GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Body-paintingul, arta picturii pe corp

+14
myrk
itina
Queensland
Violoncella
Obi-Wan Kenobi
seaman65
RALUCA
oli
mrs nobody
harakiri
iubaretu
aspidistra76
cara.mia26
pitulicea
18 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Lun 30 Aug - 12:27

Rezumarea primului mesaj :

"Body paintingul este o forma de arta aparuta cu mii de ani in urma. Decorarea corpului datează inca din antichitate.
Practica originală a picturii corporale avea, printre motivele esenţiale, exprimarea identităţii triburilor. În aceleaşi vremuri, pictarea corpului, mai ales a feţei, a avut rol şi în lupte, chipurile fiind vopsite cât mai urât pentru a-i intimida pe adversari. Nu în ultimul rând, body-paintingul a avut un rol erotic, fiind utilizat, la anumite civilizaţii antice, ca o metodă de atragere a partenerului.

Body-paintingul a devenit extrem de cautat in ultima vreme fiind catalogat drept o arta moderna, devenind chiar un trend, iar in urma cu numai vreo cinci ani era vazut drept o extravaganta. Pictura pe corp se realizeaza cu vopseluri care tin pana la primul dus, iar in mod extrem, de la cateva zile, pana la cateva luni si poate lua ca timp de creatie de la cateva minute pana la cateva ore. Exista stiluri si teme diferite, de la modele tribale, la flori, zodii, animale, ori pur si simplu propriile creatii."


Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Bodypa10


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 10 Noi - 18:26, editata de 4 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  itina Mier 25 Ian - 17:11

Interesant! Exista s alte anotimpuri?  Smile
itina
itina
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  Zeno-san Joi 26 Ian - 15:43

Avem si iarna, fir-ar ea sa fie! Si cateodata si primavara!
Acum va trimit primavara!   Smile
Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 138
Zeno-san
Zeno-san
2
2


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Joi 26 Ian - 21:18

Frumos, imi place. ok Insa, chilotii aia strica lucrarea. Next time... fara ei Wink
Si toamna, ar fi fost mai frumoasa daca se ascundea doar dupa o frunza, ca Eva, nu dupa chiloti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  atat de simplu Joi 26 Ian - 21:21

Nici Zeno nu iubeste iarna. Very Happy Da, chilotii strica treaba: pictura pe corp trebuie sa fie pe corp, nu pe chiloti. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  Zeno-san Joi 26 Ian - 22:25

Vai sadicelor! Smile Daca era fara chilotei......................era vai de mama mea ...si a ei!
Zeno-san
Zeno-san
2
2


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  atat de simplu Joi 26 Ian - 22:43

Pai, nu stapanesti si arta autostapanirii? Eu asa credeam. Laughing Din cele spuse de tine, evident. Basketball
atat de simplu
atat de simplu
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  Zeno-san Joi 26 Ian - 23:47

Este simplu cand depinde doar de tine! Dar.................ne-am descurcat foarte bine! Smile
Zeno-san
Zeno-san
2
2


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Lun 30 Ian - 18:45

Uite, fata asta e fara chiloti pe ea... doar cu un fluture Wink Adica un fluture in loc de chiloti Laughing
Lucrarea e semnata de Alisia “Angel” Silliman.


Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 141
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  myrk Lun 30 Ian - 19:14

Faina tipa! La femeie se poate picta aproape orice in loc de chilotei. Fata asta e pictata tot de o fata. Zeno, ca barbat, a spus ca nu rezista tentatiei de a picta direct pe piele, fara chilotei. I-ar tremura mana! Laughing

La barbati, picturile complete au mai putine variante: elefanti, maimute, pasari colibri etc. Laughing

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 2q81s9e
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Lun 30 Ian - 19:19

Laughing Un barbat e mult mai simpatic ca elefantel, decat ca barbat Very Happy
Pe asta cine l-a pictat? Un barbat sau o femeie. Chiar ma intereseaza Twisted Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  myrk Lun 30 Ian - 19:29

Cred ca tot un barbat. N-ar fi rezistat o artista sa-i picteze trompa. Si femeile sunt la fel de slabe. Very Happy

Adevarat, e mai simpatic barbatul ca elefantel. Mai ales cand are trompa sus! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  Zeno-san Mar 31 Ian - 0:44

Mai, mai......railor!
De ce faceti afirmatii nefondate? Nu am spus nciodata ca imi tremura mana! Nici ca nu rezist tentatiei. Smile
Am pictat si fara chilotei, dar intr-un cadru mai restrans si inchis!
Fetele astea au fost pictate pentru o parada de strada si pur si simplu nu li s-a permis sa se dezbrace complet, ca ele nu aveau nicio retinere! Razz
Zeno-san
Zeno-san
2
2


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Mar 31 Ian - 10:30

Laughing Laughing Pe astea care se ofera trebuie sa le convingi sa-si pastreze chilotii, nu sa-i dea jos.
Tot e bine ca exista astfel de femei... altfel arta ar fi mult mai saraca.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  myrk Mar 31 Ian - 14:01

Zeno-san a scris:De ce faceti afirmatii nefondate? Nu am spus nciodata ca imi tremura mana! Nici ca nu rezist tentatiei.

Asta cu tremuratul mainii era la figurat. Very Happy Laughing Noi nu facem afirmatii nefondate. Chiar tu ai afirmat ceva mai sus, plus ca ai confirmat si Simplei. Wink Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  pitulicea Vin 10 Feb - 22:52

Dar de "pictura" asta ce ziceti? Smile  Am tot stat si-am studiat ca sa inteleg care-i pozitia celei pictate. Din cate vad eu, sta pe spate, cu picioarele indoite si cracanate si are o burta mare, mare Laughing  Eu cred ca-i vorba de o femeie gravida scratch
Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 142
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Body-paintingul, arta picturii pe corp - Pagina 7 Empty Re: Body-paintingul, arta picturii pe corp

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum