GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Halloween - pro sau contra?

+20
Vica
shadow
Violoncella
seaman65
andrei84
Ciri0
antonyo121982
Obi-Wan Kenobi
fotohobby
gaby
Mr Nobody
mrs nobody
dragos
moonstone
big_mama
kkarin_a
Radu
aspidistra76
Tizona
pitulicea
24 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 20:11

Rezumarea primului mesaj :

Halloween in sus, Halloween in jos.
Ce sarbatoare o mai fi si asta? Sau, ce nevoie avem noi de sarbatorile altora?
Nu avem noi, romanii, destule sarbatori, traditii, ritualuri? Preferam sa le consideram perimate si sa renuntam la ele in favoarea celor imprumutate de la altii? Nu mai suntem in masura sa pastram si sa transmitem mai departe ceea ce parintii si bunicii nostri au incercat sa ne transmita noua, din generatie in generatie? Rolling Eyes
Cultura romaneasca, adunata de secole in “cartea” istoriei si-a folclorului romanesc, nu mai constituie, pentru majoritatea dintre noi, o atractie, o bucurie mult-asteptata si o mandrie ca suntem romani.
Hai sa sarbatorim Halloweenul, sa fim in trend! Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 28 Oct - 22:08, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Vin 28 Oct - 22:13

mrs nobody a scris: imi amintesc de copilarie cd scobeam dovlecii cu ochi si dinti si puneam o lumanare in mijloc.
In copilaria ta se sarbatorea Halloweenul?
Cand eram eu copil, nici nu se stia de asa ceva. Poate ca il zarisem prin filme, dar nu a dat nimeni prea mare importanta unei sarbatori ce se sarbatorea intr-un loc atat de indepartat si inaccesibil Very Happy
La noi se scobeau dovlecii si se punea in ei lumanare in ziua de Luminatie (la aceeasi data).
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty seara buna voua !

Mesaj  gaby Vin 28 Oct - 23:06

Contra,cu toate ca nu ma numesc... gica !
gaby
gaby
1
1


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  fotohobby Dum 30 Oct - 16:32

pitulicea a scris:In copilaria ta se sarbatorea Halloweenul? Cand eram eu copil, nici nu se stia de asa ceva.
Sa fi incercat cineva sa sarbatoreasca atunci Halloweenul. O strada mai incolo ar fi fost saltati toti si dusi cu duba la securitate, unde ar fi petrecut intr-adevar o noapte de toata groaza! Evil Twisted Evil

In rest, ce sa spun despre "le avem noi pe ale noastre"? Cati pun in noaptea de Halloween, careia pe romaneste i se spune ajunul St. Andrei, crengute de mar in apa ca sa infloreasca si sa fie folosite de Craciun ca sorcove? Si, la o adica, ce St. Andrei, Craciun, Pasti, ca si pe astea le-am importat de la altii: evrei, via Roma.
Propun ca pentru a ne feri de orice influenta straina, sa ne lepadam ca de necuratul de telefoanele mobile si sa scotocim prin poduri dupa tulnicele si toacele stramosilor!!! Laughing


fotohobby
5
5


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Dum 30 Oct - 16:39

orice sarbatoare importata,care ne aduce prilejul sa ne distram e un lucru bun.ca sunt comerciale sau nu asta e treaba lor.
si craciunul in varianta actuala e tot o sarbatoare importata.intrebati bunicii vostri ce faceau prin anii 30 de craciun .
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Lun 31 Oct - 9:00

Pe-ai mei nu mai pot sa-i intreb. Sau....pot, dar n-o sa-mi raspunda Sad

Foto, de obiceiul cu crenguta de mar in apa, nu auzisem pana sa citesc pe forum. confused Poate si pentru ca eram fata si fetele nu mergeau cu sorcova. Bunica m-a invatat doar colinde, nu m-a invatat cum sa-mi pregatesc si impodobesc sorcova. Wink
O sa mai studiez problema yes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  antonyo121982 Lun 31 Oct - 11:29

Cred ca viata e prea scurta ca sa nu ne distram putin,orice sarbatoare ar fi, chiar si ciudata ca aceasta. Poate ca celor mici le prinde bine putin horror ca sa nu ajunga mari si sa se sperie de intuneric degeaba. Va salut pe toti!
cheers
antonyo121982
antonyo121982
2
2


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Lun 31 Oct - 11:41

Daca vrem sa ne distram, nu avem neaparat nevoie de-o sarbatoare Wink
Din moment ce "sarbatoarea" asta se suprapune peste una de-a noastra, traditionala, din punctul meu de vedere, nu e nevoie de ea confused
Daca avem nevoie de pretext ca sa sarbatorim si sa ne bucuram/distram, cred ca avem suficiente sarbatori de-ale noastre. De ce sa le dam uitatii ca sa le imprumutam pe-ale altora? Unde-i logica?
Multi dintre noi nici nu ne cunoastem sarbatorile....traditiile....ritualurile... dar ne aratam foarte dornici sa sarbatorim Laughing
Nu-i snobism asta?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  antonyo121982 Lun 31 Oct - 11:54

Nu am zis nimic de faptul ca ar fi mai buna sarbatoarea asta decat una de a noastra sau ca e neaparata nevoie de sarbatori pentru a ne distra. Am zis ca ar merge si asta. De ce nu? Fiecare se distreaza cum vrea si unde vrea.Nu sunt profund impresionat de nici o sarbatoare existenta in lume si nu am nimic impotriva nici uneia dintre ele. Sunt multe tipuri de sarbatori, una mai ciudata ca alta. Snobism este sa iti serbezi ziua numelui cand e ziua unui "sfant" al carui nume il porti din intamplare , tu neavand nici o legatura cu ce a facut omul ala. E o prostie. Parerea mea...Acum sunteti bineveniti sa aruncati cu pietre . Laughing Laughing Laughing
antonyo121982
antonyo121982
2
2


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Lun 31 Oct - 12:03

Eu nu arunc cu pietre. No Si eu am o gandire mai ciudata. Nu dau in altii, ca sa nu-mi iau si eu pietre in cap Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Ciri0 Lun 31 Oct - 14:59

Tizona a scris:Bineinteles ca e o sarbatoare comerciala si inventata. Imprumutata. Ca si Velăntains dei, ca Dragobetele ne sta in gat.
Mi s-a parut intotdeauna sinistru faptul ca Halloweenul este, practic, adresat copiilor. Monstri, cadavre, scheleti, sange, lilieci, paianjeni... Numai lucruri dragute.

Halloweenul ca si Valentines Day sunt sarbatori cu aproximativ acelasi inteles ca si Luminatia si Dragobetele .... doar sunt sarbatorite in moduri diferite ... numesti ca sunt sarbatori comerciale si inventate ? in privinta ca sunt comercale ... da sunt ... si Halloweenul si Valentines Day sunt exact la fel ca si Luminatia si Dragobetele din punctul asta de vedere ... doar ce se comercializeaza in aceste 2 sarbatori sunt un pic diferite lucrurile .... dar in privinta ca sunt inventate ... daca sarbatorile noastre sunt inventate atunci si cele care tin de Statul American sunt inventate ... daca ale noastre sunt originale si ale lor sunt originale ... doar modul de in care se sarbatoresc difera ...
si sa revenim la subiect .... nu nu sunt deacord cu Halloweenul .... fiecare Tara are propria traditie si modul ei de a sarbatori
Ciri0
Ciri0
1
1


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Lun 31 Oct - 15:18

Pai nici eu nu-s impotriva Halloween-ului american, sarbatorit acolo la ei, in America Laughing E sarbatoarea lor, nu a noastra.
Fiecare tara are traditiile ei si ar trebui sa si le pastreze....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty salutare

Mesaj  andrei84 Joi 1 Noi - 11:16

eu sunt contra clar Smile avem o sarbatoare aproape la fel in data de 30 noiembrie Sf. Andrei si din cate stiu nu prea ii dam importanta ,trist
andrei84
andrei84
1
1


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Joi 1 Noi - 11:26

Nu-i dam importanta si e vina noastra. Noi mediatizam Halloweenul, chiar daca sustinem ca nu suntem de acord cu el, dar nu facem acelasi lucru cu Sf. Andrei.
Ne place sa discutam despre Halloween, trimitem poze si felicitari cu Halloween, facem petreceri si ne costumam, etc. etc. Nu suntem de acord cu el, dar ne lasam luati de val...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  seaman65 Joi 1 Noi - 11:33

Eu unul nu ma costumez nicicum. Laughing
Prefer sa umblu imbracat normal.
Iar sarbatorile de imprumut ma lasa rece, mai putin partea amuzanta a lucrurilor.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Joi 1 Noi - 11:40

Noi ne-am costumat la concursul saptamanal Laughing
Eu nu-s de acord cu sarbatorile astea. N-am sa organizez niciodata o petrecere de Halloween. Dar cand au organizat niste prieteni, n-am putut sa-i refuz si sa nu fiu prezenta. Ma rog... am mers ca sa-i multumesc pe ei... de dragul lor, nu de-al Halloween-ului. Evil
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 2 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum