GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 17 din 19 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Vin 4 Ian - 17:31

Am urmarit  dupa ce-am citit-o pe Pitu ''Tacere'' ( nu inteleg de ce a fost tradus ''Puterea credintei'' , nu are legatura cu ideea principala din film si din romanul omonim dupa care a fost facut scenariul).
Ce m-a facut sa-l urmaresc a fost epoca  , este aceeasi ca in ''Shogun'' , de fapt o continuare  ; in romanul lui J. Clavell  crestinismul era in perioada lui de glorie in Japonia , ajunsese  la aproape 300.000 de practicanti , religia era libera , dar , exista acest dar , odata cu extinderea credintei au venit banii si puterea , parintele Ferreira avea sa se implice in razboiul civil care a precedat ajungerea la putere a Shogunului Tokugawa  (Toranaga) .

Din nefericire Ferreira sprijinise tabara pierdantilor , ceea ce a atras mania  lui Tokugawa si evident a dus la prigonirea misionarilor portughezi si  adeptilor lor , fiindca, intre timp in Japonia ajunsesera olandezii si englezii  care au gasit locul ocupat  , acestia erau protestanti si aveau propriile lor interese comerciale si religioase , fiind interesati sa ajute economic regimul in schimbul indepartarii catolicilor portughezi ....

Istoria este mult mai complexa decat se arata in film , iar ''tacerea'' lui D'zeu in cazul numeroaselor crime este deja banala si de asteptat daca ne gandim ca la acea vreme inchizitia era la apogeu in Portugalia ( vorbim de anii 1600 ) , femei si copii erau torturati si omorati intr-o tara care se vroia civilizata si dadea lectii de religie japonezilor , iar D'zeu  tacea... si tacea ...

De aici vine denumirea filmului , asa cum spuneam , se pune sub semnul întrebării lipsa răspunsului divin în faţa suferinţei umane.

Altfel o ecranizare reusita , dar era loc de mai bine Twisted Evil ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Vin 4 Ian - 17:46

Dumnezeu nu ne raspunde in cuvinte, de cele mai multe ori, ci prin fapte Smile Mie mi s-a parut ca Dumnezeu i-a raspuns chiar si prin cuvintele lui Ferreira.
Dupa mine, "Puterea credintei" a fost mai sugestiv decat "Tacerea". Eu judec doar filmul si cele intamplate acolo, fara sa tin cont de ce se intampla in vremea aceea in lume, la fel cum nu-i judec acum pe romani la gramada, tinand cont de politica actuala.
Ultima secventa din flm a fost definitorie. two heart
O sa-l revad. E prea profund ca sa ajunga o vizionare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 5 Ian - 15:47

Dupa ce am am trimis ieri comentariul, mi-am dat seama ca shadow a analizat filmul mai mult din punct de vedere istoric, pentru ca asta il intereseaza pe el, in timp ce eu l-am analizat din punctul de vedere al credintei, pentru ca asta ma interesa pe mine. Istoric, se prea poate sa fi fost loc de mai bine. Am incredere in shadow ca asa e. In ce priveste "puterea credintei", mai bine de atat nu se putea. Nu degeaba am plans la filmul asta Laughing Un ateu nu are cum sa-l inteleaga asa cum il intelege un credincios.

Dar sa trecem la alt film pe care l-am vazut. E vorba de The Shawshank Redemption (1994) sau Închisoarea îngerilor. Un film vechi. Cu siguranta l-ati vazut. Sunt sanse mari sa-l fi vazut si eu, dar daca e asa, l-am uitat aproape complet  Very Happy Pe alocuri am avut o senzatie de deja-vu, de-aia nu-s 100% convinsa ca-l vad pentru prima data. Nu e genul de film pe care sa-l aleg cand vreau un film bun. A fost bun, dar, asa cum se exprima shadow mai devreme, era loc de mai bine Laughing  "Mai bine", pentru mine, inseamna alt gen de film Very Happy  Pentru un film de acest gen a fost o surpriza placuta. L-am notat cu "Foarte bun", adica nota 8 Laughing (Pe Silence l-am notat cu "Capodopera", adica nota 10 Wink ).
Interesant si surprinzator. Nu regret ca l-am vazut.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Sam 5 Ian - 19:27, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 5 Ian - 18:52

Dupa ce am am trimis ieri comentariul, mi-am dat seama ca shadow a analizat filmul mai mult din punct de vedere istoric ...
Ma bucur ca ti-ai dat seama  , sunt fascinat de  istoria Chinei , Japoniei si a Coreei ( ultimele doua sunt popoare inrudite genetic si cultural ) si nu ratez cate un astfel de film .
In plus la fel de interesanta este si istoria religiilor in general si a crestinismului in special : in acest film le-am avut pe ambele Smile ... actiunea se bazeaza pe cateva intamplari adevarate : romanul istoric ''Tacere'' dupa care s-a inspirat  Scorsese a fost scris de un crestin japonez ,  Shusaku Endo  si ca in multe alte cazuri banuiesc ca  ( scuzati cacofonia Very Happy ) , cartea bate filmul .
Am sa o cumpar  , m-am uitat pe vreo doua site-uri si aveau stocurile epuizate ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 5 Ian - 19:25

Vazusem si eu ca-i inspirat din cartea respectiva, dar dupa ce am vazut filmul, mi-am dat seama ca n-o sa-mi gasesc timp sa citesc si cartea Laughing  Daca as fi avut-o in biblioteca, nu as fi urmarit filmul inainte de-a o citi.
Degeaba studiezi istoria religiilor, daca nu ai credinta in suflet Smile Te intreb doar atat: in timpul filmului, ai simtit o durere in suflet ori de cate ori trebuia calcata in picioare icoana? Te-ai pus in locul acelor oameni si te-ai intrebat: oare EU, ce as alege? Smile Ai inteles ce sacrificiu imens a facut parintele Rodriguez si cum a ramas credincios - in tacere - pana in ultima clipa a vietii sale - ba chiar si dupa aceea? A murit cu Hristos intru Hristos. Mai frumos si mai zguduitor de atat, nici nu se putea Smile
N-ai cum sa intelegi lucrurile astea daca nu poti sa le simti. Ai trecut totul prin filtrul ratiunii, asa cum ar face orice ateu confused

Citisem intr-o cronica de pe net:
... ceea ne este sugerat în carte este clar exprimat în film, Kichijiro este vocea Dumnezeului pe care părintele Rodriguez nu a auzit-o, el a fost întotdeauna.
Mi s-a parut oarecum interesant. Eu l-am comparat pe Kichijiro cu Petru, cel care s-a lepadat de trei ori de Iisus. Iar atunci cand l-a vandut, l-am comparat cu Iuda. Nu m-am gandit nici o clipa ca ar fi vocea lui Dumnezeu... doar analogii, care erau de fapt semne. In final si semnele tot "o voce" sunt Smile  Prin semne ne vorbeste Dumnezeu. Numai ca noi nu intelegem intotdeauna ce ne spune.  Da, era vocea lui Dumnezeu  Laughing
Dupa cum spuneam, asta nu-i un film pe care sa-l vezi o singura ta. E un film ce trebuie inteles, iar intelegerea vine abia de la a doua vizionare, cand poti sa fii atent la subtilitati, pentru ca stii deja actiunea.  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 5 Ian - 19:42

Nu tin sa-ti raspund la cele spuse Smile  :  scriam candva pe acest forum ca nu poti lua credinta spirituala din sufletul unui om fara sa-i oferi ceva in schimb , e imposibil ...

Degeaba studiezi istoria religiilor, daca nu ai credinta in suflet ...
Nu poti fi nepartinitor  in acest caz , mereu vei tine partea celor de o credintza cu tine : cu sintoismul japonezilor cum ramane ? Este tot o credintza milenara rupta si coexistand cu budismul ... de ce ar fi acceptat ei crestinismul asa pur si simplu ? Doar pentru ca noi , europenii , ne credem mai destepti ?

Deja e of topic Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Sam 5 Ian - 20:09

Eu tin partea celor care nu ucid Smile Budistii astia o cam faceau Very Happy Si hai sa nu vorbim de inchizitie si de alte razboaie care aveau prea putin de-a face cu credinta si cu vointa lui Iisus. Sa nu incurcam cauzele si efectele intre ele.
N-am inteles prima ta afirmatie, pe care o repetai de fapt. Dar nici nu-i locul potrivit pentru a cere lamuriri Razz
Poate ca am deviat putin cu discutiile noastre, dar despre asta era vorba in film - despre puterea credintei Smile Mi se pare interesant sa dezbatem filmele pe care le vedem... sa mai "ascultam" si alte pareri.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 27 Ian - 21:42

Azi am avut timp sa ma uit la un film, asa ca am ales: Grace of Monaco (2014), cu Nicole Kidman in rolul frumoasei Grace Kelly.
Toata lumea stie - cel putin in linii mari - povestea actritei americane, devenita printesa de Monaco. Filmul patrunde in interiorul vietii din castel si in interiorul vietii unei femei pline de frustrari, nepregatita pentru o astfel de viata. O viata la care e gata sa renunte. Indrumata de preotul familiei, isi redescopera talentul, devotamentul si ambitia, punandu-le in slujba familiei si a intereselor principatului. Renuntand la platourile de filmare, hotarata sa faca uz de inteligenta si sensibilitate, alege sa joace cel mai important rol al vietii sale: rolul de printesa.  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 10 Feb - 21:47

Daca tot s-a amintit despre filme asta seara - amintim, dar nu vorbim Very Happy - am sa iau eu cuvantul si am sa va spun ce am mai vazut in ultimul timp.  The King's Speech (2010), adica Discursul regelui. De fapt, l-am revazut. Il mai vazusem atunci cand a aparut. E un film bun, fara a fi senzational. Multe nominalizari si premii. Mi-au placut in egala masura Colin Firth si Geoffrey Rush. Rush, pe cat e de urat, pe atat e de bun actor  Laughing Si Helena Bonham Carter s-a descurcat bine Smile  
Imi plac filmele inspirate din viata reala si-mi place inalta societate. E fascinanta. Nu ma refer aici la parveniti si imbogatiti Very Happy  
Poate sunt putin malitioasa, dar e oarecum reconfortant sa vezi ca, pana si acolo sus, in varful inaltei societati, oamenii sunt tot oameni si au aceleasi probleme pe care le au cei de jos: neintelegeri, defecte, neimpliniri, iubiri, suferinte, lupta cu sine si cu cei din jur, esecuri, izbanzi... Sa fii rege nu e atat de simplu cum pare Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Lun 11 Feb - 9:42

Sa fii rege in fiecare zi, asta e teribil de greu.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 23 Feb - 21:59

The King's Speech, un film ce merita vazut si revazut Smile  ...Colin Firth , unul dintre actorii preferati , de departe pentru rolul din Mandrie si prejudecata ( parerea mea ), dar  si pentru alte roluri din filme ca Jurnalul lui Bridget Jones , Secrete din trecut sau Mamma Mia .

Sa fii om in fiecare zi e greu ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 24 Feb - 18:02

Aveti dreptate amandoi Laughing

Dupa ce l-am urmarit pe regele George in filmul anterior, am trecut la fratele lui, Edward Smile Alta poveste, alt destin.
E vorba de filmul W.E. (2011), regizat de Madonna. Un film ce se deruleaza in doua planuri, fiecare plan urmarind o alta poveste. Doua cupluri din lumi si timpuri diferite. W si E fiind regele Edward si Wallis Simpson, femeia de care s-a indragostit si pentru care a renuntat la tron.
Toata lumea a comentat si a judecat decizia luata de rege - de a abdica - cantarind tot ce a pierdut acesta, alegand sa iubeasca o femeie de o conditie inferioara, dar nimeni nu s-a sinchisit de ce a pierdut ea. Madonna tocmai asta vrea sa ne arate prin filmul ei. Ambii au avut de pierdut. Ambii au ales sa traiasca o viata plina de renuntari si frustrari. Dar s-au avut unul pe altul Smile
Mi s-a parut putin greoi filmul, dar mi-a placut. O idee buna si o realizare buna. Felicitari Madonnei cat rose
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Dum 24 Feb - 18:12

Madonna face filme? N-am inteles ce-a pierdut fata. Ca orice poveste in doi implica renuntari si frustrari.  Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Dum 24 Feb - 18:17

Daca te uiti la film, intelegi Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  myrk Dum 24 Feb - 19:07

Inteleg oricum. Dar e bine sa inteleg la rece.  Si sa nu inteleg. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 17 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 19 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum