GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Halloween - pro sau contra?

+20
Vica
shadow
Violoncella
seaman65
andrei84
Ciri0
antonyo121982
Obi-Wan Kenobi
fotohobby
gaby
Mr Nobody
mrs nobody
dragos
moonstone
big_mama
kkarin_a
Radu
aspidistra76
Tizona
pitulicea
24 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Halloween - pro sau contra?

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 20:11

Rezumarea primului mesaj :

Halloween in sus, Halloween in jos.
Ce sarbatoare o mai fi si asta? Sau, ce nevoie avem noi de sarbatorile altora?
Nu avem noi, romanii, destule sarbatori, traditii, ritualuri? Preferam sa le consideram perimate si sa renuntam la ele in favoarea celor imprumutate de la altii? Nu mai suntem in masura sa pastram si sa transmitem mai departe ceea ce parintii si bunicii nostri au incercat sa ne transmita noua, din generatie in generatie? Rolling Eyes
Cultura romaneasca, adunata de secole in “cartea” istoriei si-a folclorului romanesc, nu mai constituie, pentru majoritatea dintre noi, o atractie, o bucurie mult-asteptata si o mandrie ca suntem romani.
Hai sa sarbatorim Halloweenul, sa fim in trend! Very Happy


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Vin 28 Oct - 22:08, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  myrk Sam 1 Noi - 17:51

A devenit business (ca si Craciunul, din pacate). Pentru mine e o prostie si o prosteala acest halloween. N-o sa prinda la romani niciodata prostiile astea de sarbatori importate. confused

In alta ordine de idei, eu n-am auzit ca Luminatia sa fie preluata de ortodocsi. Cred ca domnul Mircea bate campii. Mircea Martian, desigur! Razz Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Vizitator Sam 1 Noi - 19:37

Nu de toti ortodocsii, Pitu e catolica? Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  itina Sam 1 Noi - 19:46

In zona Ardealului am auzit mai mult de acest obicei, de Luminatie.
In ce priveste Halloween-ul, nu-s nici pro, nici contra. Imi place sa gasim cat mai multe motive de sarbatoare. Doar ca...ce sa spun? Eram intr-un mall si cand a venit o fetita la mine, pictata pe fata si imbracata in schelet, cu o prajiturica in mana si m-a intrebat :"Ne dati ori nu ne dati?" , prima mea reactie a fost sa fac ochii mari si s-o intreb surprinsa:"Ce sa-ti dau, mamica?" Surprised Laughing
Si sa ne mai gandim si la altceva. Nu mi-ar placea sa prinda contur colindatul de Halloween, asta in timp ce de Craciun, copiii nu mai pleaca cu Sorcova, cu Steaua sau cu Plugusorul din diverse motive.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  myrk Sam 1 Noi - 20:10

Uite, vezi? Asta e cusurul tau: esti neutra! Laughing Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  itina Sam 1 Noi - 20:17

Ai dreptate. Smile Si esti prima persoana care si-a dat seama de asta si mi-o si zice in fata! Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  myrk Sam 1 Noi - 20:46

Laughing Ei, nu chiar in fata: doar direct! Razz Pup you
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  itina Sam 1 Noi - 21:03

Ai dreptate din nou. Bine c-ai specificat. Sa nu se interpreteze. Laughing

Nu stiu cum e pe la voi dar in Bucuresti mare parte din magazine au fost ornamentate cu panze de paianjen! Very Happy Si ma gandeam ca daca erau baieti destepti, s-ar fi orientat cu vreo luna in urma, n-ar mai fi facut curatenie si ar fi economisit niste bani. Wink Laughing
itina
itina
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  myrk Sam 1 Noi - 21:23

Pai la noi cum crezi ca e? Paianjeni si vrajitori! Incearca si comerciantii sa speculeze un moment. Numai ca la noi (la romani) nu prea tine. Eu cel putin n-am vazut prea multa vanzoleala pe tema asta in magazine.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  itina Sam 1 Noi - 21:33

Nici eu, pana anul asta. Acum a fost nebunie totala. Am fost aseara intr-un mall... Peste tot, in jur, numai copii cu fețe vopsite si chiar si adulti, costume in toate felurile, o gramada de palarii tuguiate, de vrajitoare, ranjete diabolice, oase pictate pe haine, sange, cornițe, codițe, etc. Apoi si pe drumul spre casa, am vazut copii costumați prin autobuz și în stație era o tipă cu botic si mustati de pisicuță. Razz
itina
itina
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  myrk Sam 1 Noi - 21:38

Mda, in mall n-am ajuns... Grozava educatie pentru copii... parinteilor! Laughing Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Halloween - pro sau contra? - Pagina 4 Empty Re: Halloween - pro sau contra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum