau obstacolele nevazute ale vietii ajungand undeva, candva...in bratele visului implinit. Singurul inamic care poate stinge aceasta suprema regasire este tocmai credinta in puterea existentiala a timpului. Cineva a spus ca acest film e parfumul suav al unei capodopere. Eu spun doar ca e cel mai bun film romantic din cate au existat."
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  itina Joi 6 Noi - 9:26

Foarte frumos, Myrk! ok
itina
itina
6
6


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Vizitator Joi 6 Noi - 11:32

Foarte frumos film. Smile si frumos descris de tine, Myrk ! ok
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty American beauty

Mesaj  Danezu1975 Sam 30 Iul - 8:17

American beauty este unul din filmele care mi-a plăcut foarte mult,după părerea mea Kevin Spacey face un rol senzațional în acest film,plus că este unul dintre actorii mei preferați
Danezu1975
Danezu1975


Sus In jos

Filme de suflet - Pagina 3 Empty Re: Filme de suflet

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum