GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Simboluri, semnificatii, credinte

+14
itina
JeSsYkA
elis27
oli
daffy_
Nana_Duval
seaman65
juliette
atat de simplu
mrs nobody
snow
kitty
pitulicea
habibi77
18 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  habibi77 Dum 18 Iul 2010 - 9:57

Rezumarea primului mesaj :

[/b]Crucea Ankh, simbolul nemuririi[b]


http://yfrog.com/ngcruceaegipteanaj

Crucea Ankh reprezinta protectie, in acelasi timp este simbolul vietii vesnice si a faptului ca tu existi aici, acum, dar si o confirmare ca dupa moarte sufletul tau va trai.

Folosita de vechii egipteni ca simbol al faptului ca poti pasi catre moarte ca si cum ai merge pe un rau spre un nou taram unde vei continua sa existi, crucea reprezinta pluta ce te ajuta sa ajungi la o noua destintatie. Pe scurt,

Ankh-ului reprezinta viata in moarte, depasind limitele vietii materiale. Egiptenii puneau acest semn pe sarcofagul celor morti pentru a-i ajuta sa gaseasca acest drum spre o noua etapa de spiritualitate.

Ankh cuprinde cateva elemente importante: apa, aerul, soarele ce aduc astfel uniunea intre cer si pamant. Multe persoane poarta aceasta cruce ca amuleta de protectie si noroc sau pur si simplu ca o bijuterie, fara sa stie de adevarata sa semnificatie. Acesta va ofera puterea si energia de a infrunta obstacolele din viata, dar si sa faceti fata indoielilor si intrebarilor cu privire la viata de dupa moarte. Este formata dintr-un cerc care reprezinta partea feminina, sugerand fertilitate, viata si o cruce care indica partea masculina, puterea si controlul. Egiptenii foloseau adesea acest simbol mai ales in ritualuri, dar si in diverse scrieri despre reincarnare.
O alta semnificatie a acestui simbol este rasaritul soarelui; cercul simbolizand soarele, iar linia verticala facand referire la traiectoria soarelui, in timp ce linia orizontala te duce cu gandul la orizont. Viata eterna, renasterea, reincarnarea si puterea datatoare de viata a soarelui toate compun Ankh-ul, nu are o definitie exact deoarece cuprinde toate proprietatile vietii, aceasta amuleta aduce echilibru si armonie in propria viata. Tot ce conteaza este ca tu sa crezi in ea si sa primesti cu bratele deschise toata linistea si energia benefica pe care aceasta o va aduce. Unul dintre pilonii de stabilitate, poate sa vindece rani, sa aduca o noua viata, sa iti indice un nou drum pe care il poti urma, toate acestea le vei gasi intr-un simplu simbol ce dainuie pe Pamant de mii de ani.



habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 15:22

Daca-l folosesti la timpul si locul potrivit. Wink Wink
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 15:28

Pai nu l-as folosi sa-mi satisfac cine stie ce necesitate perversa... Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 15:39

OOffff, e greu, am plecat de la insuratoare si am ajuns la perversiune
Si chiar nu-mi pot inchipui o perversitate in legatura cu garoul.
Da...na, or fi. scratch
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 15:41

Pai s-a comparat insuratoarea cu garoul.Crede-ma ca, daca iti pui mintea la contributie, gasesti si alte utilizari...vorbesc in general..eu inca nu stiu la ce s-ar mai putea folosi. Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 15:47

Eu m-am referit la legatura destinelor.
Ca poti gasi intrebuintari multiple atat pentru casatorie cat si pentru garou...nu neg.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 15:55

Nu ma mai contrazici? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 16:03

Ba da, dar nu mereu, am si eu perversitatile mele Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 16:06

E bine sa stiu ca la tine a contrazice tine de perversiune... Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 16:09

Na contrazicere atunci

pillow fight
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 16:18

asa ma contrazici tu pe mine? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 16:25

Pai doar asa am castig de cauza. Sad
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 16:27

o fi de la pene? Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 16:33

Categoric.
De la ale mele. Si nu mai pun la socoteala si puful
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  atat de simplu Sam 22 Ian 2011 - 16:55

esti cocos sau cocos in devenire? Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  snow Sam 22 Ian 2011 - 16:58

Laughing Laughing
Ala in devenire e cocosel si nu are pene.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Simboluri, semnificatii, credinte - Pagina 2 Empty Re: Simboluri, semnificatii, credinte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum