GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pictura si gravura

+10
EuM
Woo Woo
itina
atat de simplu
myrk
Queensland
tegeusa
eledas
RALUCA
pitulicea
14 participanți

Pagina 1 din 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

In jos

Pictura si gravura Empty Pictura si gravura

Mesaj  pitulicea Mier 8 Aug - 17:40

Unii dintre noi se exprima prin cuvinte, altii prin forme si culori. Pictura, ca orice alta forma de arta, permite sensibilitatii sa se exteriorizeze.  Lumea se imbogateste cu fiecare trasatura de penel aplicata pe panza, pe hartie sau pe sticla. Realitatea devine o alta realitate ce se cere inteleasa, apreciata, admirata.

Pentru aceia dintre noi care au ales acest mod de exprimare, am deschis o mica expozitie virtuala. Indiferent ca sunt picturi, acuarele sau gravuri, isi vor gasi locul in galeria noastra de arta Smile 


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Vizitator Mier 7 Aug - 22:06

multumesc frumos fetelor, aproape ca va pot garanta ca daca va uitati si voi pe youtube la demourile de pictura, sigur reusiti, aia arata pas cu pas, mura-n gura ptr cei ca mine, care nu au nici pic de pregatire in sensul asta, doar dorinta de-a face!
Ralu, m-ai bagat in ceata, mi-ai pus asa o intrebare de profesionist de mi-e si rusine sa iti spun ca habar nu am de marci de vopsele. am cumparat numai set de culori destul de rezonabile ca pret, ba chiar ieftine, gandind ca n-are sens sa stric orzul pe gaste. pun o poza facuta acum pe repede inainte, dar fara sa va arata si tuburile storcite sau penelul care arata vai de mama lor, murdareee si vraiste.  sunt cateva tubulete nefolosite inca si cutioara aferenta, plus vreo 2 tuburi ca sa zic asa mai profi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  RALUCA Joi 8 Aug - 0:10

Eu iti recomand pe cele de la firma PENTART, nu stiu daca la voi se gasesc . Sunt si pe baza de apa si pe baza de ulei. Culorile rezista mult mai bine in timp si sunt cu tot felul de efecte , de exemplu de crapare , cu linii fine si mai groase, cu efect antic. Iar culorile sa fie mult mai rezistente in timp recomand de la aceasi firma un lac de conservare as spune eu. Pe langa ca da un luciu frumos la pictura se si pastreaza in timp.
Chiar daca panza este tratata ca banuiesc ca de aia iti cumperi poti sa dai linistita cu lacul respectiv peste. Vopseaua are termen de uscare de 14 de ore , chiar daca ai impresia ca este uscata trebuie lasata atata , iar lacul de 24 ore
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  eledas Joi 8 Aug - 10:02

Harnicute si talentate fetele noastre!
Ralu, esti un geniu, un geniu cu ajutor de la alt geniu dar ies lucruri minunate din manutele voastre.
Doro frumoase lucrari si trebuie sa recunosc ca esti curajoasa pentru o novice cum spui tu sa lucrezi direct in ulei. Cool 
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  RALUCA Joi 8 Aug - 10:11

Multumesc , eledas

Incercati si voi , zau ca nu este greu. Doar sa iti lasi mana sa mearga in directia dorita de ea
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  tegeusa Joi 8 Aug - 10:20

RALUCA a scris: Doar sa iti lasi mana sa mearga in directia dorita de ea  
de-o las mana mea merge in alta directie
scuze de off-topic, da nu m-am putut abtine Laughing 
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  eledas Joi 8 Aug - 10:28

Eh! Ralu nu este chiar asa de simplu si mana merge daca ai imaginatie. Am incercat si eu in urma cu vreo 10 ani, nu a iesit cine stie ce si partea proasta este (era) ca dupa ce credeam ca am terminat peste 2-3 zile imi trecea prin cap ca totusi ar fi bine daca as mai adauga ceva si asa le stricam si mai rau Laughing  Adevarul este ca am vandut un tablou care nu ma asteptam de loc sa il vand (niciodata nu am avut intentia de a vinde). Il daduse-m unei prietene sa il pina pe un perete gol la ea in restaurant pentru ca ma enerva si voiam sa-l arunc cum am si facut cu multe altele.
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  RALUCA Joi 8 Aug - 10:34

Daca ai stii de cate ori m-am gandit si m-am razgandit pana am ajuns la un produs final! Si nu doar cu pictura si cu celelalte tablouri , dar doar asa poti face ceea ce-ti imaginezi. Este adevarat ca imaginatia de prea putine ori o poti pune in practica dar daca am ajut un ajutor in tata totul a mers struna
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  pitulicea Joi 8 Aug - 10:44

eledas, faptul ca ai vandut un tablou, ar fi trebuit sa te motiveze sa continui. Cred ca ai renuntat prea repede si prea usor Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  eledas Joi 8 Aug - 10:57

Pitu, la mine a fost totul o faza, a tinut putin timp, faptul ca am vandut un tablou a fost intr-adevar un incident placut dar deja renuntase-m la "mazgalit" Locuinta mea de atunci era f mica, si intr-o buna zi m-a apucat asa o furie ca am adunat totul si le-am dus afara. Ulterior am mai avut cateva tentative dar o persoana foarte "draguta" mi-a taiat elanul si de atunci nu am mai pus mana pe pensula decat in urma cu 2 ani cand ne mutam si doar pentru a le duce la conteiner. Acum mai am in beci doar cateva spachluri si niste vopsea acril care cu siguranta este de mult uscata! Laughing  Cine stie poate candva voi incerca din nou, acum nu prea am timp si nici chef.
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Vizitator Joi 8 Aug - 16:33

mersi ralu, o sa ma uit dupa marca aceea, numai sa nu fie 10 euro /tubulet caci n-ar merita investitia. sunt prea novice ca sa folosesc vopsea de cea mai buna calitate.
azi, flori la cosulet Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Vizitator Joi 8 Aug - 17:26

Foarte frumos. Ai pictat hortensiile de la concursul de flori? Razz  ok 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Vizitator Joi 8 Aug - 18:24

nuu, doar le-am votat Smile  ms aella.
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Queensland Joi 8 Aug - 18:49

Superb, Doro ! Fara cuvinte... ok Doar vot verde ! flower 
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Vizitator Joi 8 Aug - 19:23

multumesc mult queeny Pup you 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura si gravura Empty Re: Pictura si gravura

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum