GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

+21
Lorenne
deea24
seaman65
shadow
Irinna
Melodia
Tizona
Violoncella
dominik
Nana_Duval
zexe
bursuc
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
HAUU_HAUU
snow
Radu
habibi77
kitty
pitulicea
25 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 19:01

Rezumarea primului mesaj :

Imi place sa cred ca fiecare dintre noi a citit cel putin o carte. Pentru multi dintre noi cititul a fost si este o placere, in timp ce pentru altii a fost doar o obligatie dictata de o bibliografie scolara.
Am deschis acest topic, pentru a afla care au fost cartile ce v-au placut si v-au impresionat de-a lungul timpului. Cand esti un cititor impatimit, e greu sa vorbesti despre o singura carte, sau sa alegi o singura carte preferata dintre atatea capodopere, asa ca, v-am scutit de efortul inutil si atat de dificil de a face o clasificare. Smile
E mai simplu sa vorbim despre cartile care ne-au placut, decat despre “cea mai buna carte citita” study Ma refer aici la cele mai frumoase carti citite.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:25, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  bursuc Joi 14 Oct - 23:55

pitulicea a scris:Femeia nisipurilor de Kobo Abe. O carte pe care-o recomand cu caldura.
Imi amintesc ca m-a shocat Tare cartea asta Laughing
Sa vedem poate o recitesc.

scuzati revin, recomand calduros o colectie de povestiri:
Sabia de bambus Shuhei Fujisawa
povestiri despre Viatza; dintre ele, sabia de bambus mi-a placut cel mai mult
bursuc
bursuc
1
1


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Vin 15 Oct - 8:52

Pe mine m-a impresionat, nu m-a socat.  Laughing Am s-o mai recitesc si eu, candva. Chiar merita....


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Sam 3 Feb - 19:23, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  zexe Lun 7 Mar - 19:15

Un veac de singurătate de Gabriel García Márquez
O carte grea, dar incredibil de frumoasă. Pe bună dreptate o capodoperă.
Pe mine m-a "smintit", recunosc. Smile
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Lun 7 Mar - 19:50

Da..... Una din preferatele mele. Scrisesem si eu despre ea.
E senzationala.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Toamna patriarhului de Gabriel García Márquez.

Mesaj  zexe Lun 7 Mar - 20:03

Doamne!
Acuma am vazut ce-am scris! Surprised

Voiam sa scriu Toamna patriarhului de Gabriel García Márquez.

Nu stiu cum am reusit. Laughing
Citisem ce-ai scris tu despre "Un veac de singuratate" si-am comis-o.
Damn!
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Lun 7 Mar - 20:06

Laughing Laughing
Noroc cu mine......femeiusca Very Happy
"Toamna patriarhului" nu am reusit inca sa o citesc, dar am asteptari mari de la ea....
Daca bine-mi amintesc, e cartea la care Marquez tine cel mai mult.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  zexe Lun 7 Mar - 20:14

Da, noroc cu tine. Mersi! Rămân dator.
G.G. Márquez spunea că, Toamna Patriarhului e cartea care îl va salva de la uitare.
zexe
zexe
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Pe frontul de vest nimic nou, de Erich Maria Remarque

Mesaj  Nana_Duval Joi 7 Apr - 8:36

Pe frontul de vest nimic nou, de Erich Maria Remarque;
am avut o perioada in care l-am savurat pe E M Remarque- Soroc de viata, soroc de moarte, Cei 3 camarazi, Obeliscul negru
are un stil placut de a scrie, dar tot ce scrie se leaga de razboi...
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Nana_Duval Joi 7 Apr - 9:04

mi-au placut mai multe carti :
- Cel mai iubit dintre pamanteni si Delirul lui M. Preda
Cartea fericirii- Nina Berberova, o autoare de origine rusa, traita prin America, ce a debutat pe la 84 de ani;
Maini inzestrate- Ben Carson,o carte autobiografica , un om ajuns vestit doctor, desi este negru, a reusit sa invinga toate oprelistile si sa-si urmeze visul, acela de a ajuta oamenii
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  mrs nobody Joi 7 Apr - 13:10

tot un veac de singuratate ramane preferata mea
poate din cauza ca cercul e mereu rotund
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  dominik Sam 7 Mai - 7:14

Am citit doar trei carti care mi-au placut mult , mult: Love story, Love story, Love story!!! Laughing Laughing
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Sam 7 Mai - 9:04

Laughing Laughing Daca erai femeie, intelegeam....
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty "Impreuna" - Anna Gavalda

Mesaj  Violoncella Sam 7 Mai - 10:08

"Impreuna" - Anna Gavalda. O recomand cu drag, mie cartea aia mi-a reinviat interesul pentru lectura. Autoarea e tanara, vine cu un suflu nou. Pesimismul se transforma in optimism, neputinta in dorinta, sarcasmul in iubire si durerea in viata.
Violoncella
Violoncella
5
5


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Sam 7 Mai - 10:35

La asa descriere, mi-a starnit deja interesul Smile
Am ceva carti de-ale ei, dar pe asta nu cred ca o am.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Tizona Sam 7 Mai - 11:15

In copilarie mi-au placut multe carti.. Mi-au ramas in minte Dupa douazeci de ani, a lui Al. Dumas, Rocambole, a lui Ponson du Terrail.. mi-au placut cartile de aventura, in copilarie.
La 14 ani am citit Crima si pedeapsa, Dostoievski si inca nu am intalnit carte sa ma fi impresionat mai mult decat asta. Trebuie s-o recitesc.
Mi-a placut mult si Iarna vrajbei noastre, de Steinbeck.
Mi-au placut mult, foarte mult mult Nobila Casa si Changi, ale lui Clavell. Restul ale lui nu le-am citit, nu mi-au picat inca in mana.
Iar ultima carte pe care am citit-o si care m-a lasat cu o impresie puternica a fost Whispers of the dead, de Simon Beckett. Inca nu am gasit-o tradusa in romaneste, este un thriller, crime, antropologi legisti.. Foarte misto.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 2 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum