GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

+21
Lorenne
deea24
seaman65
shadow
Irinna
Melodia
Tizona
Violoncella
dominik
Nana_Duval
zexe
bursuc
atat de simplu
fotohobby
mrs nobody
HAUU_HAUU
snow
Radu
habibi77
kitty
pitulicea
25 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 19:01

Rezumarea primului mesaj :

Imi place sa cred ca fiecare dintre noi a citit cel putin o carte. Pentru multi dintre noi cititul a fost si este o placere, in timp ce pentru altii a fost doar o obligatie dictata de o bibliografie scolara.
Am deschis acest topic, pentru a afla care au fost cartile ce v-au placut si v-au impresionat de-a lungul timpului. Cand esti un cititor impatimit, e greu sa vorbesti despre o singura carte, sau sa alegi o singura carte preferata dintre atatea capodopere, asa ca, v-am scutit de efortul inutil si atat de dificil de a face o clasificare. Smile
E mai simplu sa vorbim despre cartile care ne-au placut, decat despre “cea mai buna carte citita” study Ma refer aici la cele mai frumoase carti citite.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Joi 15 Noi - 20:25, editata de 3 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Sam 28 Apr - 9:49

Rebreanu e unul dintre preferatii mei. Nu l-am citit de mult, dar am fost multa vreme indragostita de cartile lui.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Maitreyi de Mircea Eliade

Mesaj  Amrita Mier 9 Mai - 20:38

Am recitit Maitreyi de Mircea Eliade cu cea mai mare placere , e cel mai frumos roman de dragoste
iar Mircea si Maitreyi au fost magnifici, pacat ca o religie i-a despartit....
Iar acum recitesc Dragostea nu moare de Maitreyi Devi , raspunsul Maitreyiei la romanul lui Eliade....
care e la fel de frumoasa si plina de mistere orientale. Smile
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Vin 15 Iun - 22:45

pitulicea a scris:Una din cartile care mi-au imfrumusetat copilaria a fost “Pe aripile vantului” de Emily Bronte
Laughing Laughing Eu acuma vad ce balarie am scris aici. "Pe aripile vantului" de Emily Bronte rolling on the floor Pe semne ca ma cam luase vantul.
Era vorba de "La rascruce de vanturi", de Emily Bronte. Una din cartile cele mai frumoase pe care le-am citit. "Pe aripile vantului" nu mi s-a parut nici pe jumatate la fel de buna. Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  atat de simplu Vin 11 Ian - 16:06

Recent am terminat de citit o carte care se numeste IQ84, scrisa de Haruki Murakami.Are 3 volume, fiecare din acestea descriind o perioada de 3 luni din viata a doi tineri:un profesor de matematica si o instructoare la un club de fitness, doi tineri  care se cunosc de copii,dar care au si uitat unul de altul pana intr-o zi…cand totul se schimba.E vorba de doua lumi paralele care se intersecteaza la un moment dat:una e reprezentata de anul 1984 , cealalta de 1Q84.Cei doi penduleaza intre aceste doua lumi si destinul lor e sa se intalneasca intr-un anumit moment, dar intalnirea aceasta sa nu fie una fericita.E o carte extrem de antrenanta, cu momente neprevazute,resturnari de situatii, extrem de bine scrisa, extrem de atenta la detalii si (nu in ultimul rand) e o carte care arata ca un asa zis destin scris  poate fi schimbat in cele din urma, desi jocurile erau aranjate cu mult timp inainte.Nu vreau sa povestesc mai multe, poate va dori cineva s-o citeasca.Din punctul meu de vedere…merita.De mult timp n-am mai citit ceva atat de captivant.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty marquez

Mesaj  david lodge Dum 27 Ian - 23:43

pitulicea a scris:O carte care mi s-a parut senzationala este “Un veac de singuratate” a lui Garcia Marquez.  
pritenul si mai apoi dusmanul lui, mario llosa vargas are si el ceva la fel, dealtfel nu stiu care ce a scris prima oara, da aproape fiecare carte scrisa de unul, are o replica scrisa de celalalt. parerea mea e ca "razboiul sfarsitului lumii" este o capodopera de acelasi nivel cu "un veac de singuratate" dar mai putin cunoscuta. as recomanda deasemenea, "pantaleon si vizitatoarele" tot de vargas, o portie sanatoasa de ras si o carte  extrem de ingenioasa........
david lodge
david lodge


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Lun 28 Ian - 10:26

Inca nu l-am citit pe Llosa...urmeaza Smile Abia apoi o sa stiu daca ii fac loc la topicul acesta sau la "Ce mai citeste lumea".
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  aproape aievea Vin 26 Apr - 23:21

,,Invitatie la vals'' de Mihail Drumes e cartea mea de suflet.

aproape aievea
2
2


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Vizitator Sam 10 Aug - 20:24

in adolescenta credeam ca nu exista carte mai frumoasa decat ''Panza de paianjen'' a Cellei Serghi day dreaming 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Carte frumoasa

Mesaj  pitulicea Dum 6 Oct - 11:15

Am citit “Cold Mountain” de Charles Frazier. Banuiesc ca majoritatea dintre voi au vazut filmul si stiu despre ce e vorba: o poveste de iubire derulata pe fundalul razboiului Civil. Idila dintre Ada si Inman, intrerupta de izbucnirea razboiului. Doua destine care se despart si care traiesc si lupta sperand sa se reintalneasca. Pe de o parte lupta dusa de Ada pentru supravietuire intr-o lume ce pana atunci ii era straina, pe de alta cea dusa de Inman ca soldat si apoi ca dezertor.
Nu-mi mai amintesc prea bine filmul (am sa-l revad azi), dar stiu ca m-a impresionat finalul. Ei bine, cartea asta m-a impresionat la fiecare pagina. E scrisa atat de bine, incat nu-i gasesc nici un cusur. Mereu se deschid “paranteze” – crampeie din vietile altora, pline de pilde si invataminte. O fresca a complexitatii vietii, a tot ceea ce omul e capabil sa faca, a tot ce natura ne ofera si, de cele mai multe ori, nu stim sa primim si sa multumim.
O carte senzationala. Daca vreti sa cititi o carte buna, care sa va captiveze de la un capat la altul, cititi-o!
Smile 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Rigor Mortis Dum 9 Oct - 9:56

sa purcedem: velerim si veler doamne de victor ion popa,numele trandafirului de umberto eco,secretul padurii batrine si barnabo omul muntilor de dino buzzati,dupa noi potopul de toman,portretul lui dorian gray de oscar wilde,fuga imi scapa autorul,captivi in defileul panterei la fel nu imi amintesc autorul,cartile scrise de senkiewicz,seria de carti scrise de sven hassel si inca alte sute,dar ca sa nu nudreptatesc nici unul dintre autori scriu ca nu astea sint cele mai importante carti citite,am scris aleatoriu in ordinea in care imi apareau in minte
Rigor Mortis
Rigor Mortis
2
2


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Dum 9 Oct - 17:27

Pai nici nu conta ordinea... Am spus inca din mesajul de prezentare ca nu vreau niste titluri asezate intr-o ordine (cea a preferintelor), ci vreau sa vorbim despre acele carti care ne-au placut Smile Un tilu nu spune mare lucru... restul ar fi frumos sa-l spunem noi.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  pitulicea Sam 3 Feb - 20:07

Ma reintorc in topicul consacrat celor mai frumoase carti citite, dar tin in mana o carte cu care m-am mai prezentat si alta data aici: "Un veac de singuratate".
Nu-mi mai amintesc daca e a 4-a sau a 5-a oara cand o citesc, dar ma simt - inca o data - captiva in vraja pe care o raspandeste cartea acesta. Mi se pare incredibil de bine scrisa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Carte frumoasa, cinste cui te-a scris - Pagina 5 Empty Re: Carte frumoasa, cinste cui te-a scris

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum