GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre poporul roman in prezent

+8
itina
fotohobby
Radu
Adriatica
snow
pitulicea
habibi77
Andi
12 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Despre poporul roman in prezent

Mesaj  Andi Dum 14 Feb - 10:13

Rezumarea primului mesaj :

In antichitate tracii erau un popor mare si locuiau pe un teritoriu intins. Neuniti, dezbinati de neintelegerile dintre ei, au fost pana la urma infranti de alte popoare si neamul lor, s-a risipit, putin cate putin, cat a mai ramas.

Dacii erau cei mai drepti si mai viteji dintre traci. Grecii ii numeau geti si au intemeiat cu ei un comert infloritor, prin niste colonii-cetati pe litoralul Marii Negre. Dacia era bogata, romanii au cucerit-o, salvand Imperiul Roman de la un colaps financiar.

Dacia Felix, provincie romana pana la retragerea aureliana, este teritoriul unde s-a format poporul roman, prin asimilarea dacilor de catre colonistii romani.

Noi, urmasii, ne desemnam pentru a ne preciza zona de obarsie drept munteni, moldoveni, banateni, ardeleni, dobrogeni, olteni, maramureseni, bucovineni.

Pentru acestia toti - suma poporului roman de astazi, dezbinarea - aceasta fatalitate, lucreaza in continuare, noi fiind din ce in ce mai neuniti intre noi. Istoricul nostru Giurescu, a numit aceasta fatalitate, blestemul tracic.

Andi
2
2


Sus In jos


Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Re: Despre poporul roman in prezent

Mesaj  shadow Vin 7 Apr - 23:02

Eledas , sunt de acord , acele zile ar trebui amintite fiindcă au murit oameni și au fost distrugeri mari .
Vinovați ? Nu știu dacă putem invinovati pe cineva fără sa ne uitam mai întâi in oglinda .
Eram partenerii Germaniei naziste , nu ne puteam aștepta de la un tratament preferențiale din partea anglo-americanilor , eram inamicii lor și un mare furnizor de carburant pentru armata germana ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Re: Despre poporul roman in prezent

Mesaj  eledas Sam 8 Apr - 8:00

shadow, nici macar nu ma gandeam la cautarea/gasirea sau acuzarea vinovatilor ci doar la amintirea nevinovatilor ce s-au stins atunci.
In rest numai de bine! Mai ales politicienilor de azi! (nu numai celor romani)
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Re: Despre poporul roman in prezent

Mesaj  Liviu Plesan Mier 14 Feb - 13:33

Cu toți am auzit de cuvântul fraier,cam stim sensul
Fraier-cuvânt cu origini în germană
Se folosește în minerit
Datorită acumulărilor de gaze,pentru evitarea altor pericole,se alegea o persoană ,fie prin tragere la sorți fie prin propriul propria decizie care mergea sigur să aprindă metanul din subteran
Era semnat un contract prin care familia primea o rentă lunară dacă se întâmpla ceva nefericit,iar el primea un avans,să bea ceva cu o zi înainte pentru a prinde curaj
Liviu Plesan
Liviu Plesan
2
2


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Re: Despre poporul roman in prezent

Mesaj  pitulicea Mier 14 Feb - 13:47

Surprised Surprised Asta suna de-a dreptul sinistru. Nu m-am gandit niciodata la asa ceva.
Presupun ca au fost si accidente Sad
Foarte interesant ce ne povestesti, dar ce legatura are cu subictula cestui topic? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Re: Despre poporul roman in prezent

Mesaj  Liviu Plesan Mier 14 Feb - 18:18

Am aflat si eu despre asta la un curs de Istoria Mineritului
Liviu Plesan
Liviu Plesan
2
2


Sus In jos

Despre poporul roman in prezent - Pagina 2 Empty Re: Despre poporul roman in prezent

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum