GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Body-paintingul, arta picturii pe corp

+14
myrk
itina
Queensland
Violoncella
Obi-Wan Kenobi
seaman65
RALUCA
oli
mrs nobody
harakiri
iubaretu
aspidistra76
cara.mia26
pitulicea
18 participanți

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 12:27

Rezumarea primului mesaj :

"Body paintingul este o forma de arta aparuta cu mii de ani in urma. Decorarea corpului datează inca din antichitate.
Practica originală a picturii corporale avea, printre motivele esenţiale, exprimarea identităţii triburilor. În aceleaşi vremuri, pictarea corpului, mai ales a feţei, a avut rol şi în lupte, chipurile fiind vopsite cât mai urât pentru a-i intimida pe adversari. Nu în ultimul rând, body-paintingul a avut un rol erotic, fiind utilizat, la anumite civilizaţii antice, ca o metodă de atragere a partenerului.

Body-paintingul a devenit extrem de cautat in ultima vreme fiind catalogat drept o arta moderna, devenind chiar un trend, iar in urma cu numai vreo cinci ani era vazut drept o extravaganta. Pictura pe corp se realizeaza cu vopseluri care tin pana la primul dus, iar in mod extrem, de la cateva zile, pana la cateva luni si poate lua ca timp de creatie de la cateva minute pana la cateva ore. Exista stiluri si teme diferite, de la modele tribale, la flori, zodii, animale, ori pur si simplu propriile creatii."


Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Bodypa10


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 10 Noi - 18:26, editata de 4 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  harakiri Joi 2 Sept - 10:29

Nu sunt de acord cu asocierea bodypainting = arta. Exista picturi. sculpturi destinate impodobirii, pur si simplu, a unor interioare (adica obiecte de larg consum). Chiar daca dpdv estetic sunt ok, nu pot fi numite arta. Asadar, vopsitul unui corp nu poate fi numit arta. Eventual zugraveala faina. In plus, arta trebuie sa reziste in timp, sa capete patina, valoare, plusvaloare, spune-i cum vrei. Ori, zugraveala, se duce la canal la primul dus.

harakiri
2
2


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Joi 2 Sept - 19:19

Uite aspi... apropo de sugestia mea de a-ti picta soarecii Laughing Laughing

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 B1510
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty cei drept nu-i stramb...

Mesaj  iubaretu Joi 2 Sept - 20:12

as posta eu un body-paiting.....da mi-e ca ma ciufuleste pitu....
iubaretu
iubaretu
4
4


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Joi 2 Sept - 20:27

Cred ca stiu care Very Happy E cumva un barbos? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  aspidistra76 Joi 2 Sept - 20:41

Nu stiu ce ar iesi daca as incerca ceva asemanator cu soarecile mele Very Happy Dar poate ca as reusi sa fac bani frumosi... thinking
aspidistra76
aspidistra76
4
4


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Joi 2 Sept - 20:44

Incearca Wink Poate ajungi celebru si bogat Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  iubaretu Joi 2 Sept - 21:51

nu e nici un barbos...e o tanti care are o pictura pe spate...erotica Razz
iubaretu
iubaretu
4
4


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Joi 2 Sept - 22:04

Hai, posteaz-o.... daca-i vorba de arta, nu facem figuri Wink Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  iubaretu Joi 2 Sept - 23:44

am sa-ti spun cand te trezesti....dis de dimineata despre ce e vb...si daca mai esti de acord sa o postez....esti mai mult decat ...mi-as fi imaginat de permisiva... Wink
iubaretu
iubaretu
4
4


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Vin 10 Sept - 20:39

Foarte tare asta.... Abia disting altceva, in afara de matza Laughing
Impresionant de-a dreptul.....
ok

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 B1410
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty JOHN VARGAS BODY PAINTING

Mesaj  pitulicea Lun 3 Ian - 20:33

Interesante creatiile lui John Vargas. Le-am privit cu placere. Smile
Merita sa aruncati o privire in portofoliul lui.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Mainpi10


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mier 25 Ian - 20:41, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Mier 23 Feb - 11:15

harakiri a scris:Nu sunt de acord cu asocierea bodypainting = arta......Asadar, vopsitul unui corp nu poate fi numit arta. Eventual zugraveala faina. In plus, arta trebuie sa reziste in timp, sa capete patina, valoare, plusvaloare, spune-i cum vrei. Ori, zugraveala, se duce la canal la primul dus.
Zugraveala asta..... si aici as cita pozele postate de tine (pardon, de caramia Very Happy) se poate numi intr-adevar zugraveala.....
Daca ma uit la pozele postate de mine, ca exemple.... mi se pare ceva mai mult decat o zugraveala.....
Sunt convinsa ca atat "zugraveala" postata de mine cat si cea postata de tine, s-a dus deja la canal.... Si cu toate astea, am admirat-o si eu si tu si multi altii...... intr-o fotografie.
Esti de acord sa incadrezi fotografia la arta... De ce o fotografie ce imortalizeaza un body-painting, nu poate fi o arta? De ce una capata patina si alta nu? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Mier 23 Feb - 11:21

La asta ma refer...... ca exemplu.... si comparatie.

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 0210

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 0110

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 1210
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Zodiak Body Painting

Mesaj  pitulicea Mar 12 Apr - 12:17

Zodiak Body Painting

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Cancer10

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Aquari11

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Virgo10
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  mrs nobody Mar 12 Apr - 12:20

mi-ar placea sa fiu o pictura, macar o ora
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 2 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum